Eli milloin aletaan tutkimaan näitä yhden yksittäisen elektroninkin sisältämiä luultavasti miiljardeja erillisiä pieniä hiukkasisa?
Mikä on ajan huippunopeus, valohan on kai aika hidas.
7
127
Vastaukset
- Anonyymi
Elektronia on tutkittu aika paljon eikä sillä ole havaittu olevan sisäistä rakennetta. Se on siis alkeishiukkanen eli ei koostu pienemmistä osasista.
Protonilla ja neutronillahan tilanne on toinen kun ne koostuvat kvarkeista mikä rakenne on selvinnyt hiukkaskiihdyttimellä tehdyillä törmäyksillä. Mikään koe ei kuitenkaan ole paljastanut elektronilla olevan sisäistä rakennetta.
Alkeishiukkasten taulukossa elektroni istuu omalla paikallaan aivan samalla lailla kuin istuvat fotoni ja kvarkitkin.
https://en.wikipedia.org/wiki/Electron
Vastauksena kysymykseesi on siis EI MILLOINKAAN KUN NIITÄ ERILLISIÄ PIENIÄ HIUKKASIA EI OLE OLEMASSA.- Anonyymi
"Ei ole havaittu". Hyvä perustelu. Mitä tiedettiin sata vuotta sitten?
Mieti, mitä tiedetään sadan vuoden päästä. Ja sitten taas sadan vuoden päästä jne... Etkö keksi yhtikäs mitään? Mikset? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Ei ole havaittu". Hyvä perustelu. Mitä tiedettiin sata vuotta sitten?
Mieti, mitä tiedetään sadan vuoden päästä. Ja sitten taas sadan vuoden päästä jne... Etkö keksi yhtikäs mitään? Mikset?Sata vuotta sitten tiedettiin, että 0 K on absoluuttinen nollapiste, jota alempia lämpötiloja ei voi olla. Se tiedetään myös nykyään.
Sata vuotta sitten tunnettiin suhteellisuusteoriat ja Maxwellin aaltoyhtälöt. Niihin ei ole lisätty mitään uutta.
Mikään tunnettu tosiseikka ei viittaa siihen, että nuo muuttuisivat seuraavankaan sadan vuoden aikana. Myöskään mikään tunnettu tosiseikka ei viittaa siihen, että elektronilla olisi sisäinen rakenne.
Riittikö vastaukseksi? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Ei ole havaittu". Hyvä perustelu. Mitä tiedettiin sata vuotta sitten?
Mieti, mitä tiedetään sadan vuoden päästä. Ja sitten taas sadan vuoden päästä jne... Etkö keksi yhtikäs mitään? Mikset?Tiede on itseään korjaava järjestelmä. Elektronin olemassaolo hiukkasena on tunnettu noin 40 vuotta kauemmin kuin protonien olemassaolo eli vuodesta 1897 asti. Viimeisen 120 vuoden aikana niillä ei ole havaittu olevan sisäistä rakennetta vaikka asiaa on tutkittu todella paljon. Jos sisäinen rakenne kuitenkin löytyisi niin se olisi suuri uutinen ja todennäköisesti Nobel-palkinnon paikka. Siinä samalla myös kaatuisi hiukkasfysiikan standardimalli mikä tietenkin olisi riemun hetki kokeilijoille ja teoreetikoille.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Hiukkasfysiikan_standardimalli
Tämän hetken parhaan kokeellisen ja teoreettisen tiedon perusteella millään leptonilla (elektroni, myoni, tau ja neutriinot) ei ole sisäistä rakennetta. Sama koskee mys fotoneita.
Se että sinun mielestäsi niillä pitäisi olla sisäinen rakenne ei muuta tilannetta. Sellaista on vaikea tutkia jonka olemassaoloa ei vuosikymmenien yrityksistä huolimatta ole koskaan havaittu.
- Anonyymi
Elektroni taitaa olla ensimmäisiä hiukkasia, joita on törmäytetty, koska hiukkassuihku on niin helppo saada aikaan - törmäys sitäkin vaikeampaa tosin. Ei ole saatu rikki. Toisaalta muuttuu energiaksi positronin kanssa törmätessään täydellisesti eikä jätä ylimääräisiä hiukkasjälkiä. Minulle tämä riittää perusteluksi elektronin jakamattomuudesta.
- Anonyymi
Atomiakaan ei ollut olemassa ennen kuin se keksittiin.
Ei terästäkään ollut ennen kuin se keksittiin, eikä pyörää varsinkaan ollut ennen kuin keksittiin....
Ei ole olemassa koska ei ole vielä keksitty.- Anonyymi
Elektroneja on meidän universumissamme ollut olemassa ainakin 13.8 miljardia vuotta eli alkaen ajasta noin 0.0000000000000000000000000000000001 sekuntia alkuräjähdyksen jälkeen. Niiden keksiminen ei ollut edellytys niiden olemassaololle. Sama koskee elektronin sisäistä rakennetta. Jos elektronin sisäinen rakenne olisi olemassa niin se olisi ollut olemassa samaiset 13.8 miljardia vuotta.
Vaaleanpunaisia jääkaapin takana asuvia yksisarvisiakaan ei ole vielä keksitty eikä löydetty, mutta ei ole mitään perustetta olettaa niitä tulevaisuudessa siltikään löydettävän. Ajatuksen tai idean olemassaolo ei ole mikään tae sille että tuo ajatus tai idea joskus toteutuisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa625182Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370