Voihan nenä jos kahvia ei enää voi viljellä jos lämpötila nousee 1.5 astetta.
Kahvi loppuu ilmastonmuutoksen takia.
Anonyymi
28959
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Ilmaston lämpötilan ennustetaan nousevan 1, 5 astetta. Paino on sanalla ennustetaan ja se ratkaisee voiko kahvia viljellä.
Kahvi loppuu kylmenemisen takia! Näin ainakin viimme aikaiset uutiset kertoo (Brasilian lumisateet).
Ei lopu. Vain Coffea arabica -lajike kärsii kuumemmasta ilmasta. Coffea stenophylla sen sijaan kasvaa parhaiten noin kuusi astetta lämpimämmässä kuin arabiankahvi, ja se maistuu yhtä hyvältä kuin perinteinen arabiankahvi.
Luonnon monimuotoisuuden säilyttäminen on tärkeää. Esimerkiksi viljelty banaani on käytännössä samaa kloonia, ja kun tulee olosuhteet, joissa se ei menesty, tai vaikkapa joku tauti, niin se tuhoaa kaikki viljelmät.
Suomessakin pitäisi maataloudessa siirtyä pieniin luomutiloihin ja vanhoihin maatiaislajikkeisiin. Vaikka sadot hieman heikkenevätkin, niin satovarmuus paranee, eikä torjunta-aineitakaan tarvitse käyttää enää valtavia määriä.
Minusta pitäisi suoraan siirtyä metsästäjä keräilijä malliin niin maanviljelyä ei tarvittaisi enää lainkaan.
Tuontitavara loppuu osin koronan rasittaman maailmantalouden että päästöjen alentamisen hinkun takia.
Uskoisin, että kahvin viljelyyn löytyy keinot vaikka ilmasto muuttuu. Toisaalta voi kysyä onko kahvi ihmiselle loppupeleissä kuinka tärkeä tuote? Välttämätönhän se ei tietystikään ole ja ilmaston suojelun kannalta voisi olla jopa hyväksi jos tuotanto- ja kuljetusmäärät vähenisivät.
Kahvin viljely loppuu kun jäätiköt sulavat ja merenpinta nousee ja Ukko Nooa unohtaa ottaa arkkiin mukaan kaksi kasvia ja niiden poimijat.
🙄Teeveestäkin tulee koko ajan samoja ohjelmia😞
Ongelmana on ilmaston *muutos*. Kasvit ja muutkin elävät viljelyskasvit mukaanlukien viihtyvät tasaisimmin muuttumattomassa ympäristössä. Kun ympäristö muuttuu niin voimasuhteet elioiden välillä muuttuvat josta sitten seuraa reviiritaistelua ja voimakasta kantojen vaihtelua. Tuhohyönteiset, kasvitaudit jne saavat tilaisuuksia joiden vuoksi esimerkiksi kahvin viljely kärsii.
Joskus pieni ero lämpötilassa voi olla ratkaiseva kuten on käynyt kilpikonnien lisääntymisessä tietyillä alueilla.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15142533/ilmastonmuutos-ja-merikilpikonnat
Tuossa vuodelta 2018. Pieni lämpötilan nousu vaikuttaa paljon...
Suomessakin on lämpötilat nousseet niin paljon että ei ole Suomenlahdella eikä Päijänteessä kilpikonnia.
https://yle.fi/uutiset/3-12100443
Labrassa voi myös viljellä kaffeeta. Tai tulevaisuudesa ehkä isossa bioreaktoritehtaassa.
Joo, labrakahvia vähän kehuskellaan Ameriiikassa saakka.
https://www.mtvuutiset.fi/makuja/artikkeli/suomalaista-kahvikeksintoa-hehkutetaan-maailmalla-potentiaalia-multimiljardien-bisnekseksi-ensimmaisen-kupin-nauttiminen-oli-jannittava-kokemus/8267336#gs.di9isz
Kahvi on nyt kohta jännäkahvia.
Eikö olisi järkevämpää ottaa hiili keinotekoisesti ilmakehästä pois ja tuottaa ruoka luonnollisesti kuin että ruoka tuotetaan luonnottomasti laboratoriossa ja hiili sidotaan luonnollisesti kasveihin?
Päijänteen rannoilla käy kesämökeilllä konnia. Ne myös lisääntyy liikaakin.
Ne on järvikonnia eikä mitään merikonnia.
Jos siirtyy viljelemään sinne missä nyt on 1,5 astetta viileämpää, eli lämpenemisen jälkeen just sopivaa?
Ei taida kumminkaan tulla Suomeen kahvinviljelyyn sopivaa globaalia ilmastonmuutosta.
Kannattaa muistaa viljellä tarpeeksi kaukana merestä koska suomessa se nousee 9 metriä muutamassa vuodessa. Ehkä saanatunturin rinteillä kookospalmujen katveessa.
Ei se lopu kuin köyhiltä, koska kahvista tulee kaviaarin kaltainen luxustuote.
Mutta tässä on oiva tilaisuus tehdä itselle pieni tili. Ostaa helvetisti kahvia, kun paketin saa kaupasta vielä alta kympin kahden. Sitten kun tulee se yö, jolloin kahvin hinta nostetaan pilviin, niin myy paketit pois moninkertaiseen hintaan. Päiväysten kanssa voi olla vähän niin ja näin, kiikun kaakun, että onko mennyt jo vanhaksi ja huonoksi, mutta ei se kait siinä kohtaa tavallista sukankuluttajaa haittaa, kunhan saa paketin satasella. Muuten siitä kahvikupillisesta joutuu maksamaan paljon, paljon enemmän.
Olen haistanut, että kahvipaketti on kohta puoliin hyvä sijoitus.
Kovasti sitä puhutaan, että ilmastonmuutoksen takia maailmasta loppuu se ja se, ne ja ne, mutta mitäs mahtaa käydä huumeviljelmien kanssa? Mun puolesta huumeet saisivat hävitä ilmastonmuutoksen johdosta ihan ensimmäisenä.
Juurihan todistettiin, että jotkut lajikkeet hyötyvät lämpenemisestä.
Ei saa sanoa Arabi.
Päähinevammainen on poliittisesti korrekti nimitys.
Jos leipä loppuu syödään kakkua. Jos kahvi loppuu juodaan Irish kohvia.
Irlantiin ei sitten taidakaan tulla globaalia ilmastonmuutosta.
Tulee kyllä, siellä voi sitten kasvattaa sitä kohvia.
Minä veikkaan että tuo 1,5 astetta hujahtaa nopeaakin nopeammin ylös ja sitten tuohon väliin jää vyöhyke, jonka lämpötila on jotain joka on pienempi kuin 1,5 astetta ja suurempi kuin 1, 5 astetta.
Ei haittaa, sitten juodaan korviketta.
Muutenkin kahvin juontia saisi vähentää.