Kestävyysjuoksija, kauanko jaksat pellenä?

Anonyymi

Perinteisessä yleisurheilun Ruotsi-ottelussa on jo kauan saatu kokea ahdistusta sinivalkoisten nöyryyttämisestä kestävyyslajeissa. Me katsojat vielä jotenkin kestämme, mutta ihmetystä herättää miten niin useat "juoksijat" suostuvat lähtemään kisaan mukaan vailla mitään menestymisen mahdollisuutta.?
Nämä kestävyysurheilijat ovat tavallaan tämän kamppailun sankareita sillä he masokistisuudellaan mahdollistavat tämän maaotteluperinteen jatkumisen. Mietinkin paljonko itseään kunnioittavalle urheilijalle pitää maksaa jotta hän suostuu lähtemään kiertämään esim.0 kymppiä, armottoman yleisön edessä , ottamaan vastaan murskaavan tappion ja median vertaukset esim. Paavo Nurmen aikoihin.?
Nyt kun sama tilanne jatkuu vuodesta toiseen, hermo pettää, kieltäytymiset yleistyvät ja maaottelu menee väistämättä tauolle.

0

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

        Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
        Kuhmo
        78
        2480
      2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

        Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
        Kemi
        42
        2106
      3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

        Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
        Ikävä
        28
        955
      4. Mille kirjaimelle

        toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
        Ikävä
        32
        837
      5. Äimän käki

        Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
        Sinkut
        154
        788
      6. Nainen, miten suhtautuisit

        Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
        Ikävä
        58
        640
      7. Paikallinen autokorjaamo

        Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
        Kuhmo
        6
        528
      8. Kenen kanssa koet

        Että sinulla on eniten kipinää
        Ikävä
        21
        505
      9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

        Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
        Haapavesi
        78
        501
      10. Sinulle mies

        Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
        Ikävä
        33
        472
      Aihe