Vetytakseja Suomeen?

Anonyymi

Koskahan tulevat ensimmäisen vetytankattavat taksiautot Suomeen?
Esim. Pariisissa niitä pitäisi olla vuoteen 2023 mennessä jo 10 000 kpl, Madridissa 1000 kpl ja Oslossa 100 kpl.
Suomen ensimmäiset vetytankkausasemat avataan 2023.

13

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Suomessa ei juurikaan ole edes sähköautoille latauspaikkoja, niin nyt jo höyrytään vedystä. Moni autoa oikeasti tarvitseva ostaa vielä monta polttomoottoria, ennenkuin puitteet sähkölle, tai vedylle on kunnossa.

    • Anonyymi

      Vetyauto maksaa aivan liikaa ja polttoainekulutkin on suuremmat kuin dieselillä. Ei kukaan suomalainen taksikuski ole niin hullu että heittää rahaa menemään kun juuri ja juuri pärjää nykyautoilla ajamalla.

      Pääkaupunkiseudulla voisi olla mahdollista että taksit siirtyisi enemmän täyssähköautoihin, jos autoja pystyisi lataamaan pikalatureilla helposti ja halvalla kyytiä odottaessa. Muualla suomessa dieseli nakuttaa vielä pitkään taksi keulalla.

    • Anonyymi

      Suomen ensimmäiset vetytankkausasemat avataan vuonna 2023 pääkaupunkiseudulle, Turkuun ja Tampereelle.

    • Anonyymi

      Kyllä uskon että kohta suomeenkin saadaan vetytakseja.

      • Anonyymi

        Miksi? Dieselmersulla ajaminen on paljon halvempaa ja "vihreät" taksikuskit ajaa täyssähköautolla.


    • Anonyymi

      Ihan huuhaata nuo pojan jutut, määrät ja aikataulut.
      Vety on niin paljon myöhässä ja jonkun pitää se kokonaisuus maksaa ja sehän maksaa.

    • Anonyymi

      Pitäisi ja pitäisi. Aloittaja toistelee valmistajien mainoslauseita vailla mitään todellista käsitystä tekniikan käyttöönottomahdollisuuksista.

    • Anonyymi

      Mutta kun vety on paras.

    • Anonyymi

      Juuri sen takia se todellisuus hämärtyy kun vety on "paras". Ei edes Ruotsin ja Norjan olematon vetyautokanta vähäisine tankkausasemineen saa tämän vetyspämmääjän päätä kääntymään. Kun on omia vetysijoitukset kyseessä niin hänellä ei ole muuta mahdollisuutta kuin VALHEELLISESTI kehua vetyä jättäen aina ne ikävämmät asiat mainitsematta huijaten nyt myös taksikuskit vetybisnekseen mukaan maksaen siitä KALLIISTI.

    • Anonyymi

      On epäilyksiä ettei vetytankkausasemia saada pystytettyä ainakaan merkittäviä määriä suomeen.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17128187/ovatko-2023-vetytankkausasemat-sittenkin-huijausta

      Norjassa ei uskota vetyautoilun tulevaisuuteen.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17094777/norjalaiset-eivat-usko-vetyautoihin

      Vetytaksin arvo paljon ajettuna on muutamassa vuodessa jo melko olematon, joten sekin on taloudellinen riski.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17039143/vetyauto-toyota-mirai-arvonalennus-posketon-

    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      134
      11965
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      79
      3580
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      91
      2855
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      70
      1484
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      316
      1355
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      34
      1339
    7. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      259
      1296
    8. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      143
      1255
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1216
    10. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      49
      1160
    Aihe