Tarkastakaa leivän lisäaineet

Anonyymi

No niin, nyt oli taas Iltsanomissa vuoden turhimpia uutisia:"Vatsa usein kuin ilmapallo? Asiantuntija kertoo, mitä leipää kannattaa syödä, jos vatsa turpoaa herkästi". Eikä artikkelissa puhuttu leivistä mitään, ainoastaan marjoista, kasviksista ja kuiduista. Siis täysin tyhjänpäiväistä täytettä tyhjälle palstatilalle.

Kerron nyt kuitenkin syyn sille miksi leipä lihottaa ja miksi se turvottaa ja miksi niin moni saa siitä vatsavaivoja vaikka sillä aikoinaan Suomi nostettiin kukoistukseen.

Nykypäivän leipä on myrkyllistä elimistölle !!!

Ennenvanhaan taikina nostettiin kaksi kertaa oikealla hiivalla jotta hiiva enti polkkomaan gluteiinin joka aiheuttaa turvotusta ja vatsavaivoja. Siksi gluteiinin puuttuessa, hiivan käyttämä sokeri, leipä soveltui suolistolle eikä lihottanut samalla tavalla kuin nykyään.

Ennen vanhaan käytettiin nostattamiseen todellakin aitoa hiivaa, ei kuivahiivaa eikä varsinkaan ruokasoodaa. Ennen ei muöskään viljan varastointiin jyvien päälle ruiskutettu home-myrkkyä, joka estää hiivan toimintaa leipomisvaiheessa ja joka siirtyy elimistöön leivonnaisten kautta. Homemyrkky ruiskutetaan jyviin vaikka niiden kosteusprosentti olisi alle 17%.

Sitten on vielä "jauhot"... Lukekaapa leipien kyljistä mitä kaikkea "jätettä" (toisen prosessin jäämiä) käytetään leipien tekemiseen. Ruisleivässä on vehnää ja ohraa (kaljatuonannon ylijäämää). Vehnäleivässä on ruista ja ohraa. Sekä poikkeuksetta kaikissa leivissä on "viljan tapaisia jauhoa". Eli, esim. kuoria jotka jäävät myllyistä/litistyksistä yli ja jotka jauhetaan sekaan.

Yksi pahimmista on gluteiini jota on lisäaineena lähes jokaisessa leivässä. Ja se on nimeomaan kohdassa "lisäaineet". Guteiinilla liimataan kasaan leipä joka ei muuten pysyisi kasassa. Ja ihmekkös tuo jos suolisto oireilee kun gluteiinia pitää jopa lisätä normaalia viljaa suurempina annoksian. Sehän on juuri se joka pitäisi pilkkomalla poistaa hiivan vaikutuksella.

Mutta Suomessa kaikkein suurin ongelma on Round-Up, eli Glyfosaatti. Kaikki viljelijät ruksaa rastin ruutuun "viljelyssä ei ole käytty glyfosattia" vaikka lohkjokierron välissä poikkeuksetta vanha kasvusto tapetaan glyfosaatilla. Sieltä se kulkeutuu viisi vuotta kaikkeen siihen mitä pellolla kasvatetaan. Oli se sitten lehmille heinää tai ihmisille viljaa. Ei ole ihme jos syövät ovat lisääntyneet ja 70%:sta ihmisten virtsasta löytyy glyfosaattia.

Suomalainen leipä on niin epäterveellistä että minä olen tilannut leipni jo usean vuoden ajan ulkomailta. Eikä vatsaa turvota eikä mahakipuja ole. Ja leipää saa syödä mielin määrin lihoamatta.

3

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Syön pelkästään paikallisen leipomon ruisleipää. Ainesosat täysjyväruisjauho (kotimainen), vesi, suola (1,1 %).

    • Anonyymi

      99 % syömästäni leivästä tulee kotiuunista eikä siten sisällä lisäaineita eikä juuri koskaan rasvaa (ainoastaan hampurilais sämpylässä ja hodari sämpyläss hieman rastaa). Sokeria en laita leipään koskaan ja suolana atlantin puhdistamatonta merisuolaa (ruohojuuri).

    • Anonyymi

      Kuorethan ovat terveellisin osa. Näköjään vehnägluteeinia ruisleivssä, mutta ei se läheskään kaikille aiheuta ongelmia, suolisto-ongelmat taitaa johtua jostain ihan muusta, mitä gluteiinikin sitten pahentaa. Liikasyönti turvottaa ainakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      143
      5237
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      87
      4658
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      51
      4268
    4. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3983
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3771
    6. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3663
    7. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3615
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3363
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2383
    10. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      191
      2311
    Aihe