Arenassa esitetyn dokumentin mukaan 1967 hylätty Camp Centuryn sotilasleiri on sulamassa vaikka leirin päälle on vuosien kuluessa kertynyt 30 metriä uutta lunta ja jäätä. Leirin alla on mittava jätevuori paskaa ja ydinjätettä, mikä nyt on suuri huolenaihe paikallisille asukkaille ja dokumentin tekijöille myös.
Pankaa linkki muistiin sillä Arenan toimitus palaa vielä takuuvarmasti aiheesen. Onhan sen ympärillä pakko olla suuri salaliitto, koska mikään ympäristöjärjestöjen pelottelemista säteilyhaitoista ei vielä ole virallisissa tutkimuksissa paljastunut.
https://areena.yle.fi/1-50327192
Pankaa linkki muistiin sillä Arenan toimitus palaa vielä takuuvarmasti aiheesen. Onhan sen ympärillä pakko olla suuri salaliitto, koska mikään ympäristöjärjestöjen pelottelemista säteilyhaitoista ei vielä ole virallisissa tutkimuksissa paljastunut.
https://areena.yle.fi/1-50327192
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ohjelmaa katsomatta: Jos leirin päälle on satanut 30 metriä lunta niin miksi leirin jätteet ovat paljastumassa? Onko tuo lumi ja siitä muodostunut jää siis sulamassa?
Ei ole mutta syntymässä säikähtäneet pelkäävät, että se vuosisadan lopulla alkaisi sulaa.
Esittelytekstissä lukee: "Nyt jää sulaa ja arvioidaan, että kaupunki paljastuu noin vuonna 2090."
Videon kohdasta 44 minuuttia alkaen selviää, että ongelmana on ilmaston lämpenemisen sijaan pikemminkin jäätikon virtaus. Camp Century on rakennettu sellaiseen kohtaan jäätikköä, että se virtaa muun jään mukana mereen vuoden 2090 paikkeilla. Kun se päätyy mereen alkaa se sulaa sekä pinnasta että altapäin.
Lämpeneminen toki lisää jäätikön virtausnopeutta, mutta varsinainen ongelma aiheutuu paikasta johon kaupunki rakennettiin. Se osa jäätikköä kun vääjäämättä päätyy mereen ja muuttuu kelluviksi jäävuoriksi ja -lautoiksi sulaen sitten pois.
Camp Centurystä on matkaa lähimpään rantaan yli 100 km. Tuo matka ei taitu vajaassa 100:ssa vuodessa kuten ohjelma yrittää uskotella. Jos taittuisi, olisi se jo nyt matkan puolivälissä mitä se ei ole.
Mikä on jäätikkövirran nopeus tuossa paikassa? Jään virtausnopeus Grönlannin mannerjäätiköiden reunoilla voi olla luokkaa 1 kilometri vuodessa.
Ranta tässä tapauksessa olisi kohta, jossa pohjaa myöten etenevä jää irtoaa merenpohjasta. Kelluva osa jäätiköstä voi ulottua tuosta reilusti ulospäin mutta sulaminen alkaa kunnolla vasta kelluvan jään lohjetessa irrallisiksi jäävuoriksi.
Popularisoituja esityksiä ei yleensä kannata ottaa kovin sananmukaisesti kun toimittajilla on tarvetta dramatisoida tilannetta. Se ei muuta lopputulosta eli myrkkyvarastot ovat joka tapauksessa päätymässä mereen joskus vuosisadan vaihteen paikkeilla.
Leirin koordinaatit mitattiin vuonna 2017, jolloin jään virtausnopeus oli luokkaa 4m/vuosi.
(linkin 3. kappale rivi 4)
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0165232X18304671
Eli n. 2000 vuoden kuluttua alkaa olla rannikolla. Nyt on kiire.
https://sci-hub.se/10.1016/j.coldregions.2019.102788
Tuossa koko artikkeli luettavaksi, tarkemmin kappaleen "5.3 Site displacement" lopussa:
"[...] the debris field is currently moving approximately 400 m per century. Towards the margin, the ice-flow speeds increase but due to the camp position on the ice divide, the debris field is far from those fast flow areas. Indeed, velocities only exceed 20 m/yr more than 20 km from the debris field. "
Jätekertymän sijainnin vuoksi jään virtauksiin nähden se liikkuu vain noin 400 metriä vuosisadassa eli 4 metriä vuodessa. Lähimmät alueet joissa jää virtaa nopeudella yli 20 metriä vuodessa ovat kauempana kuin 20 kilometrin päässä jätekertymästä.
Jos jätteet liikkuisivat 20 metriä vuodessa 20 kilometrin matkan niin jo siihen matkaan kuluisi tuhat vuotta...
Tuon perusteella voi todeta että Areenan ohjelmassa esitetty väite vuosisadan lopussa uhkaavasta katastrofista on täysin perusteeton. Ohjelmasta ei ilmeisesti ilmene juuri tämän väitteen perusteluita. Lähdeviitteiden perään kannattaa aina kysellä kun joku väite näyttää mahdottomalta.
Näin pätkän ohjelmasta. Tutkijat menivät tutkimaan ongelmaa joka oli hautautunut 30 metriä syvälle jäähän.
Jäätiköthän piti sulaa ennätysvauhtia?
Ja jääkarhut joutuivat tasapainotelemaan yhä pienemmillä jääkimpaleilla.
Eihän tässä enää tiedä sulaako jäätiköt vai paksuneeko ne.
YLEn pitäisi terävöittää ohjelmapolitiikkaansa ja kertoa selvästi mitä asioista pitää ajatella.
Grönlannin mannerjäätikkö virtaa mereen muuttuen jäävuoriksi. Silloin ei ole väli sillä onko jäte 30 vai 300 metriä syvällä jään pinnasta katsottuna. Se joka tapauksessa päätyy mereen jäävuoren sulaessa. Pohjois-Atlantilla jäätikön reunasta lohjenneen jäävuoren elinikä mitataan vuosina pikemminkin kuin vuosikymmeninä.
... ja ilmasto liittyy asiaan siksi, että ilmaston lämpeneminen nopeuttaa Grönlannin mannerjäätikön virtaamista mereen, kuten on monessa keskustelussa jo todettu.
Grönlannin mannerjäätikön massan muutoksista vuodesta 1840 tähän vuoteen (2021) asti löytyy julkaisu
"Greenland ice sheet mass balance from 1840 through next week"
https://essd.copernicus.org/preprints/essd-2021-131/
Kiinnostavinta on tietenkin se, mitä viimeisten noin 50 vuoden aikana on tapahtunut. Kun lumisateen ja kosteuden aiheuttaman massan kertymisen sekä haihtumisen ja sulamisen aiheuttaman massan menetyksen lisäksi huomioidaan jäävuorien lohkeaminen mereen virtaavista jäävirrosta niin lopputulos on kuvan # mukainen. Lähtien 1970 - luvun alusta on Grönlannin mannerjäätikön kokonaismassa vähentynyt 6000 gigatonnia josta puolet eli 3000 gigatonnia on lähtenyt viimeisten 13 vuoden aikana. Grönlannin mannerjäätikön menettämä 6000 Gt jäämassa aiheuttaa itsessään 16mm nousun merenpintaan. Merenpinta on noussut siinä vaiheessa kun mereen virtaava jää lakkaa alapinnastaan tukemasta merenpohjaan ja nousee kellumaan.
Mainittu julkaisu on vielä preprinttinä eli mahdollisesti sisältää jotakin johon lehti puuttuu ennen lopullista julkaisemista.
Nämä kaikki asiat on palstalla jo moneen kertaan käsitelty aiemminkin.
Kuva josta numerot on noukittu on siis "Figure 4." tuon preprintin sivulla 15.
Tuo massan väheneminen on hyvä asia koska se hidastaa jään virtaamista ja aseman päätymistä mereen.
Mitenkä muuten meren pinnan yläpuolelte mereen valuva jää nousee kellumaan? Eikö se pikemminkin laskeudu kellumaan.
No joka tapauksessa tämä on juuri se oikea palsta huuhaa- ja mutu-jutuillesi.
Kyllä se on jään paino, joka sen panee virtaamaan. Lämpötilalla ei ole juurikaan vaikutusta.
Lämpötila vaikuttaa siihen, kuinka paljon sulamisvettä valuu kesällä jäätikön läpi kulkevia kuiluja myöten jäätikön ja alla olevan kallion väliin. Lämpötila vaikuttaa myös jään kimmoisuuteen ja kovuuteen. Mitä kylmempi jää sitä suurempi voima tarvitaan sen lohkomiseksi ja painamiseksi kasaan.
Tuo kaikki on omaa kuvitelmaasi. Jos jäätä on kilometriin paksuudelta niin mikä on se voima joka työntää veden kallion ja jään väliin. Jää ei painu kasaan vaikka sen lämpötila olisi mitä tahansa. Eihän vesikään painu kasaan.
Jos jäätikkö makaa kalliolla niin ei vesi pysty tunkeutumaan jään ja kallion väliin. Jään paino estää sen. Paksun jään päällä on eristävä n. 100 metrin lumikerros. Ilman lämpötilan muutos ei juurikaan vaikuta jään lämpötilaan satojen metrien tai jopa kilometrin syvyyteen.
Se+voima+on+gravitaatio.+Vesi+on+tiheämpää+kuin+jää+joten+se+löytää+tiensä+jäätikön+ja+sen+alla+olevan+kallion+väliin+viimeistään+siinä+vaiheessa,+kun+jäätikön+sisällä+olevalla+vesipatsaalla+on+korkeutta+noin+90%+jäätikön+korkeudesta.+
http://www.antarcticglaciers.org/glacier-processes/glacier-hydrology/
Se, että jään alta löytyy merkkejä ihmistoiminnasta, kertoo vain siitä, että joskus on ollut nykyistäkin lämpimämpää. - Mikä siis olisi se ilmaston oikea lämpötila, johon ihmiskunnan nyt tulisi pyrkiä?
Lämpötilathan nykyisin verrataan kylmän kauden pohjalle eli Pienen jääkauden tasolle.
Harhaanjohtavasti sitä aikaa kutsutaan esiteolliseksi ajaksi, vaikka se oli pelkästään kylmä kausi.
Tuonne sataa joka vuosi lisää lunta ja jääkerros vain paksunee Camp Centuryn päällä. Kestää ainakin 2000 vuotta ennekuin jää on virrannut niin paljon, että Camp Century lohkeaa mereen.