Tiedotusvälineet herätkää, eläkeläisköyhiltä puuttuu sote-ministeri Suomessa

Anonyymi

Tämä on Suomen perustuslain vastainen tilanne, ettei puolella miljoonalla, äärimmäiseen köyhyyteen, ilman aitoa oikeusturvaa pakotetulla, vanhuksella, vammaisella ja pitkäaikaissairaalla, ole käytännössä sote-ministeriä lainkaan.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17015858/pekonen-toimi-tyoministerina-sote-ministerin-tehtavista-sarkkinen-jatkaa-samaa-virhetta#comment-108758019

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17018582/vaadimme-sarkkisen-erottamista--hallituksella-on-kiire-elakelaiskoyhyyden-korjaamiseksi-#comment-108794270

Tilanne rikkoo vakavasti, Suomen kansalaisten puuttuvia perusoikeuksia, tämä ei ole enää oikeusvaltion toimintaa, mitä nyt nähdään eduskunnan korruptoituneessa yksipuoluejärjestelmässä. Liian pitkään jatkettu eläkeläisköyhyys ja heitteille, ilman aitoa oikeusturvaa, vakavan koronapandemian keskellä, on rikos perustuslakia ja Suomen kansalaisia vastaan.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17022207/elakelaiskoyhyyden-nimi-suomessa-on-sdp--krista-kiuru-

Missä on vammaisten oikeuksien puolustajat, entäs yhdenvertaisuus-valtuutettu. Eikö ministerillä ja kansanedustajilla, ole velvollisuuksia hoitaa, heille kuuluvia tehtäviä,, sairaus-kansaneläkeläisillä, ei sote-ministeriä käytännössä ole.
Kyllä muiden, virallisten tahojen, kuin hätätilanteessa sinnittelevien köyhyyseläkeläisten itsensä, tulee tätä asiaa nyt hoitaa ja pitää esillä medioissa.

9

601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      EUn tavoite on köyhistää köyhät, ja thota suomen kansaa- tilalle monikulttuurinen laajan maahanmuuttajaväestön 'sekoittama' väestö- jota on sitten helppo halita , ja esim. liittää suomi ruotsiin- kukaanhan ei enää suomesta välitä mitään siinä vaiheessa- ja EU-liittovaltio on valims. ja ne 13 eliitti-pankkisukua voi päättää EUssa kaiken.

      SOTE on EU-pakkouudistus, johon ei olisi ollut akko mennä, mutta EU-puolueet ajaa EU-politiikkaa malli-oppilaina.

      EU-pakkosoten tarkoitus on juuri tämä:
      - isot rahat yksityisile toimijoille ( yksityiset sote-yhtiöt)

      - saada pankki-mikrosiru henkilötieto-mikrosiru kaikille (sirua voi seurantaa), ensin älykännykkään, sitten myöhemmin ihon alle

      - köyhiä köyhistetään ja asutetaan keskuksiin työttömiksi vara-työvoimaksi- jka saa osan tuloistaan valtiolta= valvonta aina, ettei köyhistä kukaan rikastu. (uuden ajan kommunismi)

      - jne. tämä on vasta alkua....

      http://nwohavaintoja.blogspot.com/2005/01/maailmanlaajuinen-salaliitto.html

      • Anonyymi

        toinen oli TAITETTU INDEKSI- jolla niinsto-lipposen hallitus alensi kansan eläkkeet- VÄLIAIKAISESTI- on voimassa vieläkin väliaikaisesti....

        Lisäksi Sauli-Lipposen hallitus vei suomen euroon, joka vähensi olennaisesti kansamme eläkkeiden ostovoimaa- että kyllä tässä on stalinistinen EU-politiikka ollut takana koko ajan suomikansaa vastaan?

        Samoin- EU-kokoomuksen Viinanen lisäsi alv- arvonlisäveron VÄLIAIKAISEKSI ratkaisuksi- ALV on yhä voimassa ja vie ostovoimaa köyhiltä suomalaisilta.

        Kokoomus-stalinismi siis köyhistää köyhiä Suomessa koko ajan....

        Muistakaa että yksikään porvarien EU-hallituksistamme - kEPU, KOKOOMUS, RKP,
        PERUSSUOMALAISET ,ei ole poistanut tätä VÄLIAIKAISTA taitettua indeksiä-

        https://www.google.com/search?q=lipponen eu raha taitettu indeksi suomi24 eläk euro niinistö alv&


        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17017972/oletko-niinisto--varmaan-lifti-loytyy---ps---asiaan----venajapakotteet-oli-se--jolla-niinisto-pisti

        KESKUSTELE

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17017977/venajapakotteet-oli-se--jolla-niinisto-pisti-kansan-kurjuuteen


    • Anonyymi

      Ei tarvitse olla, riittää että tila-autoilevilla sompuilla ja irakilaisilla sotilaskarkureilla kaikki on hyvin.

    • Anonyymi

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16699215/petosperskokke-antoivat-kelan-14a-tuista-ulkomaiselle-halpatyovoimalle

      Nykyinen hallitus ei ole edes yrittänyt, korjata Sipilän äärioikeistohallituksen, erittäin kipeitä ja perustuslain vastaisia leikkauksia, saati tehnyt niitä luvattuja, aitoja korotuksia täysin riittämättömiin, 800€/kk orjuuseläkkeisiin, jotka eivät yllä edes perusoikeuksiin vanhuksille, vammaisille ja pitkäaikaissairaille Suomessa 2021.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17029726/kiuru-ja-sarkkinen-jakavat-vastikkeettomia-yritystukia-veroparatiisiyrittajille

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16889452/aarioikeisto-keskustan-saarikon-sairaus-kansanelakelaisten-raaka-hyvaksikaytto#comment-107531413

      Rasismikortti-ruikutus vain pahentaa tilannetta, kun VALEVASTUSTAMINEN on se taktiikka, jolla eduskunnan korruptoitunut yksipuoluejärjestelmä, vahvistaa sen säännön, ettei kansalaisista heikoimpaan asemaan pahoinpidellyillä, ole enää oikeusturvaa, eikä puolustajia.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17018582/vaadimme-sarkkisen-erottamista--hallituksella-on-kiire-elakelaiskoyhyyden-korjaamiseksi-#comment-108794270

      Kyseessä on koko ajan paheneva, humanitäärinen kriisi Suomessa, suuren vaurauden keskellä kärvistelevien, täydellinen vihaignorointi korruptio-eduskunnan ja ek-medioitten toimesta.

    • Anonyymi

      EK-Yleisradio VIHAIGNOROI eläkeläisköyhiä ja kun pyydämme tiedonvälitystä, meitä koskevista asioista, siellä vedetään täysin toiseen laitaan, eli rehvastellaan äärioikeiston veroparatiisirikkaiden omistuksista ja ökyeläkkeistä.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16820192/sadistiset-ek-mediat-vaikenevat-modernista-humanitaarisesta-kriisista-suomessa

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16666062/ek-yleisradion-rahoitus-on-lakkautettava--oikeudet-puolueettomaan-tiedonvalitykseen-palautettava

      Oikeudet riippumattomaan tiedonvälitykseen, ovat oikeusvaltioissa kansalaisten perusoikeuksia, jotka Suomessa eivät enää aikoihin, ole toteutuneet.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/14666594/ylen-veroja-maksetaan-veroparatiisiin#comment-101719999

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      tarvitaan sote-asiamies, suomalaisuus-asiamies, sananvapaus-asiamies, syrjäytyneiden- ja köyhien oikeuksien asiamies, jne.

      ja jioku tutkimaan suur-yritysten toimintaa.

    • Anonyymi

      On meillä reilu sosiaaliministeri kun aamutv jo ennen budjettineuvotteluja tyrmäsi turvatasojen noston eli löi hanskat tiskiin , eu:n huomautuksista huolimatta .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      76
      2414
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      279
      2066
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      85
      1008
    4. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      58
      933
    5. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      70
      868
    6. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      68
      799
    7. Oletko kaivattusi

      Mielestä hyvä sängyssä🤔
      Ikävä
      71
      785
    8. Tykkäätkö kuinka

      Paljon kaivatustasi?
      Ikävä
      54
      784
    9. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      106
      778
    10. Haluathan nainen edelleen?

      Että hän saa nauttia sinusta. Kun aika on...
      Ikävä
      65
      777
    Aihe