Tiedotusvälineet herätkää, eläkeläisköyhiltä puuttuu sote-ministeri Suomessa

Anonyymi

Tämä on Suomen perustuslain vastainen tilanne, ettei puolella miljoonalla, äärimmäiseen köyhyyteen, ilman aitoa oikeusturvaa pakotetulla, vanhuksella, vammaisella ja pitkäaikaissairaalla, ole käytännössä sote-ministeriä lainkaan.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17015858/pekonen-toimi-tyoministerina-sote-ministerin-tehtavista-sarkkinen-jatkaa-samaa-virhetta#comment-108758019

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17018582/vaadimme-sarkkisen-erottamista--hallituksella-on-kiire-elakelaiskoyhyyden-korjaamiseksi-#comment-108794270

Tilanne rikkoo vakavasti, Suomen kansalaisten puuttuvia perusoikeuksia, tämä ei ole enää oikeusvaltion toimintaa, mitä nyt nähdään eduskunnan korruptoituneessa yksipuoluejärjestelmässä. Liian pitkään jatkettu eläkeläisköyhyys ja heitteille, ilman aitoa oikeusturvaa, vakavan koronapandemian keskellä, on rikos perustuslakia ja Suomen kansalaisia vastaan.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17022207/elakelaiskoyhyyden-nimi-suomessa-on-sdp--krista-kiuru-

Missä on vammaisten oikeuksien puolustajat, entäs yhdenvertaisuus-valtuutettu. Eikö ministerillä ja kansanedustajilla, ole velvollisuuksia hoitaa, heille kuuluvia tehtäviä,, sairaus-kansaneläkeläisillä, ei sote-ministeriä käytännössä ole.
Kyllä muiden, virallisten tahojen, kuin hätätilanteessa sinnittelevien köyhyyseläkeläisten itsensä, tulee tätä asiaa nyt hoitaa ja pitää esillä medioissa.

9

629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      EUn tavoite on köyhistää köyhät, ja thota suomen kansaa- tilalle monikulttuurinen laajan maahanmuuttajaväestön 'sekoittama' väestö- jota on sitten helppo halita , ja esim. liittää suomi ruotsiin- kukaanhan ei enää suomesta välitä mitään siinä vaiheessa- ja EU-liittovaltio on valims. ja ne 13 eliitti-pankkisukua voi päättää EUssa kaiken.

      SOTE on EU-pakkouudistus, johon ei olisi ollut akko mennä, mutta EU-puolueet ajaa EU-politiikkaa malli-oppilaina.

      EU-pakkosoten tarkoitus on juuri tämä:
      - isot rahat yksityisile toimijoille ( yksityiset sote-yhtiöt)

      - saada pankki-mikrosiru henkilötieto-mikrosiru kaikille (sirua voi seurantaa), ensin älykännykkään, sitten myöhemmin ihon alle

      - köyhiä köyhistetään ja asutetaan keskuksiin työttömiksi vara-työvoimaksi- jka saa osan tuloistaan valtiolta= valvonta aina, ettei köyhistä kukaan rikastu. (uuden ajan kommunismi)

      - jne. tämä on vasta alkua....

      http://nwohavaintoja.blogspot.com/2005/01/maailmanlaajuinen-salaliitto.html

      • Anonyymi

        toinen oli TAITETTU INDEKSI- jolla niinsto-lipposen hallitus alensi kansan eläkkeet- VÄLIAIKAISESTI- on voimassa vieläkin väliaikaisesti....

        Lisäksi Sauli-Lipposen hallitus vei suomen euroon, joka vähensi olennaisesti kansamme eläkkeiden ostovoimaa- että kyllä tässä on stalinistinen EU-politiikka ollut takana koko ajan suomikansaa vastaan?

        Samoin- EU-kokoomuksen Viinanen lisäsi alv- arvonlisäveron VÄLIAIKAISEKSI ratkaisuksi- ALV on yhä voimassa ja vie ostovoimaa köyhiltä suomalaisilta.

        Kokoomus-stalinismi siis köyhistää köyhiä Suomessa koko ajan....

        Muistakaa että yksikään porvarien EU-hallituksistamme - kEPU, KOKOOMUS, RKP,
        PERUSSUOMALAISET ,ei ole poistanut tätä VÄLIAIKAISTA taitettua indeksiä-

        https://www.google.com/search?q=lipponen eu raha taitettu indeksi suomi24 eläk euro niinistö alv&


        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17017972/oletko-niinisto--varmaan-lifti-loytyy---ps---asiaan----venajapakotteet-oli-se--jolla-niinisto-pisti

        KESKUSTELE

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17017977/venajapakotteet-oli-se--jolla-niinisto-pisti-kansan-kurjuuteen


    • Anonyymi

      Ei tarvitse olla, riittää että tila-autoilevilla sompuilla ja irakilaisilla sotilaskarkureilla kaikki on hyvin.

    • Anonyymi

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16699215/petosperskokke-antoivat-kelan-14a-tuista-ulkomaiselle-halpatyovoimalle

      Nykyinen hallitus ei ole edes yrittänyt, korjata Sipilän äärioikeistohallituksen, erittäin kipeitä ja perustuslain vastaisia leikkauksia, saati tehnyt niitä luvattuja, aitoja korotuksia täysin riittämättömiin, 800€/kk orjuuseläkkeisiin, jotka eivät yllä edes perusoikeuksiin vanhuksille, vammaisille ja pitkäaikaissairaille Suomessa 2021.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17029726/kiuru-ja-sarkkinen-jakavat-vastikkeettomia-yritystukia-veroparatiisiyrittajille

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16889452/aarioikeisto-keskustan-saarikon-sairaus-kansanelakelaisten-raaka-hyvaksikaytto#comment-107531413

      Rasismikortti-ruikutus vain pahentaa tilannetta, kun VALEVASTUSTAMINEN on se taktiikka, jolla eduskunnan korruptoitunut yksipuoluejärjestelmä, vahvistaa sen säännön, ettei kansalaisista heikoimpaan asemaan pahoinpidellyillä, ole enää oikeusturvaa, eikä puolustajia.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17018582/vaadimme-sarkkisen-erottamista--hallituksella-on-kiire-elakelaiskoyhyyden-korjaamiseksi-#comment-108794270

      Kyseessä on koko ajan paheneva, humanitäärinen kriisi Suomessa, suuren vaurauden keskellä kärvistelevien, täydellinen vihaignorointi korruptio-eduskunnan ja ek-medioitten toimesta.

    • Anonyymi

      EK-Yleisradio VIHAIGNOROI eläkeläisköyhiä ja kun pyydämme tiedonvälitystä, meitä koskevista asioista, siellä vedetään täysin toiseen laitaan, eli rehvastellaan äärioikeiston veroparatiisirikkaiden omistuksista ja ökyeläkkeistä.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16820192/sadistiset-ek-mediat-vaikenevat-modernista-humanitaarisesta-kriisista-suomessa

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16666062/ek-yleisradion-rahoitus-on-lakkautettava--oikeudet-puolueettomaan-tiedonvalitykseen-palautettava

      Oikeudet riippumattomaan tiedonvälitykseen, ovat oikeusvaltioissa kansalaisten perusoikeuksia, jotka Suomessa eivät enää aikoihin, ole toteutuneet.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/14666594/ylen-veroja-maksetaan-veroparatiisiin#comment-101719999

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      tarvitaan sote-asiamies, suomalaisuus-asiamies, sananvapaus-asiamies, syrjäytyneiden- ja köyhien oikeuksien asiamies, jne.

      ja jioku tutkimaan suur-yritysten toimintaa.

    • Anonyymi

      On meillä reilu sosiaaliministeri kun aamutv jo ennen budjettineuvotteluja tyrmäsi turvatasojen noston eli löi hanskat tiskiin , eu:n huomautuksista huolimatta .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      150
      5724
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      2112
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      141
      1535
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      112
      1396
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      105
      1386
    6. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      31
      1193
    7. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      198
      1178
    8. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      50
      1162
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      67
      1038
    10. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      871
    Aihe