Galaksin keskuksena on yleensä massiivinen musta aukko, jolla on varsin suuri tapahtumahorisontin säde. Mitä suurempi säde sitä pienempi on gravitaation gradientti eli sitä vähemmän tapahtumahorisontin kohdalla tapahtuu mitään väkivaltaista.
Kaksi toisiaan hyvin lähellä kiertävää neutronitähteä putoaa edelleen toisiaan kiertäen niin suureen mustaan aukkoon, että sen tapahtumahorisontin kohdalla ei vielä tapahdu spagettisaatiota. Voivatko ne aukon sisäpuolella toisiinsa törmäämällä muodostaa mustan aukon tapahtumahorisontin sisäpuolelle uuden mustan aukon?
Jos musta aukko sulautuu toiseen mustaan aukkoon niin niiden tapahtumahorisontit yhdistyvät törmäyksessä. Nyt uusi tapahtumahorisontti syntyisi jo olemassaolevan tapahtumahorisontin sisäpuolelle.
Voiko musta aukko muodostua mustan aukon sisällä?
8
100
Vastaukset
- Anonyymi
Hmm.. ei. Kyseessä on kuitenkin gravitaatio, joka estää valoa pääsemästä mustasta aukosta pois. Nyt jos mustan aukon massaa lisätään, kasvaa gravitaation vaikutus ja näin ollen musta aukko näyttää suuremmalta kun fotoneja ei enää pääse karkuun laajentuneelta alueelta. Gravitaatiolla ei tietääkseni ole mitään sisäistä rakennetta, mikä mahdollistaisi useamman kerroksen olemassaolon. Toisaalta, mustan aukon sisään ei kukaan taida koskaan päästä kurkkaamaan, joten kyllähän siellä voi olla vaikka kaikki vuorovaikutukset siistissä pinkassa, kunhan massaa on tarpeeksi!
- Anonyymi
Ajattelet asiaa tapahtumahorisontin ulkopuolen kannalta katsottuna. Mutta eikö hyvin suuren mustan aukon sisäpuolinen avaruus kaukana sen keskustassa sijaisevasta singulariteetista ole lähes samanlainen kuin ulkopuolellakin? Erona vain se "pieni" yksityiskohta että avaruuden kaareutumisen vuoksi kaikki lopulta vääjäämättä putoaa siihen singulariteettiin. Eiväthän ne aukkoon pudonneet neutronitähdet tuhoudu vielä tapahtumahorisontin kohdalla vaikka sillä kohdalla häviävät meidän näkyvistämme. Ne kai tuhoutuvat vasta siellä sisällä singulariteetin paikkeilla, mikäli tuo musta aukko on niin suuri ettei vuorovesivoimat juurikaan vielä vaikuta tapahtumahorisontin kohdalla. Ne voisivat silloin vielä törmätä toisiinsa aukon sisällä ja tuottaa yhdistyessään gravitaatioaaltojakin, jotka aallot eivät kuitenkaan koskaan pääsisi sen alkuperäisen tapahtumahorisontin läpi ulkopuolelle asti.
Tämä vain tuli mieleen kun toisessa ryhmässä tuli esille musta-aukko-kosmologia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Black_hole_cosmology
Tuossahan oletetaan että koko maailmankaikkeus olisi yksi suuri musta aukko, jolloin kaikki meidän havaitsemamme fysiikan lait, tähdet, gravitaatioaallot ja mustat aukotkin olisivat jo valmiiksi mustan aukon sisällä. Jos aukkoja ei voisi syntyä aukkojen sisällä niin joko meidän havaintomme mustista aukoista olisivat virhetulkintoja tai sitten mustien aukkojen olemassaolo täällä jo itsessään automaattisesti kumoaisi tuollaisen musta-aukko-kosmologian.
Kysyin tätä asiaa siksi, että en pienellä googlettamisella löytänyt kysymykseen vastausta.
- Anonyymi
Mustan aukon sisäpuolella voi sen ikääntyessä ilmeisesti olla rakennetta, joka ei ole osa mustaa aukkoa:
https://www.quantamagazine.org/the-most-famous-paradox-in-physics-nears-its-end-20201029/
"Quantum external surface" - Anonyymi
Joo tietenkin. Jos tilanteessa, missä normaalisti muodostuu musta-aukko, ei muodostu mustaa-aukkoa, niin mitä epänormaalia tapahtuu sen sijaan?
Se muodostuva aukko muodostuu kaikilla mahdollisilla tavoilla ja on sitten samanaikaisesti monenlainen aukko. Niinkun se kissa siinä laatikossa. Siis se Schrödingen ... en osaa taivuttaa.
Musta-aukko on oikein hyvä "laatikko". - Anonyymi
Massiivisen mustan aukon sisälle voi tulla toinen musta aukko. Lopulta sekin kuitenkin valahtaa aukkoon ja yhdistyy yhteiseen reikään.
Massiivisilla aukoilla on jokin yläraja, koska suurimpiin ei enää voi muodostua kertymäkiekkoa. Niihin ympäröivä aine vain putoaa suoraan ja kun se loppuu ympäriltä, aukko ei enää kasva.- Anonyymi
Näin minäkin sen arvelin tapahtuvan, mutta löytyykö tuolle jostakin vahvistusta eli kirjaa/julkaisua tms tiedonlähdettä? Kun siis kokemuksistani johtuen en oikein luota intuitiooni tai maalaisjärkeen kolmen asian suhteen: Kvanttimekaniikka, yleinen suhteellisuusteoria ja kanssakäyminen vastakkaisen sukupuolen kanssa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin minäkin sen arvelin tapahtuvan, mutta löytyykö tuolle jostakin vahvistusta eli kirjaa/julkaisua tms tiedonlähdettä? Kun siis kokemuksistani johtuen en oikein luota intuitiooni tai maalaisjärkeen kolmen asian suhteen: Kvanttimekaniikka, yleinen suhteellisuusteoria ja kanssakäyminen vastakkaisen sukupuolen kanssa.
Ei ole vahvistusta tiedossani. Mutta luottamuksesi puute on varsin ymmärrettävä kertomissasi asioissa. Minäkin laittaisin nuo mainitsemasi seuraavassa järjestyksessä sellaisiin, joissa ei voi luottaa mihinkään.
1. Kanssakäyminen vastakkaisen sukupuolen kanssa
2. Kvanttimekaniikka
3. Yleinen suhteellisuusteoria
Helpoimmin ymmärtää siis viimeistä. ;)
- Anonyymi
Rakkauden gravitaatio löydetty
Gravitaatioaalloista tultiin tietoisiksi,
kun tiedemiehet tarkkailivat kahden mustan aukon yhdistymistä.
Minä taas olen tarkkaillut toisenlaista vetovoimaa,
kun kaksi ihmistä rakastuu,
heidänkin välillään vallitsee selvä gravitaatio
ja tapauksesta riippuen puolivaloisat aukot sulautuvat tosiinsa
ja heidän sydämiensä planeetat alkavat kiertää toisiaan,
jolloin niiden yhteenlaskettu valo lisääntyy.
Mutta vielä suurempi vetovoima sisältyy
valaistuneeseen pyhimykseen,
jota voisi kutsua puhtaan valon aukoksi,
oma mestarini on gravitoinut miljoonien sielujen
mustat aukot ympärilleen
ja hänen lähettämänsä rakkauden valo,
muuttaa ne hiljalleen säteileviksi auringoiksi.
Tästä päättelen,
että maailmankaikkeuden suurin vetovoima
on Jumalalla, Absoluutilla,
jonka vetovoiman ympärillä kaikki universumissa pyörii
ja lopulta sielujen epäpuhtaudet palavat poroksi
ja he muuttuvat rakkauden valoksi.
– Taavi Kassila
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1473942Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso103438Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai462933Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122862Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1422513- 502174
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist161388"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For991355Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es631304Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 801166