Pienet demokratiat ei kahmi mitaleita

Anonyymi

Kommunistidiktatuuri Kiina, näyttää kahmivan Tokiossa eniten mitaleita. Kun kansa ei voi vapaissa vaaleissa siellä vaihtaa vallanpitäjiä on näiden näytettävä urheilussakin ettei parempaa vaihtoehtoa ole.

Putinin diktatuurissa elävä Venäjä syyllistyi juuri siksi Sotshin olympialaisissa valtiojohtoiseen dopingiin vaihtamalla venäläisurheilijoiden näytteet salaa puhtaisiin näytteisiin.

5

91

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjän dopinghuijaus voi jatkua vieläkin. Eihän sen tutkimista viety loppuun saakka.

      • Anonyymi

        Päästiin hyvin lähelle Putinia ja tutkiminen lopetettiin. Venäjän urheilujohtajat myönsivät valtiojohtoisen dopingin mutta väittivät ettei Putin olisi tiennyt siitä mitään.

        Ei se voi olla totta. Mutta siihen selitykseen tyydyttiin.

        https://yle.fi/urheilu/3-10224723


    • Anonyymi

      Venäläiset urheilijat eivät saa kilpailla olympialaisissa Venäjän nimellä eivätkä omalla lippunsa alla. Syy tähän on systemaattinen doping, jota itänaapurissa on todistettavasti harjoitettu menneinä vuosina.

      Silti maasta on mukana yli 300 urheilijaa, mikä ei miellytä kaikkia.

      Myös 200 metrin selkäuinnin pronssimitalisti, brittiläisuimari Luke Greenbank, antoi palaa Venäjän suuntaan.

      – On turhauttavaa tietää, että on olemassa valtiojohtoinen dopingohjelma, joka ei katoa moneen vuoteen, Greenbank lausui.

      https://www.iltalehti.fi/tokion-olympialaiset-2021/a/6f4272d1-59c9-4a21-a90e-de49f1a8f1af

    • Anonyymi

      Mitä lie korruptiota. Historian törkeimpään dopinghuijaukseen syyllistynyt maa kilpailee kuin mitään ei olisi tapahtunut.

      Ymmärtää että muiden maiden urheilijoita turhauttaa.

    • Anonyymi

      "Jos haluaa parantaa maailmaa, pitäisi aloittaa omalta takapihalta. Yhdysvaltain antidopingtoimiston Usadan ongelma on, että lähes 90 prosenttia heidän urheilijoistaan ei kilpaile (Wadan) antidopingsäännöstön alaisuudessa. En puhu ainoastaan suurista liigoista tai yksityisistä urheiluorganisaatioista, vaan akateemisesta urheilusta" (Wadan puheenjohtaja Witold Banka).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      43
      3497
    2. 35
      2978
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      146
      2842
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      70
      2317
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      41
      1782
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      86
      1565
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      67
      1094
    8. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1036
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      79
      1024
    10. Miten tällaista voi tapahtua

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kaksi-kuollut-liikenteessa-virroilla/9241442 Miksi tällainen on tapahtunut?
      Virrat
      39
      847
    Aihe