K-market muoniontori ja henkkarit

Anonyymi

Satuin tässä koossa käymään ja kassalla ennen mua oli noin 15v tyttö energiajuoman kanssa. Myyjä kysyi henkkarit ja tytöllä ilmeisesti oli vain kuva näyttää. Myyjän mielestä henkkarit olisi pitänyt olla matkassa eikä myynyt. Myyjä kuitenkin myi hänen saman ikäisille kavereille eikä kattonut papereita. Mielipiteitä? Ymmärrän että myyjä varmaankin halusi noudattaa ohjeita mutta aika paljon huvitti kun kuva ei kelvannut mutta kavereille myytiin eikä henkkareita kyselty, vaikka kaikki näytti 15-16v ja rippiristit kaulassa roikkumassa. Pihalla vielä kaveriporukka yhdessä ihmetteli ja puhui kuinka tämä kyseinen myyjä ei ole aikasemmin mitään papereita kysellyt, edes 10v pikkulapsilta.

7

1520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rippiristi ei ole merkki, että olis 15 - vuotias.
      Rippikouluun jo pääsee kun 14 vuotta täyttänyt ja oma ikäryhmä aloittaa Rippikoulun.
      Kaikilta nuorilta on henkkarit vaadittava.
      Ei nitään erottelua ja Rippiristin vahtimista! Vähän olis naurettava nöyttö tuo risti kaulassa, kun ei kaikki edes käy Rippikoulua ja ristiä voi pitää ihan kuka vaan.

    • Anonyymi

      Vaihda kauppaa kun noin v----ttaa niin K-kauppakin on tyytyväinen.

    • Anonyymi

      Vuodessa on 365 päivää. Jos ikäraja on 15v, niin tammikuussa täyttänyt voi ostaa juoman, mutta joulukuussa täyttävä ei.

      • Anonyymi

        Edellinen vastaus on niin hyvä ja selkeä, että luulisi menevän perille !
        Kiitos hyvästä vastauksesta,


    • Anonyymi

      Minun pääpointti ei nyt periaatteessa ollut se, että ei myyty. Vaan se että kavereille myytiin eikä niiltä katottu papereita. Kaikki kuitenkin näytti samanikäisiltä. Tietenkään en tiedä mitä myyjä ajatteli, mutta itse olisin kaikilta kattonu edes tasa-arvon nimissä.

      • Anonyymi

        Eikö tosiaan Muonion nuorilla ole kuvallista sairausvakuutuskorttia tai sitten henkilöllisyypapereita vaikka pyrkivät ostamaan energiajuomia??????
        Eivät ole kovin perillä asioista. Kyllä luulisi tietävän ettei mikään valokuva todista yhtään mitään!
        Vanhemmat voisivat vähän kysellä alaikäisten tekemisiä tai ainakin hankkia heille henkkarit!
        Sitten kaikki helppoa ja selvää!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö tosiaan Muonion nuorilla ole kuvallista sairausvakuutuskorttia tai sitten henkilöllisyypapereita vaikka pyrkivät ostamaan energiajuomia??????
        Eivät ole kovin perillä asioista. Kyllä luulisi tietävän ettei mikään valokuva todista yhtään mitään!
        Vanhemmat voisivat vähän kysellä alaikäisten tekemisiä tai ainakin hankkia heille henkkarit!
        Sitten kaikki helppoa ja selvää!

        Eiköhän tuo tullut selväksi. Pidetään oma pöytä puhtaana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      457
      3908
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1662
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1388
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1276
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1059
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe