Ultraprosessoitua nyhtökauraa ei kannattaisi syödä.

Anonyymi

Tämä on tutkittua tietoa.

12

1833

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mutta kun on trendikästä syödä synteettistä keinoruokaa.

    • Anonyymi

      Voisi uskoa 🤔 Kuulostaa kyl tosiasialta

    • Anonyymi

      Itse haen naapurista aina juoksukauraa. Launtaisin myös juoksupontikkaa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jättäisin myös kaikki leipä ja muut leivonnaiset ja sen sellaiset jauhojätökset syömättä.

      Hyi helvetti makkara ja muut teksturoidut lihavalmisteet. Lukuisia eri prosesseja ja kuumennuksia, että niistä saadaan muotoiltua jokin muoto ja vielä kuumennus, ennen kaupanhyllylle päätymistä. Sitten kotona kuumennetaan lisää. Siinä vasta ultraprosessoitua syövän kasvatusainesta.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sanoo pro nyhtökaura. Se on kasviksen irvikuva.
        Fruktoosi-glukoosisiirappi on paha aine. Sitä ei ole nyhtökaurassa, mutta monissa muissa eineksissä.

        Makkarat ia einekset kannatta jättää kauppaa.

        https://www.arla.fi/reseptit/kaikki-teemat/kasvisruoka/

        Usemmat kasviseinekset on tärvätty jollain sokerilla, ainakin suomalaiset valmisteet. Härkis on sokeroitu. Nyhtökaura on kai sokeroimaton, mutta rakenteeltaan ikävää mössöä. Kerran maistoin. Siihen kokeilu jäi.

        Suolasta usein valitetaan, kaiketi verenpaineen vuoksi. Eihän suola myrkkyä ole, jos ei kärsi korkeasta verenpaineesta. Meillä vuosikymmeniä kasvisruualla eläneillä ei sellaista ongelmaa useinkaan ole. Itse lisään kaikkeen ruokaan suolaa, koska paineet ovat ihanteelliset, aamusella joskus turhan matalalla. No sitä on helppo lisätä, poistaa ei voi.


      • Anonyymi

        Ns keksiä (palkkasi asiantuntijan tekemään tuotteen) myi heti tehtaan kun sai sen pyörimään. Miksi?? No senhän arvaa. Moniprosessoitua ruokaa ja kallista papua , hernettä, kauraa ja rasvaa. Vieläpä kehui kuinka sai keksittyä miten saapi miljoonia taskuun.


    • Anonyymi

      Mitä tarkoittaa "prosessoitu" ja mitä "ultraprosessoitu"?

      Tuttuni on tällainen "prosessoitua" ruokaa kammoksuva ja hänelle oli esimerkiksi kauhistus, kun tarjosin levitteeksi oliiviöljystä ja voista (teollisesti) tehtyä levitettä, niin hän piti sitä "prosessoituna"?

      Oliiviöljy on puristettua, mutta ei "prosessoitua".
      Voi on hapatettua ja mekaanisesti käsiteltyä, mutta ei "prosessoitua".
      Kun mekaanisesti sekoittaa voita ja oliiviöljyä, niin tulos on "prosessoitu"?

    • Anonyymi

      Hyi mita kakkaa ei ole luonnollista?

      • Anonyymi

        Mikä on?
        Ehkä mustikat.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      312
      2904
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      197
      2796
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      52
      2401
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      166
      1474
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1182
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1166
    7. 58
      853
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      834
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      789
    10. 77
      774
    Aihe