Norilskin kaupunki uppoaa ikiroudan sulaessa. Kaupunki yrittää pitää maan jäässä viilentämällä sitä. Hanke kuulostaa vaativalta. Paljonko siihen menee energiaa?
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008359546.html
Onnistuuko maapallon jäähdyttäminen?
12
206
Vastaukset
- Anonyymi
Sama ongelma on pehmeälle maapohjalle ikiroudan päälle rakennettujen rataosuuksien kohdalla sekä Siperiassa Venäjällä että Tiibetiin vievällä radalla Kiinassa. Nähtäväksi jää miten valtiot tulevat nuo ongelmansa ratkaisemaan. Siperiassahan on se kuuluisa ikiroutaan puhkaistu rautatietunnelikin.
Norilsikin ongelmasta oli keskustelua jo yli vuosi sitten:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16450440/putinkin-jo-hadissaan
Rataosuuksien ongelmista löytyy lisää googlettamalla hakusanoilla
Amur railway permafrost.
Ratahan on ollut olemassa jo sata vuotta eli kokenut myös 30 - luvun lämpimämmän kauden. - Anonyymi
Kymmenen asuikerrostalon perustan jäähdyttäminen maksaa n. 8 miljoonaa. Kyseessä on yli 100 000:n asukkaan kaupunki, joten kerrostaloja taitaa olla useita satoja. Siperiassa on useita vastaavia kaupunkeja ja teollisuusrakennuksia. Ei ihme, että Putinkin on jo lupaillut hiilineutraliutta.
- Anonyymi
Voi luvata mitä vain... Venäjä on niin suuri teollisuusmaa ,että sen päästöjen vähentäminen jo tuntuisi jossakin. Suomen on turha mennä konkurssiin asian takia.
- Anonyymi
Kyllä Sanna Marinin hallituksen pitää vihdoinkin tehdä päätös siitä että venäläisten on pelastettava Norilskin kaupunki. Tuo olisi todellinen ilmastoteko.
- Anonyymi
Onhan se itsestään selvää, että ikirouta sulaa jos poistetaan pinnalta eristävä turvekerros ja päälle rakennetaan asfalttiia sekä isoja kerrostaloja. Eihän se pakkanen enää pääse sinne talojen alle jäähdyttämään ikiroutaa. Lisäksi tuo Norilskin kaupunki lämpenee kaukolämmöllä ja lämpöhukka maaperään on valtava.
- Anonyymi
Lämpeneminen loppuu lämpenemällä sitten, kun fossiilipolttoaineet ovat loppuneet.
- Anonyymi
Varmasti hyötysuhde on negatiivinen eli ilmastoa "lämmittävä".
Mutta ihmisen vaikutus ilmaston lämpenemiseen on vähäinen.
Maapallo ei ole mikään svetsiläinen kello kokoajan joku muuttuu
kun se viipottaa avaruudessa, lisäksi tulivuoret, aurinko, napojen muutos. - Anonyymi
Norilsk on Inarin korkeudella. Inarissa lämpötila (vuosikeskiarvo) on noussut 2.6 C viimeksi kuluneiden 70 vuoden aikana. Helsingissäkin nousu on ollut saman verran. Norilskin dataa ei ole WolframAlphassa.
- Anonyymi
Maalämpöpumppuhan jäähdyttää maata. Talot tarvitsevat lämmitystä. Asennetaan keruuputket talojen alle, niin perustukset pysyvät jäässä. Lämmitysenergian tarve vähenee, päästöt vähenee ja kaikki voittavat.
- Anonyymi
Helsingissäkin taloyhtiöt siirtyvät jo ylikalliista fossiilikaukolämmöstä maalämpöön.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Helsingissäkin taloyhtiöt siirtyvät jo ylikalliista fossiilikaukolämmöstä maalämpöön.
Monet pientalotkin haluaisivat siirtyä, mutta kynnyksenä on luvat, investointikustannus ja 6500 e "irtautumismaksu".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Monet pientalotkin haluaisivat siirtyä, mutta kynnyksenä on luvat, investointikustannus ja 6500 e "irtautumismaksu".
Irtautumismaksu nostaa siirtymisen hintaa 30 %. Sen verran Helen juuri nosti kaukolämmön hintaa ja lisää korotuksia on luvassa.
Näin se ilmastomuutos tuntuu köyhän kohdalla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71924
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708