Kuivahiivapussin kyljessä sanotaan, että hiiva vaatii herätäkseen 42 asteen lämpötilan nesteeltä. Mistä ihmeestä sitä voi tietää, milloin neste on tasan 42 asteista ? Tavallisen hiivan käyttö opetettiin aikanaan, että lisätään kädenlämpöiseen veteen...voisiko joku ystävällisesti kertoa ratkaisun. Kiitos !
T. Ei niin pullantuoksuinen leipoja
Kuivahiivan käyttö
5
776
Vastaukset
- Anonyymi
Niin, vaatii vähintään 42 astetta, eli 50 astetta on sekin ok. Eli veden pitää olla lämmintä mutta ei kuumaa kun sormella koittaa.
- Anonyymi
Tuorehiivan käyttö helpompaa tai sitten hanki mittari, jolla voit mitata nesteen lämpötilaa.
- Anonyymi
Voihan sen mitata vaikka perinteisellä eloheamittarilla, mutta kätevin on laservalolla toimiva, ei tarvitse koskettaakaan nestettä, niitäkin saa alle 20€.
- Anonyymi
OK, kiitos tiedosta. En tiennytkään, että on sellaisia mittareita, joilla voi mitata ruuan lämpötilaa ( eikä tullut mieleenkään mikään elohopeamittari).
T. Aloittaja - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
OK, kiitos tiedosta. En tiennytkään, että on sellaisia mittareita, joilla voi mitata ruuan lämpötilaa ( eikä tullut mieleenkään mikään elohopeamittari).
T. AloittajaTuossa on yksi esimerkki, itse ostin Lidlistä ja hyvin on toiminut. Käytetään molemoia nimityksiä, laser tai infapuna.
https://www.biltema.fi/tyokalut/mittavalineet/mittalaitteet/infrapunalampomittarit/infrapunalampomittari-irt-260-2000024200
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1811258
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138883- 84814
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?47674Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t245585Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä308578Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55569Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7540- 51539