Ja miten voi olla varma siitä, että on oikeassa? Uskominen ei nyt riitä eivätkä siihen syyllisty suinkaan vain uskovaiset, vaan ihan jokainen.
Onko tärkeää olla oikeassa?
17
269
Vastaukset
- Anonyymi
No on pikkase laaja kysymys.
- Anonyymi
No tietenkin on, koska on loputtomasti asioita joissa on hyvä olla oikeassa.
- Anonyymi
yhtä laaja ku en sano mikä
- Anonyymi
Oleellista on se, että kokee olevansa oikeassa riippumatta siitä onko oikeasti vai ei. Se riittää mainiosti egon ravitsemiseen.
- Anonyymi
Pragmatismi. Jos homma toimii käytännössä. Tai jos pystyy kokeella osoittamaan asian toimivaksi toistuvasti.
- Anonyymi
Onneksi olkoon olet päässyt alkeellisimman eläimen tasolle ajattelussasi.
- Anonyymi
Vuosikymmeniä sitten Oulun yliopistosta valmistuneena eräs hyvin mieleenjääneistä ajatuksista oli luento jossa käsiteltiin tietoa ja totuutta.
Tietoa on monenlaista, varsinkin nyt ns valeuutisten aikaan. Ihminen muodostaa oman totuus-käsityksen saamansa tiedon ja oman ymmärryksensä pohjalta. Ihmisten käsitys siitä, mikä on totuus, vaihtelee siis kovasti, kun kuvatkin nykyään valehtelevat.
Totuuden puolesta voidaan taistella, sotia, jopa tappaa. Se minkä uskotaan olevan totuus, on kuitenkin aina saadun tiedon, ympäristövaikutusten ja ymmärryksen sekoitus. Kannattaa muistaa kun jonkin asian puolesta kovasti kihkoilee, olipa se politiikkaa, uskontoa, aatteita tai tapahtumia koskeva asia. - Anonyymi
Eikös tässä kun filosofian alla ollaan niin mennä sellaiseen peruskäsitteeseen kuin skeptismi. Jos asia kiinnostaa niin siitä lienee minua (ja todennäköisesti sinuakin) huomattavasti fiksummat ihmiset kirjoittaneet tuhansia ja taas tuhansia sivuja.
- Anonyymi
Jos elät onnellista elämää - olet ainakin joissakin asioissa oikeassa.
- Anonyymi
Jos elää vuosikymmeniä terveenä, normaalipainoisena ja liika-stressittömänä - on ainakin jossain asioissa oikeassa.
Jos on kasvattanut lapsen hyvinvoivaksi aikuiseksi - on todennäköisesti joissain asioissa oikeassa. - Anonyymi
Jos uskoo kuolemanjälkeiseen elämään ja ruumiinkuolemansa jälkeen huomaa olevansa tietoinen ja elossa - on ainakin yhdessä asiassa varmasti oikeassa.
- Anonyymi
Se on kaikkein tärkeintä elämässä. Voit varmistua siitä että tiedät kaiken tarkistamalla ikäsi. Mitä pienempi numero sen suurempi on tietämys kaikista asioista. Boomerit eivät tässä kisassa pärjää.
- Anonyymi
On tässä kanssa tiede/filosofia palsta :D ei jumankekka.
"Kylä näe o jämpti jos voittaapi lotosa ni jottai siin o oikkee täytönnöö tehä"- Anonyymi
Se on hyvä merkki, että aasit kiljuvat. Silloin ollaan asian ytimessä.
- Anonyymi
Yksi filosofi nimeltä Rene Descartes yritti tuota kysymystä pohtimalla päästä eteenpäin varmuudessa ja pieleenhän se meni.
Ei kannata pohtia tiedon varmuutta, koska sille ei löydy filosofisin perustein pohjaa. sen sijaan voi pohtia tiedon todennäköisyyttä ja sen eri asteita. - Anonyymi
Pitäisi määritellä vähän tarkemmin, missä tilanteessa ja miten "tärkeää".
Esimerkiksi keskustelussa ei ole tärkeää olla aina oikeassa. Tärkeämpää on olla liikkeellä oikealla asenteella, mikä tarkoittaa sitä, että suhtautuu myös omiin "totuuksiin" ja vallitseviin "totuuksiin" kriittisesti. Jos haluaa aina olla oikeassa, siitä seuraa myös se, ettei useimpiin keskusteluihin voi ottaa osaa, koska ei tiedä asiasta tarpeeksi. Sillä toki välttää väärässä olemisen, mutta samalla menettää mahdollisuuden oppia.
Sama asenne toki ei päde ainoastaan keskusteluun, se pätee kaikenlaiseen uuden oppimiseen, oli se sitten kyse kirjalähteistä tai kokemuksen kautta oppimisesta.
Yksi yleinen ongelma on se, että ihminen ei yritä mitään, ei tee koskaan mitään oman mukavuusalueen ulkopuolelta johtuen epäonnistumisen pelosta. Toki silloin ei epäonnistu, kun ei tee mitään. Toisaalta, jos ei yritä koskaan mitään, epäonnistuu automaattisesti siinä mielessä, ettei saavutakkaan koskaan mitään. Se joka sietää virheitä ja epäonnistumisia, kuitenkin yleensä oppii epäonnistumisista ja yrittäessään onnistuu jollakin toisella kerralla.
Hetkellistä oikeassa olemista tärkeämpää on pyrkimys totuuteen. Aina on ollut ja aina tulee olemaan sellaisia asioita, joita ei vielä tiedetä, joita ei vielä ymmärretä, eikä siksi voi sanoa, että nykyhetkessä oltaisiin oikeassa välttämättä monessakaan asiassa. Se nöyryys siitä, että nytkin ollaan joissakin asioissa väistämättä väärässä, on hyvä pitää mielessä, jotta on mieli avoimena korjaamaan suuntaa, jos ja kun parempaa tietoa ilmenee. Joillekin on niin kova pakko olla oikeassa että he ovat valmiita ummistamaan silmänsä ja vääristelemään tosiasiat että voivat pitää valheestaan kiinni.
Siihen asti voi uskoa olevansa oikeassa kunnes päättelyketjusta tai faktoista löytyy virhe. Oikeassa oleminen on varmaa tapauksissa joissa asia on aistein havaittavissa ja/tai tieteen keinoin todennettavissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu434520S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1194472Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524427Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko693988- 853414
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta673289IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523271Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171602- 451531
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291160