TV2:lla on esitetty pari kautta brittiläistä draamakomediaa This way up. Naispääroolihahmon etunimi on Aine (a:n päällä luultavasti "heittomerkki" tai oikeammin akuuttiaksentti). Irkku-nimi, ja kuulostaa että lausutaan suunnilleen "oonja" - netistä löysin myös ääntämyksen "aanja". Tuon alun vielä ymmärrän akuutteineen kaikkineen, mutta mikähän logiikka tuossa lopun ääntämisessä on?
Äkkiseltään kuulostaa lausuttuna aivan kotimaisen Anjan sukulaiselta (joka taas on näemmä venäläinen mukaelma Annasta).
Aine = "oonja"?
3
95
Vastaukset
Nimi on siis "Áine" joka äännetään Wikipedian mukaan "[ˈaːnʲə]".
https://en.wikipedia.org/wiki/Áine
https://en.wikipedia.org/wiki/Help:IPA/Irish
Tuo "n" lausutaan siis Wikipedian mukaan vähän samoin kuin keskimmäinen "n" englannin sanassa "opinion" jossa on myös tuollainen n-lausutaan-nj.
Wikipediassa on myös älyttömän pitkä artikkeli Irlannin ääntämisestä joka alkaa lupaavasti:
"The phonology of the Irish language varies from dialect to dialect; there is no standard pronunciation of Irish."
https://en.wikipedia.org/wiki/Irish_phonology- Anonyymi
Tosiaan, irlannin ääntäminen taitaa olla aika mystistä. Katsoin juuri eilisiltana kakkoskauden viimeisen osan - Aine toisteli nimeään pariskunnalle joka ei sitä ymmärtänyt.
- Anonyymi
Ihan selvästikin suomalaisen Anjan vastine.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302688
- 681566
Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html2321278Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/1051231- 111168
Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos671095Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.91992Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.175988IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56969Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸44968