Paperimiehille ilmainen kylmälaukku?

Anonyymi

https://yle.fi/uutiset/3-12108653

Nyt myös suomalaisia houkutellaan piikille palkkioilla: paperitehdas antaa työntekijöilleen kylmälaukun, jos he ottavat kaksi rokotetta

Maailmalta tuttu tapa houkutella ihmisiä koronarokotuksiin on rantautunut Suomeen. Tällä hetkellä ainakin muutama organisaatio jakaa rokotepalkkioita. Asiantuntijat rinnastavat rokotepalkkion tupakoinnin lopettamisesta palkitsemiseen työpaikalla.

Kanta-Hämeessä Janakkalassa toimiva Tervakoski palkitsee kaksi kertaa rokotettavana käyneet työntekijänsä kylmälaukulla. Itävaltalaisomisteinen yhtiö aloitti palkitsemisen syyskuussa.

... myös Kainuussa voi saada palkkion rokotteen ottamisesta. Kuhmon Osuuspankki aloitti kampanjan, jossa se jakaa tuhannelle ensimmäisen rokotteen ottajalle 20 euron lahjakortin. Kajaanissa yrittäjät ja kaupunkikeskustayhdistys taas tarjoavat rokotettaville kahvilakupongin. Kainuun soten mukaan vastaavia kampanjoita on tulossa lisää.

.. Kreikka maksaa 18–25-vuotiaille rokotteen ottamisesta 150 euroa. Yhdysvalloissa eri osavaltiot ovat tarjonneet rokotteen ottajille muun muassa ilmaisen kannabissätkän tai kalastusluvan.

8

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niiiiiin, mitä sitten? Onko se jotenki sinulta pois jos houkutellaan rokotteelle? Se menee ku menee ja kuka ei mene niin ei mene. So what. Ihme vänkäämistä näiltä ketkä ei rokoteta uskalla/halua ottaa. Miksi sitä pitää toitottaa koko ajan että ei oteta/älkää ottako.

      • Anonyymi

        Oletko miettinyt että voit saada rokotteesta Guillain Barren oireyhtymän?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko miettinyt että voit saada rokotteesta Guillain Barren oireyhtymän?

        Vois olettaa että kaikki ketkä rokotteen ottaa ovat miettineet syyt/seuraukset. Ihmettelenkin vain miksi esim. Sinua huolestuttaa saanko minä jonku haittavaikutuksen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vois olettaa että kaikki ketkä rokotteen ottaa ovat miettineet syyt/seuraukset. Ihmettelenkin vain miksi esim. Sinua huolestuttaa saanko minä jonku haittavaikutuksen.

        Älä sinä sitä ihmettele, vaan mieti sitä saatko rokotteesta Guillain Barren


    • Anonyymi

      Jakaakohan Stora Enso ilmaisia kylmälaukkuja rokotteen ottaneille?

    • Anonyymi

      Mie sain hiljattain kylmää kyytiä toralta Kemissä.☺️

      • Anonyymi

        Jäi kylmälaukku saamatta?


    • Anonyymi

      Kylmälaukku pitää lämpimänkin. Talvella hyvä päässä. Sinkkisanko on kylmä päässä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      121
      7515
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      660
      4874
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3194
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1327
    5. Kerro naisen nimi jota kaipaat

      😍
      Ikävä
      50
      1325
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      93
      1214
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      159
      1156
    8. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      55
      983
    9. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      17
      892
    10. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      27
      873
    Aihe