Miten tehdään oikeaoppinen kebabin pilahviriisi? Mitä riisilajiketta käytetään, mitä mausteita jne?
Kebab-riisi ohje?
3
6227
Vastaukset
- Asafoetida
Riisipilahvin voi tehdä sadoilla eri tavoilla.
Perusidea on kuitenkin tämä: huuhdottu ja kuivattu (tunti siivilässä) riisi kuullotetaan öljyssä, voissa tai gheessä (voirasva). Rasvassa voi olla kevyesti ruskistettua sipulia ja valkosipulia, mutta ei välttämättä.
Riisiksi sopii etenkin basmati, mutta arborio (risottoriisi) on toinen hyvä mahdollisuus.
Mausteita ei välttämättä tarvitse lainkaan, mutta sumakki (hapan, sitruunamainen maku) on erinomaista. Mustapippuria ja muskottipähkinää voi myös kokeilla.
Anatoliassa pilahviin lisätään usein murskattuja hasselpähkinöitä, Persiassa kuivattuja yrttejä, Intiassa manteleita. - Tex mex
Turkissa laittavat ensin riisin veteen likoamaan. Jos vesi on lämmintä, 15-30 min, jos kylmää, useita tunteja. Tämän jälkeen riisi huuhdellaan. Tavoite on saada riisistä irtoava "valkoinen vesi" mahdollisimman vähiin. Tämän jälkeen riisiä (ja erilaisia siemeniä yms.) kuullotetaan hetki oliiviöljyssä, minkä jälkeen kuuma(!) vesi lisätään. Keitetään kunnes riisi on kypsää. Jotkut keittävät vielä niin, että laittavat sanomalehteä kattilan ja kannen väliin, mutta en ole varma miten yleistä tuo nykyisin on ja etenkin miten terveellistä :) Riisilajikkeesta en tiedä, mutta se on sellaista keskivaalea ja melko paakkuuntumatonta (ainakin tuon käsittelyn jälkeen). Basmati on vielä vaaleampaa, joten ei se ihan samaa asiaa aja, mutta lähellä kuitenkin. Ei ole koskaan tullut Suomessa samaa lajiketta vastaan, mutta saattaahan tuota jostain itämaisista kaupoista yms. saada.
- Tex mex
Suolaa maun mukaan joukkoon. Ei liikaa vettä, sillä kun riisi on kypsää pitäisi kaiken veden olla haihtunut. Riisi puuroontuu helposti jos keittää liikaa tai jos lisää vettä kypsennyksen edetessä. Turkissa hyvän lisäkeriisin valmistus on taitolaji, jonka oppii vain harjoittelulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle172404Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671589Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1091518Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61472Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681315Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.421304Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell801281Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001194Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311097En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521066