Kyseessä lasipurkit metallikannella (vihannes/kasvis/kala/yms). Tietenkin ne pitää ensin tiskata ja sitten paistaa uunissa pöpövapaiksi, 6 minuuutta 121 asteessa riittänee? Aiheutuuko niistä, alle 24h eväskäytössä, riskiä? Lasipurkki ei varmasti aiheuta ongelmia, ainoa kyseenalainen on kansien tiiviste ja muu sisäpuolinen pintakäsittely, mutta nehän kokevat ja kestävät iskukuumennuksen jo alunperinkin. Tuntuu tuhlaukselta heittää niitä roskiin ja ostaa tilalle 4,99 - 9,99 euroa maksavia purkkeja. Tosin, osa täytynee heittää pois koska niitä on jo kertynyt kaapit pullolleen.
Voiko säilykkeiden purkkeja käyttää uudelleen?
8
792
Vastaukset
- Anonyymi
Täällä käytetty hillopurkkeina. Hyvin on hillot säilynyt monta vuottakin.
- Anonyymi
Nykyään vain vanhukset tekevät hilloa. Oikeilla ihmisillä on pakastimet. Hillo on 50 % sokeria, ja ihra lisääntyy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nykyään vain vanhukset tekevät hilloa. Oikeilla ihmisillä on pakastimet. Hillo on 50 % sokeria, ja ihra lisääntyy.
Mansikkahillo, kotitekoinen, ainesjakauma: https://fineli.fi/fineli/fi/elintarvikkeet/11012 ja olet oikeassa, siellä sanotaan että "sokeria 54 %".
Tuo 54% kuitenkin on osuus ko hillon painosta, siis 100 gramman määrässä mansikkahilloa on 54 grammaa sokeria. Kun katsotaan miten energia jakautuu niin mansikkahillon energiasta 96,5% tulee sokerista.
Yhtä terveellisen satsin saa aikaan kun sekoittaa 54 g sokeria 46 g vettä ripottelee sekaan jokusen hyppysellisen synteettistä mansikka-aromia. Mansikassa ei ole mitään suojaravintoainetta merkittävässä määrin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mansikkahillo, kotitekoinen, ainesjakauma: https://fineli.fi/fineli/fi/elintarvikkeet/11012 ja olet oikeassa, siellä sanotaan että "sokeria 54 %".
Tuo 54% kuitenkin on osuus ko hillon painosta, siis 100 gramman määrässä mansikkahilloa on 54 grammaa sokeria. Kun katsotaan miten energia jakautuu niin mansikkahillon energiasta 96,5% tulee sokerista.
Yhtä terveellisen satsin saa aikaan kun sekoittaa 54 g sokeria 46 g vettä ripottelee sekaan jokusen hyppysellisen synteettistä mansikka-aromia. Mansikassa ei ole mitään suojaravintoainetta merkittävässä määrin.Joo, no eiköhän sitä hilloa syödä maun takia eikä miksikään pääravinnoksi. Ja ei niitä mansikoita pakastamaan kannata ruveta. Niin männöövät huonoiks kun ne sieltä pakastimen pohjalta monen vuuen päästä kaiveloo.
- Anonyymi
Tottakai voi. Itse käytän niitä idätysastioina. Sterilointiin käytän kiehuvaa vettä.
- Anonyymi
Luin äskettäin jostain, jota en enää löydä, jonkin viranomaisen (luulen että oli Terveysvirastosta tai THL:stä) litaniat siitä mitä voi käyttää ruokien säiytykseen ja mitä ei.
Linjaus oli tiukka sekä jyrkkä siten että vain sellaista voi käyttää joka nimenomaan myydään ja on siis tarkoitettu ruuan säilyttämiseen. Kieltolistalla esimerkkinä oli muiden muassa että muovisia mikromöhnä-astioita ei saa käyttää uudelleen koska ne on tarkoitettu kertaköyttöiseksi ja sellaista käyttöä varten testattu, jos niitä käytetään useamman kerrran niin niistä voisi irrota jotain, ja tälläistä käyttötapaa varten ko tuotetta ei ole testattu.
Olen kyllä havainnut että esim sillipurkin kannen (helposti avattava) tiiviste ruskistuu kun sitä uunittaa tarpeeksi monta kertaa, jotain siinä tapahtuu, mutta lieneekö vaarallista?- Anonyymi
Lasipurkit ja muut lasiastiat ovat turvallisia. Lasi ei ime itseensä mitään, eikä siitä irtoa mitään.
Muovipakkauksiin pakatut elintarvikkeet voi muutenkin jättää ostamatta. Rasva ja muovi ei ole hyvä yhdistelmä. Esim. jauhelihapakkaus ei kelpaa uusiokäyttöön.
Ei niitä kansia sinne uuniin pidä puskea. Steriloi ne kuumalla vedellä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lasipurkit ja muut lasiastiat ovat turvallisia. Lasi ei ime itseensä mitään, eikä siitä irtoa mitään.
Muovipakkauksiin pakatut elintarvikkeet voi muutenkin jättää ostamatta. Rasva ja muovi ei ole hyvä yhdistelmä. Esim. jauhelihapakkaus ei kelpaa uusiokäyttöön.
Ei niitä kansia sinne uuniin pidä puskea. Steriloi ne kuumalla vedellä.Aivan. Nyt saa mummin opit viimeinkin kyytiä, ihan kaikki. Tiskikonepesu riittää eväskäyttöön. Säilöntää varten kannattaa varmaankin kiehuttaa, kiehutusaika ollee merkittävä tekija, löysin ohjeita 6 min ... 30 min kiehutusajoilla. Ensimmäinen tiskikonepesu tosin ei vie kaikenlaisista purkeista/kansista tuoksahdusta, siihen uunitus auttaa paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532474Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖312204Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt841772Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle221736Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3071604- 1501414
Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle231282- 701207
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231038Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu111033