Maapallon ja universumin ikä

Uskovaisilla omat arvionsa. Brittiläinen piispa JamesUssher laski 1600-luvulla Maan iän mielestään aivan tarkalleen. Hän selvitti pyhästä kirjasta, että Jumala toteutti luomistyön sunnuntaina 23. lokakuuta vuonna 4004 ennen ajanlaskun alkua.
487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

maapallo ei oo kuulema pallo vaan ellipsoidi. Navat on 24 km lähempänä keskipistettä kuin päiväntasaaja.

Äänestä
  • Nykyään myös tiedemiehet myöntävät maan olevan litteä. Pohjoisnavalta tarkasteltuna ainakin.

    Äänestä

Voihan näitä abstrakteja laskutoimituksia tehdä vaikka mistä. Katsoin juuri youtube videon missä neropatti oli laskenut tietoisuuden olemuksen. Olisi mielenkiintoista nähdä niitä kaavoja.

Äänestä

Onhan joku todistanut ihan ajattelemalla että ilmastomuutokset ovat ihmisen aikaansaannosta. Joku toinen taisi todistaa jumalan olemassaolon toisen asteen yhtälön ratkaisukaavalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Uskovaisilla omat arvionsa. Brittiläinen piispa JamesUssher laski 1600-luvulla Maan iän mielestään aivan tarkalleen. Hän selvitti pyhästä kirjasta, että Jumala toteutti luomistyön sunnuntaina 23. lokakuuta vuonna 4004 ennen ajanlaskun alkua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu