viimeisimmät hallitukset ovat tuhonneet kaikki mahdollisuuteni elää ihmisarvoista elämää ja tämä nykyinenkään ei olre korjannut tilannetta.
Kerron nyt yksinkertaisesta asiasta, joka olisi helppo korjata vaikka jeesusteipillä jos ei muulla. Pohjustus:
Olen siis osittaisella työkyvyttömyys eläkkeellä. Töitähän en kyennyt enää jatkamaan, mutta eläkevarman poppamies oli sitä mieltä, että kyllä jotakin... Tokihan sitä on vahvoilla jo siinä vaiheessa, kun menee rollaattorilla työhaastatteluun... Lisää vaivoja ja ongelmia on tullut. Muun muassa eräs sormeni on jumittunut koukkuun eikä enää oikene.
Mistä lie sekin sitte johtuu, kai sekin johtuu aivovauriosta. Tasapaino pahenee alati ja huomattavat uniongelmat vaivaavat. Ei ole varaa mennä lääkäriin, eikä siitä mitään hyötyä olisikaan, koska korjata ei voi, eikä eläkevarman poppamiehet välitä, vaikka istuisi pyörätuolissa täysin halvaantuneena. Kyllä sitä aina jotakin voi tehdä...
Kuitenkin hallitukset ovat nostaneet koko ajan alinta eläkeikää. Itselläni se näyttäisi olevan lähes 67 vuotta. Silloin osa-työkyvyttömyyseläkkeeni muuttuisi täydeksi vanhuuseläkkeeksi. Sitähän en koskaan tule näkemään, koska en elä niin kauan.
Olen siis tuomittu kituuttamaan ja kärsimään koko lyhyen loppuelämäni. Onneksi sentään ruokajakelu toimii vapaaehtoisten turvin tuossa lähettyvillä, niin saan ruokaa joka toinen päivä. Mikähän olisi helpoin ja halvin keino tappaa itsensä? Onko hyviä ideoita?
Aivan sama vaikka tappaisi itsensä!
33
66
Vastaukset
Politiikka on likaista peliä.
Ei kai kukaan luule, että Marinin ja hallituksen tavoite olisi kansalaisten hyvinvointi? Poliitikot tavoittelevat valtaa, vaikka muuta väittävätkin.- Anonyymi
Marinin hallituksen ja Sannan tavoite on juurikin kansan hyvinvointi, mutta keskusta ja Lintilä laittaa koko ajan kapuloita hyvän kehityksen rataisiin oikeisto kokoomuksen vankalla tuella, Piste.
- Anonyymi
Niinpä.
Työkyvyttömyyseläke annetaan työkyvyn perusteella ja eläke iän perusteella. Niiltä osin yhteiskunnan turvaverkko näkyy toimivan sunnitellusti.
En ymmärrä, miten ihmisarvo liittyy siihen muuten kuin positiivisessa mielessä. - Anonyymi
Kansantaloudellisesti ehdotuksesi oli maalle parasta.
- Anonyymi
Se on noiden kokoomus pohjaisten hallitusten tuloksena tultu tähän. Nyt sairaat roikkuvat työttöminä ja eläkeputket on suljettu .Tuolle touhulle olisi tämän hallitukset tullut tehdä stoppi ,mutta niin meni vielä läpi tuo eläkeputken sulkeminen eläkeiän noston päälle jonka edellinen oikeisto hallitus ajoi läpi vasten kakkia realiteettejä. Ihmiset heittävät nyt sitten kapulan nurkkaan eläkeiän kynnyksellä tai jopa enne joka on mm. taiteilijoiden kuolemasta olevien uutisointejen puitteissa tullut julkisuuteen viime aikoina . Viimeisin nyt tämä Panulan tapaus.
https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000008148784.html
https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000006575508.html
https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000005998458.html
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/201710022200432529
On kai sitten laskettu ,että osa kuolee ja loppujen kohdalla pyritään säästämä
ämn kun roikotetaan ikä ihmisiä lähes tyhjän päällä olemattoman perusturvan varassa ,eikä päästetä eläkkeelle vaikka työelämään ei ole enää asiaa. kuntoukseenko ja hyötykäyttöönkö näitä eläkeiän kynnyksellä olevia vanhuksia sitten halutaan ohjata ja hyppyyttää ,jotta viimeiset elämän halut saadaan vietyä vai mikä tällaisen toiminnan tarkoitus oikein on? - Anonyymi
Kun ihmisten elinaikaodotus kasvaa, eläkkeen on pakko alkaa myöhemmin koska muuten ei pystytä maksamaan eläkkeitä.
Ongelmaa ei ole keskimäärin. Elinikä ei kuitenkaan pitene kaikilla ja elintavoista johtuvat kuolemat ehtivät tappaa osan samaan tapaan kuin ennenkin.
Huonoista elintavoista ei voi kuitenkaan palkita koska ne johtavat usein myös suuriin kuluihin yhteiskunnalle.- Anonyymi
Suomen talous on kehittynyt niin hyvin, että pystyttäs päästään kaikki eläkkeelle jo nelikymmisinä, jos eläkkeet jaettas todellisen tarpeen mukaan, eikä jaettas osinkoja sun muita vakuuutuskuoria rikkaille. Sipilän aikanakin yksi rikastu ja yhdeksän köyhtyi kymmenestä Suomessa, siitä tää köyhyys johtuu ja suurimaksi osaksi on tähän ajauduttu oman laiskuuden ansiosta, kun ei ole käyty ÄÄNESTÄMÄSSÄ, tai on äänestetty omaa etua vastaan on uskottu kokoomuksen valheet, joita aina ennen vaaleja kuulee niiltä. Parhaiten muistan tän Eme leikkaa, emme leikkaa ja kun hallituspaikka aukeni, niin leikkasivat kaikesta ja vielä hiukan enempikin, eikä kansa ymmärrä , eikä muista enää se tässä kaikista tyhmintä onkin, että kansa on tän ihan itse ansainnut.
- Anonyymi
Oikeisto on tämän maan tuhonnut!
- Anonyymi
Olisi silloin reilu sata vuotta sitten pitänyt vaan mennä demareiden kapinan mukana kimppaan neukkujen kanssa. Nyt oltaisiin huikaisevan paljon paremmassa tilanteessa, katsokaa vaikka kuinka onnellisia ovat venäläiset, Liettua, Latvia, Viro ja valko-venäjä myös onnensa kukkuloilla.
Ukrainassa on sikäläinen oikeisto yrittänyt hyökätä rauhaa rakastavan Venäjän kimppuun mutta onneksi maan sisältä löytyy rauhan ystäviä vastustamaan rahaeliittiä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisi silloin reilu sata vuotta sitten pitänyt vaan mennä demareiden kapinan mukana kimppaan neukkujen kanssa. Nyt oltaisiin huikaisevan paljon paremmassa tilanteessa, katsokaa vaikka kuinka onnellisia ovat venäläiset, Liettua, Latvia, Viro ja valko-venäjä myös onnensa kukkuloilla.
Ukrainassa on sikäläinen oikeisto yrittänyt hyökätä rauhaa rakastavan Venäjän kimppuun mutta onneksi maan sisältä löytyy rauhan ystäviä vastustamaan rahaeliittiä.Kapinoista en tiedä, mutta tiedän ei tävallinen kansa Venäjällä, eikä Suomessa halunnut tapella, mutta, kun kansallissosialistit ja valkoinen oikeisto pakotti sotimaan, kysykää vaikka keltä täällä, tai tuolla, niin mitään vihamielisyyttä ei näiden kansojen välillä ole.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kapinoista en tiedä, mutta tiedän ei tävallinen kansa Venäjällä, eikä Suomessa halunnut tapella, mutta, kun kansallissosialistit ja valkoinen oikeisto pakotti sotimaan, kysykää vaikka keltä täällä, tai tuolla, niin mitään vihamielisyyttä ei näiden kansojen välillä ole.
Olisi ollut parempi että punakapinalliset olisivat rauhassa terrorisoineet suomea.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Punainen_terrori_(Suomi) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisi silloin reilu sata vuotta sitten pitänyt vaan mennä demareiden kapinan mukana kimppaan neukkujen kanssa. Nyt oltaisiin huikaisevan paljon paremmassa tilanteessa, katsokaa vaikka kuinka onnellisia ovat venäläiset, Liettua, Latvia, Viro ja valko-venäjä myös onnensa kukkuloilla.
Ukrainassa on sikäläinen oikeisto yrittänyt hyökätä rauhaa rakastavan Venäjän kimppuun mutta onneksi maan sisältä löytyy rauhan ystäviä vastustamaan rahaeliittiä.Mitä tekemistä tällä on nykypuolueiden kannsa?
- Anonyymi
Ei tämä hallitus nyt niin huono ole, että sen takia itseään ei kannata tappaa. Kyllä tässä järjestelmässä paljon olisi korjattavaa, sen tietää vissiin jokainen, mutta tän hallituksen syyttely on turhaa ja keskustan Vanhanen hiihtoladulla tämän idean sai eläkeiän nostosta, että häntä voi syyttää kyllä, vaikkei sekään syyttely mitään auta. Elämä on epäoikeuden mukaista lähes kaikista, miksi toi saa lentää avaruuteen, mutta minä en ? No on se epäoikeutta se, mutta maahan vaan putosi jälleen, että samalla tasolla taas, kuin me muutkin, eikä se 100 kilometriä edes ole avaruutta vielä. Mistä tiedät, että et elä eläkeikään asti ? Voihan olla, että tämä Marinin ll hallitus, jos saa enemmistön tehdä tällekin asialle jotain parannusta. Tämä nykyinen hallitushan on oikeistovoittoinen hallitus, eli päätökset tulee oikealta viimekädessä, mutta toivossa on hyvä elää ja uskossa hyvä kuolla.
- Anonyymi
Suunnitelmasi on ilmeisesti sinun paras panoksesi yhteiskunnalle joka sinua hyysää parhaansa mukaan.
- Anonyymi
Kun työttömyysputki poistettiin, niin sen jälkeen pitkäaikaistyöttömyys kasvoi hyvin nopeasti, noin 8 %. Pitkäaikaistyöttömyys tulee kalliiksi, kun tiedetään että työtä pitkäaikaistyöttömille ei ole. Eikä tule. Pitkäaikaistyöttömät syrjäytyvät ja sairastuvat pitkäaikaissaurauksiin sekä masennukseen että huonosta ravitsemuksesta ja liiasta alkoholista.
Sairauksien hoito ja työttömyyskorvaukset tulevat yhteiskunnalle kalliimmaksi kuin mitä se työttömyysputki maksoi. Työeläkkeensä on pitkän työrupeaman tehnyt työmies ansainnut, mutta ei syrjäyttämistä yhteiskunnan ulkopuolelle eikä sanktioita.
Syrjimisen estävän lain perusteella ja tasa-arvon kannalta olisi myös maatalousyrittäjien sukupolvenvaihdo-putki poistettava. Ei ole oikein että maataloudesta pääsevät Eläkkeelle 58-vuotiaina.- Anonyymi
Ei ole uskottavaa, että työtön alkaa siksi juomaan. Sen sijaan moni on joutunut työttömäksi juomisen takia.
Järjestyksellä on merkitystä. - Anonyymi
Eläkkeelle pääsyn pitäisi olla tasapuolista myös ikään katsomatta. Esimerkiksi balettitanssija pääsevät jo 44 vuotiaina eläkkeelle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole uskottavaa, että työtön alkaa siksi juomaan. Sen sijaan moni on joutunut työttömäksi juomisen takia.
Järjestyksellä on merkitystä.On uskottavaa, että pitkäaikaistyöttömät etsivät elämäänsä työn sijaan jotain muuta tarkoitusta. Monen työttömän elämä on aiemmin rakentunut työn tekemiseen. Työtön jää tyhjän päälle, kun usein myös ihmissuhteet katkeavat. Sen seurauksena haetaan "lohtua" alkoholista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eläkkeelle pääsyn pitäisi olla tasapuolista myös ikään katsomatta. Esimerkiksi balettitanssija pääsevät jo 44 vuotiaina eläkkeelle.
En silti ryhtyisi.
- Anonyymi
Moni työkyvytön oli työttömyysputkessa koska sillä maksuja siirrettiin eri tahoille. Kyse oli kuitenkinvain poliittisesta pelleilystä. Laskun maksoi aina veronmaksaja.
Jos työkyvytöntä kohdellaan työttömänä, hän ei saa hoitoa. On kaikkien kannalta hyvä, että asioista puhutaan oikeilla nimillä- Anonyymi
Näkisin myös ,että taustalla eläkkeelle laskemisen suhteen on luultavammin myös huonosti hoidettu valtion talous. Joka puolelle syydetään raha aja otetaan velkaa jotta näin voidaan tehdä-
Eläkkeet julkisella puolella on kestämättömällä pohjalla ,mutta yksityisellä sektorilla vahvemmin hoidettu kuin valtion talous. Näitä työntekijöiden eläkevaroja ei haluta maksaa ulos ,koska niitä sijoitetaan pyörittääkseen Suomen taloutta. Tuosta sitten kärsii myös yksityisen sektorin henkilöt ,jotka kuuluisivat käytännössä eläkkeelle ,mutta eivät pääse kun eläkeputket suljetaan holtittoman valtion talouden hoidon seurauksena. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näkisin myös ,että taustalla eläkkeelle laskemisen suhteen on luultavammin myös huonosti hoidettu valtion talous. Joka puolelle syydetään raha aja otetaan velkaa jotta näin voidaan tehdä-
Eläkkeet julkisella puolella on kestämättömällä pohjalla ,mutta yksityisellä sektorilla vahvemmin hoidettu kuin valtion talous. Näitä työntekijöiden eläkevaroja ei haluta maksaa ulos ,koska niitä sijoitetaan pyörittääkseen Suomen taloutta. Tuosta sitten kärsii myös yksityisen sektorin henkilöt ,jotka kuuluisivat käytännössä eläkkeelle ,mutta eivät pääse kun eläkeputket suljetaan holtittoman valtion talouden hoidon seurauksena.Eläkeputki on typerä ajatus
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eläkeputki on typerä ajatus
Ei ole .Hallinnon ensisijainen tehtävä on turvata sen kansalaisten elinolosuhteet ja eläkeputki on ollut osa tuota turvaa. Aiemmin on huolehdittu siitä että eläköityy kun ei enää työllisty. Se on inhimillinen tapa toimia, josta on huolehdittu mm. aiemmin työttömyys eläköitymis mahdollisuudella ,joka tuokin on jo purettu. Nykyiset toimet ovat kohtuuttomia ja epäinhimillisiä .Toimitavoissa on palattava huomioimaan realiteetit ja ihmisten toimeentulomahdollisuudet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole .Hallinnon ensisijainen tehtävä on turvata sen kansalaisten elinolosuhteet ja eläkeputki on ollut osa tuota turvaa. Aiemmin on huolehdittu siitä että eläköityy kun ei enää työllisty. Se on inhimillinen tapa toimia, josta on huolehdittu mm. aiemmin työttömyys eläköitymis mahdollisuudella ,joka tuokin on jo purettu. Nykyiset toimet ovat kohtuuttomia ja epäinhimillisiä .Toimitavoissa on palattava huomioimaan realiteetit ja ihmisten toimeentulomahdollisuudet.
Suomessa on erinomainen ja reippaasti muita maita parempi sosiaaliturva.
Työeläke on työssä olemiseen kerätty eläke ja se katsotaan palkaksi, joka maksetaan myöhmmin.
Siksi työeläkettä ei saa käyttää mihinkään muuhun tarkoitukseen. Työeläkkeen antaminen työttömyyden tai työkyvyttömyyden takia heikentää koko järjestelmää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näkisin myös ,että taustalla eläkkeelle laskemisen suhteen on luultavammin myös huonosti hoidettu valtion talous. Joka puolelle syydetään raha aja otetaan velkaa jotta näin voidaan tehdä-
Eläkkeet julkisella puolella on kestämättömällä pohjalla ,mutta yksityisellä sektorilla vahvemmin hoidettu kuin valtion talous. Näitä työntekijöiden eläkevaroja ei haluta maksaa ulos ,koska niitä sijoitetaan pyörittääkseen Suomen taloutta. Tuosta sitten kärsii myös yksityisen sektorin henkilöt ,jotka kuuluisivat käytännössä eläkkeelle ,mutta eivät pääse kun eläkeputket suljetaan holtittoman valtion talouden hoidon seurauksena.Eläkekatto pitäisi Suomeenkin saada kuten on muissa EU-maissa. Useissa EU-maissa on sekä eläkekatto ja myös eläke palkkakatto. Eläke palkkakatto rajaa palkan, jonka perusteella eläke lasketaan, kohtuulliseksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa on erinomainen ja reippaasti muita maita parempi sosiaaliturva.
Työeläke on työssä olemiseen kerätty eläke ja se katsotaan palkaksi, joka maksetaan myöhmmin.
Siksi työeläkettä ei saa käyttää mihinkään muuhun tarkoitukseen. Työeläkkeen antaminen työttömyyden tai työkyvyttömyyden takia heikentää koko järjestelmää.Höpsis.Mihin kehitysmaihin tuota sosiaaliturvaamme vertaat?
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/art-2000007358672.html
https://www.soste.fi/sosiaaliturvauudistus/perusturvan-nykytila-ja-kehittamiskohteet/
https://ihmisoikeusliitto.fi/riittava-toimeentulo-on-ihmisoikeus-perusturvan-tasoa-on-nostettava/ - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpsis.Mihin kehitysmaihin tuota sosiaaliturvaamme vertaat?
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/art-2000007358672.html
https://www.soste.fi/sosiaaliturvauudistus/perusturvan-nykytila-ja-kehittamiskohteet/
https://ihmisoikeusliitto.fi/riittava-toimeentulo-on-ihmisoikeus-perusturvan-tasoa-on-nostettava/Vertaan muihin EU-maihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eläkekatto pitäisi Suomeenkin saada kuten on muissa EU-maissa. Useissa EU-maissa on sekä eläkekatto ja myös eläke palkkakatto. Eläke palkkakatto rajaa palkan, jonka perusteella eläke lasketaan, kohtuulliseksi.
Jos eläkkeitä lasketaan, laskee myös eläkemaksut. Suuria eläkkeitä tulevaisuudessa saavat ovat parhaita eläkejärjestelmän ylläpitäjiä koska maksavat enemmän kuin tulevat saamaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näkisin myös ,että taustalla eläkkeelle laskemisen suhteen on luultavammin myös huonosti hoidettu valtion talous. Joka puolelle syydetään raha aja otetaan velkaa jotta näin voidaan tehdä-
Eläkkeet julkisella puolella on kestämättömällä pohjalla ,mutta yksityisellä sektorilla vahvemmin hoidettu kuin valtion talous. Näitä työntekijöiden eläkevaroja ei haluta maksaa ulos ,koska niitä sijoitetaan pyörittääkseen Suomen taloutta. Tuosta sitten kärsii myös yksityisen sektorin henkilöt ,jotka kuuluisivat käytännössä eläkkeelle ,mutta eivät pääse kun eläkeputket suljetaan holtittoman valtion talouden hoidon seurauksena.Valtiontalous on eriasia kuin eläkeyhtiöt. Epäilen suurimmaksi syyksi vanhaa eläkälaskentatapaa viisi viimeistä huonoin ja paraspois ei perustunut mihinkään kertymään.
- Anonyymi
Liekö hanke onnistunut?
- Anonyymi
Kyllä minä pääsi 60v tk-eläkkeelle,mutta kun se taikasana on juurikin tuo 60v.Pitää koittaa kituutella tuohon ikään,niin kyllä se sieltä tulee.
- Anonyymi
Oletko ajatellut tehdä töitä niin ei aika käy pitkäksi?
- Anonyymi
Olisko aika laittaa ensin Suomen asiat kuntoon sitten jos aikaa jää niin pitkään harkita
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2721768Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki141672- 1361258
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1261135- 83807
- 162741
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä168721Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala412652- 52582
Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52535