Korruptio-eduskunta hyväksyi, laittoman sähkönhinnan nousun

Anonyymi

63

589

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/15814032/koyhyyteen-pakotettujen-kerattava-joukkokanne-eduskunnan-korruptiota-vastaan

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17073809/eduskuntavaali-aanestamisesta-kieltaytymispaatos-voimistuu-paiva-paivalta

      Kunnon medialakko, viikkoja ennen vaaleja, tekee kyttyrää. Ei anneta enää painostaa, itseämme äänestämään korruptio-eduskunnan korruptiopuolueita.

      https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/OrjKJ3/orban-bygger-lyxiga-fotbollsarenor--och-mordar-demokratin

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16418949/poliisivaltiossa-asunnossa-kuolleena-makaaminen-on-murhanyritys-poliisia-vastaan-

      On pysyttävä vahvana, ettei tule äänestäneeksi, syvää läpimätää korruptiota, eduskunnan yksipuoluejärjestelmässä. Ei ääniä enää kurjistajille ja kansan köyhyyteen oikeusturvattomiksi pahoinpitelijöille.

      https://www.theguardian.com/commentisfree/2021/apr/25/us-policing-is-far-less-about-fighting-crime-than-controlling-the-poor

    • Anonyymi

      Kenenköhän vajakin tekemä aloitus tämäkin on? Sähkön hintaa ei päätetä eduskunnassa vaan markkinoilla.

      No höpöpöpö että silleen MW jne.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oikeusvaltioissa ja aidoissa demokratioissa, kyllä säädellään, poliitikot voivat tehdä päätöksiä, joilla hintoja säädellään. Esim. puoli miljoonaa 800€/kk orjuuseläkeläistä,ei voi mitenkään selvitä sähkönhinnan nousuista, silloin on eduskunnan tehtävä, tehdä ne luvatut eläkekorotukset ja estää sähkönhinnan laittomia nousuja.

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17171941/alkaa-antako-enaa-painostaa-itseanne-aanestamaan-korruptio-yksipuoluejarjestelman-vaaleissa

        Fatta maksaa sähkölaskut ja pillerit. Eläkeläisillä ei ole mitään hätää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Fatta maksaa sähkölaskut ja pillerit. Eläkeläisillä ei ole mitään hätää.

        Ikäihmiset, vammaiset ja pitkäaikaissairaat, eivät kykene iän, vammaisuuden ja vakavien sairauksien takia, käymään missään "fattassa", eikä sellaista enää Suomessa, ole vuosikymmeniin ollut. Päivitä tietosi 2021-luvulle, äläkä jauha soopaa, heikompien kustannuksella.

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17172464/suomessa-n--700ekk-huonommat-koyhyyselakkeet-kuin-muissa-pohjoismaissa

        Aidoissa demokratioissa, oikeusvaltioissa ovat jo n. 1 500€/kk MINIMIELÄKKEET, ikäihmisiä, vammaisia ja pitkäaikaissairaita, ei kerjuuteta, Veroparatiisi-kerjuuttamisbisneksien riepoteltavina, kuten Suomessa.

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/16694097/quothyvantekevaisyysquotvaltio-on-demokratian-ja-oikeusvaltion-vastakohta-


      • Anonyymi

        Et taida tajuta,mistä on kysymys. Eikö yhtään nolota.


    • Anonyymi

      oli hyvä nostaa kun korvaavat vaihtoehdot lämmitykseen lopetettiin,

    • Anonyymi

      "Vihreä engergia" tarkoittaa lisää työttömyyttä ja kalliimpaa sähköä, tämäkö on hyvä suuntaus? Tätäkö hallitus haluaa?
      Tämän vuoksi ollaan valtaamassa katuja, jotta "ilmastonmuutos toimet etenesivät suomessa?". Näin naiiveja nuo mielenosoittajat ovat, eivät edes itse tiedä, mitä varten "kapinoivat". Hiiljalanjälkihössötys on naurettavaa touhu, tällä ei saa muuta kuin katastrofeja aikaiseksi.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      "Kuolleelle" suomen hallitukselle "rahvas" on yhdentekevä"!!!

    • Suomessa ei ole sähkön(kään) hintasäännöstelyä. Eduskunta ei päätä sähkön hinnasta.

      • Anonyymi

        He ovat typeryyksissään mahdollistaneet joka ikisen sotkunpaskan, josta suomen kansa joutuu kärsimään ja maksamaan ylihintaa, vaikkei rahat riitä.
        Ja paina pahkaasi, tämä on vasta alkua, kun ei ole näkyvissäkään järjen kasvua päättäjien taholta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        He ovat typeryyksissään mahdollistaneet joka ikisen sotkunpaskan, josta suomen kansa joutuu kärsimään ja maksamaan ylihintaa, vaikkei rahat riitä.
        Ja paina pahkaasi, tämä on vasta alkua, kun ei ole näkyvissäkään järjen kasvua päättäjien taholta.

        Eli sinulla ei ole hajuakaan mistä valitat. Mutta valitat silti, miksi?


    • Anonyymi

      KYSYMYS ON VERON KOROTUKSISTA ! !!!!!!!!!!!!!!

      Sopulia verotetaan nykyään erilaisilla "firman laskuilla" jotka ennen olivat puhtaasti veroja. SÄhkö on yksi sellainen, viina toinen hyvä esimerkki. jos kolmannen laitan, niin pannaan tuotteiden ALVit, maksat ne hymyssä suin. Ja kusettaja-ELIITTI nauraa, saahan se TULOveroihinsa näin huomattavan ALEn !!!!!!!!

      • Anonyymi

        Ei sähköveroa ole korotettu.
        Hallitus säätää lain, jolla siirtomaksuja saadaan kohtuullistettua.
        Olet täysin väärässä tässä asiassa.


    • Anonyymi

      Eduskunta ei päätä sähkönhinnasta.

    • Anonyymi

      Eduskunta kyllä päättää siitä, onko Suomen kansalaisilla, varaa vastata, järkyttäviin elinkustannusten nousuihin. Muissa Pohjoismaissa eläkeläiset on turvattu jo n.
      1 500€/kk MINIMIELÄKKEILLÄ, aidon oikeusturvan minimieläkkeillä 2022.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17172464/suomessa-n--700ekk-huonommat-koyhyyselakkeet-kuin-muissa-pohjoismaissa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ylimielinen-paaministeri-joka-on-myos-ikarasisti-marinin-boomer-kohulle-murska-arvio-politiikassa-oleellista-on-milta-asiat-nayttavat/8273040#gs.dzusit

      Korruptio-bileprinsessojen olisi viimeinen hetki, herätä sadan vuoden unestaan, jos aikovat edes yrittää, pitää Suomen oikeusvaltioiden ja demokratioiden lähettyvilläkään.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17162319/marinin-erottava--paaministeri-valehtelee--elakekoyhyys-hatatilan-vahattely-loputtava-

      • Anonyymi

        Suomen valtio on jo kauan vihannut suomalaisia.


      • Anonyymi

        Ajatteletko niin, että yritykset voivat pitää hallitusta lypsylehmänään? Korotetaan hyödykkeiden hintaa, niin valtio korvaa korotuksen kuluttajalle?
        Olet täysin väärillä jäljillä.
        Kannattaa opiskella kansantaloutta.


    • Anonyymi

      Voisiko joku tietävä sanoa, mikä on aidosti edullisin sähköliittymä, kun energiaviraston sähkönhinnan vertailusta, sellainen tieto ei selviä ?

      • Anonyymi

        Eihän liittymä määrittele sähkön hintaa. Vai mitä oikein tarkoitat?
        Kyllä minä löydän sähkön hintavertailun netistä. Liittymän hinta on sähkölaitoskohtainen.


    • Anonyymi

      Onko kokemusta KSS sähköliittymistä, pysyykö hinta, tuossa luvatussa 83,88€/ vuodessa ?

    • Anonyymi

      Ei kai tuollaista tietoa, kenenkään tarvitse pihdata, että mikä on aidosti edullisin sähköliittymä pientalouksille ?

    • Anonyymi

      SE SIITÄ TULI, kun tuo punaviherhallitus pulitti miljardeja tuon kuppasen EeUun elättien juhlimiseen. Totta hitossa ne imee tuhkatkin pesästä, kun nuo onnettomat ja varomattomat tyttöset lähti herrojen kanssa marjaan.

    • Anonyymi

      Aloittaja-späämmäjän "orjuuseläkeläiset" asuvat liian leveästi hyvillä paikoilla?
      Vai viinaanko rahansa käyttävät?

      • Anonyymi

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Punapersevihreiät ei todellakaan tajua tekojensa seurauksia. Joka ikinen asia, mihin he sotkevat ja vouhottavat limaiset näppinsä, muuttuu paskaksi.
      Tulevilla talvipakkasilla on pakko alkaa polttaa kivihiiltä ja turvetta, ettei ihmisten tartte turkkipäällä ja huopatöppösillään olla kotonaan.

    • Anonyymi

      Eli edelleenkin kysymys kuuluu: mistä aidosti edullisin sähkösopimus, pieniin talouksiin ?

      • Anonyymi

        Ne hinnat löydät netistä. Vaikkapa sahkovertailu.fi
        Muitakin löytyy netistä.


    • Anonyymi

      Eipä ollut PetosKalmaKokRkpjne, vastustamassa sähkönhinnan nostoja, ja vaatimassa
      1 250€/kk MINIMIELÄKKEITÄ Suomen ikäihmisille, vammaisille ja pitkäaikaissairaille.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16935049/petoskokpersujen-eu-tukipaketin-valevastustaminen-on-quotpoikkeusquot-joka-vahvistaa-eu-tukipaketin

      Se on kätevä diktatuurin strategia, että on valeoppositio, joka valevastustaa kaikkea, varmistamassa kaikkien, veroparatiisi-pörssikeinottelu-hankkeiden läpiviennin.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17171941/alkaa-antako-enaa-painostaa-itseanne-aanestamaan-korruptio-yksipuoluejarjestelman-vaaleissa

    • Anonyymi

      Minulle tuli kotiin Marinin allekirjoittama ilmoitus hinnankorotuksista.

    • Anonyymi

      Luulisi sen verran myötätuntoa, löytyvän omaa kansaamme kohtaan, että tiedotettaisiin edes, mistä saisi kalliista sen halvimman sähkön, vaan ei Suomessa, omaa kansaa syväkyykytetään.

      • Anonyymi

        Netissä voit verrata eri yhtiöitä. Eihän hallitus ole minkään firman mainostaja.


    • Anonyymi

      Suomen frouvilta tai herroilta on turha anoa myötätuntoa oman maan hätää kärsiville, se on tullut selväksi kautta vuosikymmenten. Viimeisenä esimerkkinä työeläkkeiden eli alle 1400 e saavien, yleensä naisten, eläkkeiden korotus eurooppalaiselle tasolle. Asia torpattiin aivan kauhistuneena, että boomereille muka jotain lisää. Kaikki alle 1400 eläkkeet verovapaiksi, sen hallitus voi tehdä, siinä se on.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ja niitä sähköhinnoista tietävien kirjoituksia, että mikä on aidosti edullisin sähköliittymä, pientalouksille ?

      • Anonyymi

        Etkö osaa etsiä netistä?


      • Anonyymi

        Sähköliittymää et voi valita. Liittymäsi on sen sähköfirman liittymä, joka asuinkunnassasi toimii.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Miksi perkeleessä tässä maassa nouse sähkö aina vaan? Kun täällä on PAKKO käyttää lämmitystä tyylin puolet vuodesta. Eihän se niin voi olla että sähköstä tehdään jotain yleellisyyttä, sodan jälkeenkin taisi sähkö olla halvempaa(niille joilla oli)

      • Anonyymi

        Minkäköhän vuoksi minä pärjään sähköttömillä mökeillä keskellä kylmintä talvea?

        Taitaa eräitä vaivata uusavuttomuus.


      • Anonyymi

        Onko sähkön hinta noussut nyt? No, on hieman noussut, firmat ovat nostaneet sähkön hintaa.
        Markkinataloudessa on sellaista. Ei se sähkön hinnan nousu koske pelkästään tätä maata. Euroopassa on hinnoissa noususuuntaus kaikkialla.


    • Anonyymi

      Eduskunta tai hallitus ei päätä hinnoista.

      • Anonyymi

        Hallitus ja eduskunta päättää siirtohintojen rajoista ja veroista. Samoin erilaiset ilmastovouhotusmaksut vaikuttaa voimakkaasti hintoihin.


    • Anonyymi

      ainakin suurikannatus vihreä sanoi hinnat tappiin.

      millä pienieläkeraha riittää vihreiden hulluuteen kun vaivaset 750ekk.

    • Anonyymi

      Ydinvoimayhtiöllä on tarjous, jossa aurinkivoimasta saa ensimmäisen kuukauden ilmaiseksi.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jokainen käsittää, ettei ikäihmisten, vammaisten ja pitkäaikaissairaiden, ole mitenkään mahdollista, 800e/kk orjuuttamis-ihmiskauppaeläkkeillä, vastata järkyttäviin sähköhinnan ym elinkustannusten, jyrkkiin äkillisiin nousuihin.

      https://yle.fi/uutiset/3-12175567

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17122796/marinin-kompastuskivi-ei-ole-reppu-vaan-elakelaiskoyhyys#comment-110192126

      Marin Antoinetten kehoitus, nälkäisille ja köyhyyteen oikeusturvattomiksi uuvutetuille eläkeläisköyhille: "menkää juoksemaan", kertoo todellisuudesta pahoin vieraantuneesta korruptiopoliitikosta / eduskunnan yksipuoluejärjestelmästä.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17162319/marinin-erottava--paaministeri-valehtelee--elakekoyhyys-hatatilan-vahattely-loputtava-

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17198744/ruotsi-korottaa-jalleen-sairaus-kansanelakkeita-1-500ekk-siella-jo-onkin

      Suomen hallituksen velvollisuudet, ovat aloittaa 1 250€/kk MINIMIELÄKKEIDEN VALMISTELUT, että 800€/kk orjuuseläkeläisillä olisi mitään mahdollisuuksia, vastata edes sähkönhintojen jyrkkiin nousuihin, saati muiden elinkustannusten.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17090634/nalkaiset-ja-itkuiset-elakelaiskoyhat-suorittamassa-veroparatiisi-sote-ihmiskauppaa

      • Anonyymi

        Näytä ny joku vitun eläkeläinen joka toimeen tulee jollakin 1250 euron eläkkeellä ei sellaisia ole. Mutta järjetöntä on maksaa edes satasta eläkeläiselle jolla satoja tonneja perittyä rahaa esimerkiksi. Eikä ao henkilö ole kuuna päivänä töihin vaivautunut. Peruseläke voisi olla NOLLA euroa TYÖ ja tarpeen vaatiessa sosiaalihuolto tuon sitten korottaa sille tasolle että inhimillinen minimi toimeentulo tulee mahdolliseksi.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ei eduskunta ole sähkön hintaa korottanut, eikä se edes määritä sitä.
      Toisekseen, ei sähkö maksa noin paljon.

      • Anonyymi

        Jos sähkölaitoksen pitää veroa maksaa niin kuluttaja hintoihin se menee Jos sähköä pitää puhtaasti tuottaa niin kuluttaja hintoihin se menee Eduskunta voi vaikka rakentaa valtion sähköyhtiön joka jakaa ilmaiseksi.
        Kyllä istuva hallitus on aina vastuussa sähkön kuluttajahinnoistakin. Vaikea keksiä asiaa mistä se ei olisi VASTUUSSA?
        mamu raiskaa ? Maahanmuuttajista hallitus vastuussa?
        Perheen pää hakkaa siippansa niin hallitus vastuussa milloin lisää rahaa kotiväkivallan ennaltaehkäisyyn jne ovat aina asiasta kuin asiasta Vastuussa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos sähkölaitoksen pitää veroa maksaa niin kuluttaja hintoihin se menee Jos sähköä pitää puhtaasti tuottaa niin kuluttaja hintoihin se menee Eduskunta voi vaikka rakentaa valtion sähköyhtiön joka jakaa ilmaiseksi.
        Kyllä istuva hallitus on aina vastuussa sähkön kuluttajahinnoistakin. Vaikea keksiä asiaa mistä se ei olisi VASTUUSSA?
        mamu raiskaa ? Maahanmuuttajista hallitus vastuussa?
        Perheen pää hakkaa siippansa niin hallitus vastuussa milloin lisää rahaa kotiväkivallan ennaltaehkäisyyn jne ovat aina asiasta kuin asiasta Vastuussa.

        Elämme markkinataloudessa. Valtiovalta ei elätä meitä, se on meidän itsekunkin tehtävä. Joitain raameja hinnanmuodostukselle voidaan asettaa, mutta ei voida tehdä niin, että valtio maksaisi yrityksille kompensaatiota tuotteiden hinnoissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos sähkölaitoksen pitää veroa maksaa niin kuluttaja hintoihin se menee Jos sähköä pitää puhtaasti tuottaa niin kuluttaja hintoihin se menee Eduskunta voi vaikka rakentaa valtion sähköyhtiön joka jakaa ilmaiseksi.
        Kyllä istuva hallitus on aina vastuussa sähkön kuluttajahinnoistakin. Vaikea keksiä asiaa mistä se ei olisi VASTUUSSA?
        mamu raiskaa ? Maahanmuuttajista hallitus vastuussa?
        Perheen pää hakkaa siippansa niin hallitus vastuussa milloin lisää rahaa kotiväkivallan ennaltaehkäisyyn jne ovat aina asiasta kuin asiasta Vastuussa.

        Valtion energialaitos jakaa energiaa ilmaiseksi! Emme elä Pohjois-Koreassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos sähkölaitoksen pitää veroa maksaa niin kuluttaja hintoihin se menee Jos sähköä pitää puhtaasti tuottaa niin kuluttaja hintoihin se menee Eduskunta voi vaikka rakentaa valtion sähköyhtiön joka jakaa ilmaiseksi.
        Kyllä istuva hallitus on aina vastuussa sähkön kuluttajahinnoistakin. Vaikea keksiä asiaa mistä se ei olisi VASTUUSSA?
        mamu raiskaa ? Maahanmuuttajista hallitus vastuussa?
        Perheen pää hakkaa siippansa niin hallitus vastuussa milloin lisää rahaa kotiväkivallan ennaltaehkäisyyn jne ovat aina asiasta kuin asiasta Vastuussa.

        "Eduskunta voi vaikka rakentaa valtion sähköyhtiön joka jakaa ilmaiseksi."

        Ja miksi sen pitäisi rakentaa? Ja miksi sen pitäisi antaa mitään ilmaiseksi?


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kyllä muut hallituspuolueet aina siunaa nuo päätökset. Tämäkin hallitus oli sitä mieltä että edellinen hallitus teki huonoja ratkaisuja nyt niillä olisi valta purkaa kaikkien edellisten hallitusten huonot päätökset? Paljoakaan ei ole liikettä näkynyt tähän suuntaan.


    • Anonyymi

      Halvin sähköliittymä on off the grid :D
      Takaisin savupirtteihin, hallituksen ilmastopolitiikka yhdessä eu:n kanssa.

    • Anonyymi

      Toisaalta samantekeväähän se on K-kaupan väiski saa vähemmän mikäli sähköyhtiöt rohmuaa rahat. Yrittäjien asia se on verissä päin kilpailla siittä että niillekkin maksukykyisiä asiakkaita riittää Köyhiä tai köyhäksi tuleviahan tämä ei koske KELA niiden sähköt maksaa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      76
      2271
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      263
      1875
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      59
      864
    4. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      70
      818
    5. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      48
      817
    6. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      68
      769
    7. Tykkäätkö kuinka

      Paljon kaivatustasi?
      Ikävä
      54
      764
    8. Haluathan nainen edelleen?

      Että hän saa nauttia sinusta. Kun aika on...
      Ikävä
      65
      747
    9. Oletko kaivattusi

      Mielestä hyvä sängyssä🤔
      Ikävä
      71
      745
    10. IL - Tulitauko Ukrainassa - Hyvä Trump!!

      Ukraina hyväksyy välittömän tulitauon Ukraina hyväksyi välittömän tulitauon Ukraina on hyväksynyt Yhdysvaltojen kanss
      Maailman menoa
      177
      723
    Aihe