Norilskin kaupunki uppoaa ikiroudan sulaessa. Kaupunki yrittää pitää maan jäässä viilentämällä sitä. Hanke kuulostaa vaativalta. Paljonko siihen menee energiaa?
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008359546.html
Onnistuuko maapallon jäähdyttäminen?
12
195
Vastaukset
- Anonyymi
Sama ongelma on pehmeälle maapohjalle ikiroudan päälle rakennettujen rataosuuksien kohdalla sekä Siperiassa Venäjällä että Tiibetiin vievällä radalla Kiinassa. Nähtäväksi jää miten valtiot tulevat nuo ongelmansa ratkaisemaan. Siperiassahan on se kuuluisa ikiroutaan puhkaistu rautatietunnelikin.
Norilsikin ongelmasta oli keskustelua jo yli vuosi sitten:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16450440/putinkin-jo-hadissaan
Rataosuuksien ongelmista löytyy lisää googlettamalla hakusanoilla
Amur railway permafrost.
Ratahan on ollut olemassa jo sata vuotta eli kokenut myös 30 - luvun lämpimämmän kauden. - Anonyymi
Kymmenen asuikerrostalon perustan jäähdyttäminen maksaa n. 8 miljoonaa. Kyseessä on yli 100 000:n asukkaan kaupunki, joten kerrostaloja taitaa olla useita satoja. Siperiassa on useita vastaavia kaupunkeja ja teollisuusrakennuksia. Ei ihme, että Putinkin on jo lupaillut hiilineutraliutta.
- Anonyymi
Voi luvata mitä vain... Venäjä on niin suuri teollisuusmaa ,että sen päästöjen vähentäminen jo tuntuisi jossakin. Suomen on turha mennä konkurssiin asian takia.
- Anonyymi
Kyllä Sanna Marinin hallituksen pitää vihdoinkin tehdä päätös siitä että venäläisten on pelastettava Norilskin kaupunki. Tuo olisi todellinen ilmastoteko.
- Anonyymi
Onhan se itsestään selvää, että ikirouta sulaa jos poistetaan pinnalta eristävä turvekerros ja päälle rakennetaan asfalttiia sekä isoja kerrostaloja. Eihän se pakkanen enää pääse sinne talojen alle jäähdyttämään ikiroutaa. Lisäksi tuo Norilskin kaupunki lämpenee kaukolämmöllä ja lämpöhukka maaperään on valtava.
- Anonyymi
Lämpeneminen loppuu lämpenemällä sitten, kun fossiilipolttoaineet ovat loppuneet.
- Anonyymi
Varmasti hyötysuhde on negatiivinen eli ilmastoa "lämmittävä".
Mutta ihmisen vaikutus ilmaston lämpenemiseen on vähäinen.
Maapallo ei ole mikään svetsiläinen kello kokoajan joku muuttuu
kun se viipottaa avaruudessa, lisäksi tulivuoret, aurinko, napojen muutos. - Anonyymi
Norilsk on Inarin korkeudella. Inarissa lämpötila (vuosikeskiarvo) on noussut 2.6 C viimeksi kuluneiden 70 vuoden aikana. Helsingissäkin nousu on ollut saman verran. Norilskin dataa ei ole WolframAlphassa.
- Anonyymi
Maalämpöpumppuhan jäähdyttää maata. Talot tarvitsevat lämmitystä. Asennetaan keruuputket talojen alle, niin perustukset pysyvät jäässä. Lämmitysenergian tarve vähenee, päästöt vähenee ja kaikki voittavat.
- Anonyymi
Helsingissäkin taloyhtiöt siirtyvät jo ylikalliista fossiilikaukolämmöstä maalämpöön.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Helsingissäkin taloyhtiöt siirtyvät jo ylikalliista fossiilikaukolämmöstä maalämpöön.
Monet pientalotkin haluaisivat siirtyä, mutta kynnyksenä on luvat, investointikustannus ja 6500 e "irtautumismaksu".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Monet pientalotkin haluaisivat siirtyä, mutta kynnyksenä on luvat, investointikustannus ja 6500 e "irtautumismaksu".
Irtautumismaksu nostaa siirtymisen hintaa 30 %. Sen verran Helen juuri nosti kaukolämmön hintaa ja lisää korotuksia on luvassa.
Näin se ilmastomuutos tuntuu köyhän kohdalla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2499404Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu1517695K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1505261Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1514948PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *584660Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko1054340Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1284164- 1681968
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.91829Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell2901631