TV2:lla on esitetty pari kautta brittiläistä draamakomediaa This way up. Naispääroolihahmon etunimi on Aine (a:n päällä luultavasti "heittomerkki" tai oikeammin akuuttiaksentti). Irkku-nimi, ja kuulostaa että lausutaan suunnilleen "oonja" - netistä löysin myös ääntämyksen "aanja". Tuon alun vielä ymmärrän akuutteineen kaikkineen, mutta mikähän logiikka tuossa lopun ääntämisessä on?
Äkkiseltään kuulostaa lausuttuna aivan kotimaisen Anjan sukulaiselta (joka taas on näemmä venäläinen mukaelma Annasta).
Aine = "oonja"?
3
137
Vastaukset
Nimi on siis "Áine" joka äännetään Wikipedian mukaan "[ˈaːnʲə]".
https://en.wikipedia.org/wiki/Áine
https://en.wikipedia.org/wiki/Help:IPA/Irish
Tuo "n" lausutaan siis Wikipedian mukaan vähän samoin kuin keskimmäinen "n" englannin sanassa "opinion" jossa on myös tuollainen n-lausutaan-nj.
Wikipediassa on myös älyttömän pitkä artikkeli Irlannin ääntämisestä joka alkaa lupaavasti:
"The phonology of the Irish language varies from dialect to dialect; there is no standard pronunciation of Irish."
https://en.wikipedia.org/wiki/Irish_phonology- Anonyymi
Tosiaan, irlannin ääntäminen taitaa olla aika mystistä. Katsoin juuri eilisiltana kakkoskauden viimeisen osan - Aine toisteli nimeään pariskunnalle joka ei sitä ymmärtänyt.
- Anonyymi
Ihan selvästikin suomalaisen Anjan vastine.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p586652Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3485733Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1715355Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1505133Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil204380Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite463065Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202866Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill282677Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32648- 792306