Pippurikaasun elintarvikekäyttö hieman kiinnostaa, koska sen käyttäminen spraypurkista olisi kätevää. Esimerkiksi pizzan päälle suihkaus Tabasco-pullon ravistamisen sijaan.
Mitäköhän pippuria kaasupurkeissa käytetään?
Pippurikaasu mausteena?
8
297
Vastaukset
- Anonyymi
Tabasco ei ole pizzamauste. Oregano on.
- Anonyymi
Ainakin pitseerian maustetelineessä on vihreää ja punaista tabaskoa.
- Anonyymi
Mikä on pitseeria? Pizzerian tietän enkä sellaisessa ole nähnyt tabascoa.
- Anonyymi
Pitseerioita on varmaan jokaisessa Suomen yli 5000 asukkaan kunnassa. Se on eräänlainen ravintola, mutta keskittynyt vain pitsojen paistoon.
Yleensä listalla on 10-20 erilaista päällysvaihtoehtoa, mutta myös fantaasia, johon asiakas saa itse valita päälliset. Lisäksi kokoina on yleensä tavallinen (pienempi) ja perhe (suurempi).
Tavalliset pitseeriat myyvät yleensä ohutpohjaisia pitsoja, mutta joissakin saa myös niin sanottuja pannupitsoja, jotka ovat halkaisijaltaan pienempiä ja pohjaltaan paksumpia. Pannupitsa lienee lähtöisin Amerikasta, kun taas tavallinen pitsa Italiasta.
Pitsan saa usein myös mukaansa pahvilaatikossa. Mikäli syö ravintolassa, niin silloin on mahdollista lisätä pitsan päälle ravintolan pöytämausteita. Yleensä valikoimissa on tabaskoa, jauhettua pizzamaustetta, rouhittua mustapippuria ja suolaa. - Anonyymi
Taidat asua jossain korvessa. Kyllä pitseerioita on vähän jokaisessa syrjäkylässäkin.
- Anonyymi
Itse käännyn pois pizzeriasta jos ei tabascoa tarjolla, enkä ala itse paistamaan pizzaa tai munakasta jos ei tabascoa kaapissa.
- Anonyymi
Maustepippuria. Mielestäni se sopii paremmin perinteisiin lihapulliin kuin pitzaan mutta makunsa kullakin.
- Anonyymi
Mauste on yhtä paljon pippuri kuin cashew pähkinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2954804Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353085Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k532995Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471209
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.111036Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781011Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981