https://www.is.fi/terveys/art-2000008110896.html
https://www.is.fi/terveys/art-2000007828975.html
"Iltarytmiin ei missään tapauksessa saa vaihtaa keskustelematta asiasta lääkärin kanssa."
Mistä se verenpainelääke tietää milloin on aamu tai ilta jolloin sen pitäisi vaikuttaa? Onko niissä joku GPS-navigaattori? Jos matkustaa Japaniin tai Samoaan, niin pitääkö väijyä kellosta?
Entäs jos on kiertävässä 5-vuorotyössä niin meneekö se lääke jotenkin sekaisin?
Kardiologi törmää toistuvasti virheeseen
3
211
Vastaukset
Lääkkeen tehoamiseen vaikuttaa oleellisesti elimistö, jolla on oma rytminsä, joten lääkkeen antamisella elimistön kannalta oikeaan aikaan saattaa hyvinkin olla merkitystä.
Elimistö noudattaa vuorokausirytmiään ja jonkin verran myös rutiineja, eli odottaa saavansa ruokaa tiettyyn aikaan päivästä. Tämä rytmi menee lentomatkustellessa aivan sekaisin, jolloin henkilö saattaa mennä tilaan, mitä kutsutaan jet lagiksi.- Anonyymi
Lag tarkoittaa viivettä. Jos matkustaa Maapaallolla länteen tai itään niin lag voi olla positiivinenkin. Eli tuo on vain keksitty selitys eikä mikään syy.
Joskus hurjassa nuoruudessani Ilmailuhallituksessa tein 12-tuntisia työvuoroja. Olisipa kiva tietää mihin aikaan olisi ollut syytä pistää nappi naamaan jos sellaista olisi tarvinnut. Anonyymi kirjoitti:
Lag tarkoittaa viivettä. Jos matkustaa Maapaallolla länteen tai itään niin lag voi olla positiivinenkin. Eli tuo on vain keksitty selitys eikä mikään syy.
Joskus hurjassa nuoruudessani Ilmailuhallituksessa tein 12-tuntisia työvuoroja. Olisipa kiva tietää mihin aikaan olisi ollut syytä pistää nappi naamaan jos sellaista olisi tarvinnut.Minulla ei ole niin paljoa mielikuvitusta, että keksisin jet lagin nimen, käsitteen ja oireet itse:
https://en.wikipedia.org/wiki/Jet_lag
Lentohenkilökunta taistelee jet lagia vastaan mm. pysyttelemällä lähtöpisteen vuorokausirytmissä, vaikka se sitten edellyttäisi kaukaisimmissa kohteissa yöunien vetämistä keskellä päivää.
Jos on lääkitys päällä lyhyempiaikaisessa mutta pitkämatkaisessa reissussa, niin kannattaa ottaa aikaa lääkkeen ottokertojen välillä eli "aamuisin" otettava lääke otetaan 24 tunnin välein välttämättä vuorokaudenajoista. Jos perillä ollaan pitempään, niin stten vähitellen siirrytään paikalliseen vuorokausirytmiin lääkkeenotossa.
Nuorenahan sitä kestää melkein mitä vaan, mutta keski-iän koittaessa alkaa lentoväsymys kyllä painamaan yhdellä sun toisellakin. Onhan oireilu tietysti yksilöllistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11586Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1021534Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2181012- 124859
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29770Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42761- 8749
- 65736