A-vitamiinin tärkeydestä ei puhuta tarpeeksi

Anonyymi

A-vitamiinin saantisuositus:
Naisilla 700 RE/vrk, kuitenkin raskauden aikana 800 RE/vrk ja imetysaikana 900 RE/vrk.
Miehillä 900 RE/vrk

Oikein suututtaa miten aina valistetaan d-vitamiinista, c:stä, b:stä ja raudasta.
Mutta A-vitamiinista kerrotaan että puutos on harvinaista länsimaissa ja oikein pelotellaan yliannostuksella, ilman että kerrotaan mitä määriä siihen yliannostukseen pitäisi syödä!
Käytännössä yliannostusta ei voi tulla vahingossa. Pitäisi syödä ensinnäkin päivittäin maksaruokia ja todella suuria määriä lisäravinteita.

"Jatkuvat suuret A-vitamiinin annokset voivat ylittää maksan varastointi- ja hajotuskyvyn ja aiheuttaa myrkytyksen. Kerta-annoksena myrkytysoireita aiheuttaa aikuisilla yli 100- ja lapsilla yli 20 -kertainen annos suosituksiin nähden.
Pitkäaikainen A-vitamiinin yliannostus, yli 15 mg/vrk aikuisilla ja 6 mg/vrk lapsilla (yli 10 kertainen suosituksiin nähden) johtaa vakavampaan A-vitamiinimyrkytykseen. "
https://www.ravintolisawiki.fi/index.php?title=A-vitamiini

Yli 15 mg täyttyisi vasta, jos ottaisin joka päivä 20 kpl monivitamiinitablettia, jossa A:ta on 800 µg. Taikka 40 kpl 400 µg: tabl. Kuka niitä muka niin paljon napsisi? Ohjeissa kun sanotaan selvästi: Ilmoitettua suositeltua vuorokausiannosta ei saa ylittää. Maksaa kun en syö ollenkaan, enkä todellakaan joka päivä kolmea kananmunaa, joka täyttäisi päivän A-vitamiini tarpeen.

Liika-annostuksen määrän sai oikein etsimällä etsiä. A-vitamiinin puutoksella on vakavia seurauksia, mutta niistä ei varoiteta missään. Lääkärit eivät todellakaan välitä hoitaa ravitsemusta, heitä kiinnostaa ainoastaan lääkemääräyksien antaminen. Aikoja sitten jo valittelin kuivaa ihoa, eikä tk-lääkäriä kiinnostanut ollenkaan. Kuiva iho ja hiustenlähtö ovat aikaisia merkkejä siitä että joku on pielessä, eikä sitä saisi ignoorata.
-------------------------------------------------

"Antioksidanttista A-vitamiinia tarvitaan mm. normaaliin kasvuun ja kehitykseen, solujen kasvuun ja erilaistumiseen (mm. punasolujen tuotanto), lisääntymiskyvyn ylläpitoon, immuunivasteen toimintaan, hämäränäköön, värien aistimiseen sekä ylläpitämään ihon, sarveiskalvon ja limakalvojen soluja.
Näkemiseen tarvitaan jatkuvasti näköpigmentin uusiutumista, johon puolestaan tarvitaan A-vitamiinia ravinnosta. A-vitamiinin puute heikentää näkökykyä, erityisesti hämäränäköä. Jopa puolet A-vitamiinista kuluu näkökyvyn ylläpitoon."
https://www.ravintolisawiki.fi/index.php?title=A-vitamiini

3

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      A-vitamiinin päivittäisen saannin turvallinen yläraja on:
      Lapsilla 1- 3 v:lla 800 RE/vrk, 4-6 v:lla 1100 RE/vrk, 7-10 v:lla 1500 RE/vrk, 11-14 v:lla 2000 RE/vrk, 15-17 v:lla 2600 RE/vrk
      Aikuisilla 3000 RE/vrk

      Aikuisilla yläraja on siis 3 mg.

    • Anonyymi

      Popsi popsi porkkanaa. Hampaita se vahvistaa. Ja sisältää A-vitamiinia.

      • Anonyymi

        Ennemin syön maksaa kuin porkkanaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      257
      8960
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      311
      6237
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1340
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1291
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1101
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      78
      949
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      857
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      778
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      310
      680
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      676
    Aihe