Kiikari 2x40 kokemuksia kaivataan

https://www.teleskooppi.fi/fi/kiikarit/tahtitiede/helios-star-field-2x40-kiikari?sort=p.price&order=DESC&limit=51

Eipä tuo nyt paljon maksakkaan mutta miltä ne vaikuttaa usean käyttökerran jälkeen ja vinkkiä miten saa silmille kuin lasit ikään.

Jokin muu koko kuin tuo linkin parempi ja vain tähtitaivas ajanvieteeseen tarkoitus itsellä.
111224
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tuossa esitteessä on "ei suositella" ja "erittäin hyvä" eksyneet väärille riveille. Tähtiä tarkastellessa joku 2x suurennus on aika nolo.

Äänestä
  • 200x olisi todella noloa ja 20x on vain kuun katseluun sopiva, koska valovoima onneton 40mm etulinssin syystä kyseisillä suurenuksilla.
    Esim. peilikaukoputkien polttoväli olisi syytä valita lyhyeksi jotta valovoima lisääntyisi ja havaintojen määrä lisääntyisi/ paranisi merkittävästi. Valovoima 4-5 on erittäin antoisa valovoima.

    Myynnissä on 600x tai 1200x suurennuksella olevia kaukoputkia joilla ei oikeasti tee mitään.

    Äänestä

Valovoimalla näkee enemmän kuin suurennuksella!
Himmeät kohteen ovat selkeämmin havaittavia esi. Andromeran kaltaiset kohteet.
Pallomaiset tähtijoukot löytyvät helposti jne.
Itse linnuratamme on varmaati vaikuttavampi kuin paljainsilmin katsottuna.

Äänestä

Todella mielenkiintoisia vastauksia suorastaan idioottien kirjoituksia. Osoitus vapaan palstan sairaudesta. Valovoima vastaus on asiallinen ja oikeaa tietoa. Nuo aloituksen lasit on hyvät juuri satunnaiseen taivasteluun ja huvi hämmästelyyn avaruuden näkyessä kirkkampana.

Äänestä

Vain että suurennuskerroin kaksi! Se on liikaa 1,5 olisi ihan riittävä. Heko heko.

Äänestä
  • Suurennuskerroin kaksi lisää katselussa silmiin tulevan valon määrän nelinkertaiseksi. Suurennoksesta on iloa silloin, kun putken uloimman linssin tai peilin halkaisija on vähintään silmän pimeään sopeutuneen pupillin halkaisija kerrottuna suurennoksella.

    Nuorilla pupilli pimeässä on luokkaa 7mm joten kymmenkertaisella suurennoksella jo 60 mm kiikarissa menetetään hieman valoisuutta. Vanha pärjää pienemmillä linsseillä.

    Äänestä

Onhan tuo jossain syrjässä missä ei ole valosaastetta niin ihan kiva. Syrjässä näkee taivaalta paljain silminkin hämmästyttävän paljon. Nuo lasit vielä silmille niin tähtitaivas on heti 2-kertaa kirkkaampi! Varmasti vaikuttava näky vaikka tähtihöhlät täällä noita laseja haukkuukin.

Äänestä

Nuo olisivat täydelliset satunnaiseen tähtitaivaan tiirailuun tosiaan jos ne saisi kiinnitettyä nenälle, ei niinkään kuten silmälasit, vaan ehkä niinkuin uintilasit hihnalla, jolloin molemmat kädet olisivat vapaina esimerkiksi sen "oikean" tähtikaukoputken kanniskeluun.

Pienessä suurennoksessa on tosiaan ne hyvät puolet, että valovoima pienilläkin objektiivihalkaisijoilla on riittävä, näkökulma on laaja, eikä tärinä muodostu näkemisen esteeksi ilman tukea tai jalustaakaan.

Äänestä

Halvin ratkaisu on sisältä mustaksi maalattu putki. Monet käyttää vessapaperirullan putkea ja värjää sen sisältä mustaksi.
Tuon kiikarin tarkoitus on sama. estää hajavalon tulon silmään ja parantaa kontrastia.

Äänestä

2x40 miten tuota käytetään? Joku juttu millä se silmillä pysyy? Kädet vapaana olisi tarkoitus olla. Onko tuo yleensäkkään mukava kiikari hieman avartaa näkymiä kun taivaalle katselee ja ihmettelee maailman menoa tähtiä tuijotellen kun paljaalla silmällä akikki on niin kaukana. On kiikari olemassa mutta heiluu ja jalustaa ei oikein jaksa viritellä. Onko joku esim 6x kiikari juuri taivaalle katseluun sopiva ja mikä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.teleskooppi.fi/fi/kiikarit/tahtitiede/helios-star-field-2x40-kiikari?sort=p.price&order=DESC&limit=51

Eipä tuo nyt paljon maksakkaan mutta miltä ne vaikuttaa usean käyttökerran jälkeen ja vinkkiä miten saa silmille kuin lasit ikään.

Jokin muu koko kuin tuo linkin parempi ja vain tähtitaivas ajanvieteeseen tarkoitus itsellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu