Paperimiehille ilmainen kylmälaukku?

Anonyymi

https://yle.fi/uutiset/3-12108653

Nyt myös suomalaisia houkutellaan piikille palkkioilla: paperitehdas antaa työntekijöilleen kylmälaukun, jos he ottavat kaksi rokotetta

Maailmalta tuttu tapa houkutella ihmisiä koronarokotuksiin on rantautunut Suomeen. Tällä hetkellä ainakin muutama organisaatio jakaa rokotepalkkioita. Asiantuntijat rinnastavat rokotepalkkion tupakoinnin lopettamisesta palkitsemiseen työpaikalla.

Kanta-Hämeessä Janakkalassa toimiva Tervakoski palkitsee kaksi kertaa rokotettavana käyneet työntekijänsä kylmälaukulla. Itävaltalaisomisteinen yhtiö aloitti palkitsemisen syyskuussa.

... myös Kainuussa voi saada palkkion rokotteen ottamisesta. Kuhmon Osuuspankki aloitti kampanjan, jossa se jakaa tuhannelle ensimmäisen rokotteen ottajalle 20 euron lahjakortin. Kajaanissa yrittäjät ja kaupunkikeskustayhdistys taas tarjoavat rokotettaville kahvilakupongin. Kainuun soten mukaan vastaavia kampanjoita on tulossa lisää.

.. Kreikka maksaa 18–25-vuotiaille rokotteen ottamisesta 150 euroa. Yhdysvalloissa eri osavaltiot ovat tarjonneet rokotteen ottajille muun muassa ilmaisen kannabissätkän tai kalastusluvan.

8

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niiiiiin, mitä sitten? Onko se jotenki sinulta pois jos houkutellaan rokotteelle? Se menee ku menee ja kuka ei mene niin ei mene. So what. Ihme vänkäämistä näiltä ketkä ei rokoteta uskalla/halua ottaa. Miksi sitä pitää toitottaa koko ajan että ei oteta/älkää ottako.

      • Anonyymi

        Oletko miettinyt että voit saada rokotteesta Guillain Barren oireyhtymän?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko miettinyt että voit saada rokotteesta Guillain Barren oireyhtymän?

        Vois olettaa että kaikki ketkä rokotteen ottaa ovat miettineet syyt/seuraukset. Ihmettelenkin vain miksi esim. Sinua huolestuttaa saanko minä jonku haittavaikutuksen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vois olettaa että kaikki ketkä rokotteen ottaa ovat miettineet syyt/seuraukset. Ihmettelenkin vain miksi esim. Sinua huolestuttaa saanko minä jonku haittavaikutuksen.

        Älä sinä sitä ihmettele, vaan mieti sitä saatko rokotteesta Guillain Barren


    • Anonyymi

      Jakaakohan Stora Enso ilmaisia kylmälaukkuja rokotteen ottaneille?

    • Anonyymi

      Mie sain hiljattain kylmää kyytiä toralta Kemissä.☺️

      • Anonyymi

        Jäi kylmälaukku saamatta?


    • Anonyymi

      Kylmälaukku pitää lämpimänkin. Talvella hyvä päässä. Sinkkisanko on kylmä päässä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      259
      9658
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      167
      5422
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      155
      5055
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      62
      4721
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      182
      2204
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      11
      2145
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      299
      1766
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      88
      1488
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      15
      1135
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1083
    Aihe