Tavallinen flunssa laittaa jo pariksi viikoksi lepäämään ..

Anonyymi

"Koronarokotteista on tullut vakaviakin haittoja, mutta ne pitää muistaa suhteuttaa taudin aiheuttamiin haittoihin
Koronarokotukset nostavat sydänlihastulehduksen riskin kolminkertaiseksi mutta koronatartunta nostaa riskiä paljon enemmän, peräti 18-kertaiseksi."

Huom. Kuvituskuva!

https://tinyurl.com/adk9pz6w

.. sydän on silloin kovilla. Lepoa ja nestettä ja silti vanhukset ja sairaat kuolevat ..

1

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Linkki on siis tämän päivän Hesarin uutiseen.

      "Pelkkiin haittoihin keskittyminen johtaa rokotus­pohdinnassa harhaan, esimerkiksi sydän­lihas­tulehduksen riski on taudissa monin­kertainen"
      https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000008349675.html

      Kun tautiin sairastumisen riski on nyt rokottamattomilla noin 700 per 100000 ihmistä kahdessa viikossa eli 1.4% kuukaudessa pitää tuo ottaa huomioon riskejä arvioitaessa. Tuolla riskitasolla noin joka seitsemäs rokottamaton saisi koronan seuraavan vuoden kuluessa.

      Sydänlihaksen tulehduksen (pieni riski) kannalta tilanne on siis aika lailla tasan rokotuksen kannalta katsottuna: Jos ottaa rokotuksen niin pieni riski kolminkertaistuu. Jos ei ota rokotusta ja sairastuu niin pieni riski 18 - kertaistuu. Kun rokottamattomista luokkaa joka seitsemäs saa vuoden kuluessa koronan niin keskimäärin heillä koronan ja rokottamattomuuden vuoksi riski sairastua sydänlihastulehdukseen kasvaa tekijällä 18/7 eli noin 2.6 - kertaistuu.

      Tuohon rokottamattomilla tulee päälle tietenkin kaikki muut koronasta aiheutuvat ongelmat, joiden riskit ovat huomattavan paljon suurempia. Esimerkkinä aivoihin päätyneiden verihyytymien aiheuttamat aivovauriot ja sen myötä älykkyyden menetys.

      https://tieku.fi/laaketiede/sairaudet/korona-vaikuttaa-aivoihisi-sairastaminen-alentaa-aota

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      55
      1172
    2. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      151
      1141
    3. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1075
    4. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      82
      956
    5. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      45
      874
    6. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      55
      818
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      54
      770
    8. Miten aiot saada kaivattusi?

      1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?
      Ikävä
      54
      765
    9. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      71
      711
    10. Upea takamus

      Sulla on nainen upea takamus.
      Ikävä
      32
      692
    Aihe