https://yle.fi/uutiset/3-12108653
Nyt myös suomalaisia houkutellaan piikille palkkioilla: paperitehdas antaa työntekijöilleen kylmälaukun, jos he ottavat kaksi rokotetta
Maailmalta tuttu tapa houkutella ihmisiä koronarokotuksiin on rantautunut Suomeen. Tällä hetkellä ainakin muutama organisaatio jakaa rokotepalkkioita. Asiantuntijat rinnastavat rokotepalkkion tupakoinnin lopettamisesta palkitsemiseen työpaikalla.
Kanta-Hämeessä Janakkalassa toimiva Tervakoski palkitsee kaksi kertaa rokotettavana käyneet työntekijänsä kylmälaukulla. Itävaltalaisomisteinen yhtiö aloitti palkitsemisen syyskuussa.
... myös Kainuussa voi saada palkkion rokotteen ottamisesta. Kuhmon Osuuspankki aloitti kampanjan, jossa se jakaa tuhannelle ensimmäisen rokotteen ottajalle 20 euron lahjakortin. Kajaanissa yrittäjät ja kaupunkikeskustayhdistys taas tarjoavat rokotettaville kahvilakupongin. Kainuun soten mukaan vastaavia kampanjoita on tulossa lisää.
.. Kreikka maksaa 18–25-vuotiaille rokotteen ottamisesta 150 euroa. Yhdysvalloissa eri osavaltiot ovat tarjonneet rokotteen ottajille muun muassa ilmaisen kannabissätkän tai kalastusluvan.
Paperimiehille ilmainen kylmälaukku?
8
117
Vastaukset
- Anonyymi
Niiiiiin, mitä sitten? Onko se jotenki sinulta pois jos houkutellaan rokotteelle? Se menee ku menee ja kuka ei mene niin ei mene. So what. Ihme vänkäämistä näiltä ketkä ei rokoteta uskalla/halua ottaa. Miksi sitä pitää toitottaa koko ajan että ei oteta/älkää ottako.
- Anonyymi
Oletko miettinyt että voit saada rokotteesta Guillain Barren oireyhtymän?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko miettinyt että voit saada rokotteesta Guillain Barren oireyhtymän?
Vois olettaa että kaikki ketkä rokotteen ottaa ovat miettineet syyt/seuraukset. Ihmettelenkin vain miksi esim. Sinua huolestuttaa saanko minä jonku haittavaikutuksen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vois olettaa että kaikki ketkä rokotteen ottaa ovat miettineet syyt/seuraukset. Ihmettelenkin vain miksi esim. Sinua huolestuttaa saanko minä jonku haittavaikutuksen.
Älä sinä sitä ihmettele, vaan mieti sitä saatko rokotteesta Guillain Barren
- Anonyymi
Jakaakohan Stora Enso ilmaisia kylmälaukkuja rokotteen ottaneille?
- Anonyymi
Mie sain hiljattain kylmää kyytiä toralta Kemissä.☺️
- Anonyymi
Jäi kylmälaukku saamatta?
- Anonyymi
Kylmälaukku pitää lämpimänkin. Talvella hyvä päässä. Sinkkisanko on kylmä päässä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El956518MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny535584Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.634348NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun824244Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja773989Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.811371- 781197
- 3281165
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?35948Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is302889