Suurien määrien käyttö johtaa keuhkosyöpään kirjoittaa Express Ohio yliopiston tutkijoiden linkillä.
Haastateltu 77 000 ihmistä
10 vuotta vitamiinien käyttöaika
6 vuoden päästä uusiohaastattelu,
josta löytyi 30 % kohonnut keuhkosyöpä B12 vitamiinia syöneillä ruoan lisänä
40 % kohonnut syöpäriski B6 syöneillä
erityisen vaarallista on isojen määrien popsiminen miehillä
55 mikrogrammaa päivässä syöpäriski kasvoi 98 %
tupakoivat jotka käyttivät B vitamiineja olivat vaarassa 3-4 kertaa enemmän
B6 myydään 100 milligrammaa pakkauksissa kun päivän rekomendaatio on vain 2 milligrammaa
B12 myydään 500 -1000 milligramman pakkauksissa kun päivän saantisuositus on 2,4 milligrammaa
Viitamiinit B6 ja B12 liiallisella käytöllä johtavat syöpään
8
273
Vastaukset 8
- Anonyymi
ria.ru
- Anonyymi
Käytän B12 vitamiinia puoli tablettia 2 kertaa viikossa. Kun yhdessä tabletissa on 400 kertaa päivän tarve niin sekin on varmaan turhan paljon.
- Anonyymi
Oli taannoin joku biologi kun kertoi, että B12 vitamiinin saanti on turvattu kun pari kertaa vuodessa syö lihaa?
- Anonyymi
Oiskohan tuo B12 kuitenkin mikrogrammoja eikä milligrammoja...
- Anonyymi
Olisko jotain linkkiä tuohon tutkimukseen? Hyvä se on anonyymina ja ilman lähdettä heittää tuollaisia väitteitä vaan mikä on oikea totuus?
- Anonyymi
Suomessa tehtiin tupakoiville laajaa vitamiini- ja hivenainetutkimusta. Tutkimus keskeytettiin, kun huomattiin syöpien esiintymisen kasvaneen. Myös syöpäsolut hyötyvät lisäravinteista.
Mitä B 12 vitamiiniin tulee, niin Norjassa on tehty samansuuntaisia havaintoja jo 2008.
"Tuore norjalaistutkimus päinvastoin paljastaa, että foolihappo ja B12-vitamiini yhdessä saattavat lisätä syövän ja syöpäkuolleisuuden riskiä."
Ja tässä lähdettä:
http://jama.ama-assn.org/cgi/content/abstract/302/19/2119 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa tehtiin tupakoiville laajaa vitamiini- ja hivenainetutkimusta. Tutkimus keskeytettiin, kun huomattiin syöpien esiintymisen kasvaneen. Myös syöpäsolut hyötyvät lisäravinteista.
Mitä B 12 vitamiiniin tulee, niin Norjassa on tehty samansuuntaisia havaintoja jo 2008.
"Tuore norjalaistutkimus päinvastoin paljastaa, että foolihappo ja B12-vitamiini yhdessä saattavat lisätä syövän ja syöpäkuolleisuuden riskiä."
Ja tässä lähdettä:
http://jama.ama-assn.org/cgi/content/abstract/302/19/2119Tuo linkki on tutkimukseen vuodelta 2009 eli ei mistään uudesta tiedosta ole kysymys.
- Anonyymi
Alkuperäisessä ei todellakaan sanota että "johtaa keuhkosyöpään" vaan että voi lisätä keuhkosyövän riskiä.
Vaikka tämä nyt on uudelleen otettu esille ei uutinen ole mitenkään uusi. Sama tutkija on tästä kirjoittanut ja ollut julkisuudessa jo vuonna 2017 eli neljä vuotta sitten:
https://www.cbsnews.com/news/b6-b12-vitamin-supplements-lung-cancer-risk/
Kun B12 - vitamiinia edelleenkin saa ilman lääkärin määräystä ja kaupan hyllyssä myytävään purkkiin ei ole kirjattu varoitusta syöpäriskistä en olisi asiasta kovin huolissani. Tupakoivan iäkkään miehen kannalta katsottuna tilanne olisi toinen mutta tupakoija on joka tapauksessa päättänyt nikotiinin olevan tärkeämpää kuin terveytensä.
Aika huolellisesti oli Expressenin uutisesta jätetty pois linkit itse tutkimukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741650- 201124
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321063Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu133871Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189806- 64684
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191607On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 48528
- 69510
- 55507
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32498- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28422- 40417
- 33413
- 16399
- 82398
- 37396