Millainen on 4D jalkapallo?

Anonyymi

Tiedäthän sen oudon tunteen, kun lukiossa opetetaan, että yleisen suhteellisuusteorian mukaan objektit ovat neliulotteisia, ja että 3D-avaruus on vain illuusio. Ja yleinen suhteellisuusteoria on totta - niin sanotaan.

Tässäpä teille 4D fanaatikoille kysymys: Millainen on neliulotteinen jalkapallo? Vaatiko se 3D-kentän, joka kaareutuu, niikuin oletetaan yleisessä suhteellisuusteoriassa?

Voiko 4D pallo pyöriä, sillä pyörimisliike tekee pallosta pallon, kuten tiedämme.

11

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      4 D otus pystyy pakenemaan helposti kaikista 3 D vankiloista.

      • Anonyymi

        Hmm, niin, samaan tapaan kuin 3D otus pääsee "2D vankilasta", joka voisi olla esim. lattiaan piirtämällä rajattu alue.


    • Anonyymi

      Jotenkin intuitio sanoo ,että tottakai 4D pallo voi pyöriä.

    • Anonyymi

      Tarkoitatko neljättä ulottuvuutta aikana vai neljäntenä paikkaulottuvuutena?

    • Anonyymi

      Onko 4D jalkapalloa olemassa? On, sanovat matemaatikot, vaikka kukaan ei ole tosiasiallisesti sitä koskaan havainnut missään.

      Jos 4D-avaruus on todellinen, kuten fysiikassa usein näin oletetaan, niin meillä on kohta käytössä fyysinen 4D-tulostin, joka tulostaa skeptikoille nähtäväksi 4D jalkapallon.

      Odotan jännittyneenä miltä 4D jalkapallo näyttää ...

      • Anonyymi

        4-ulotteisessa avaruudessa jalkapallo on pitkä mato. Madon pituus riippu ajasta, jonka jalkapallo on olemassa.


      • Anonyymi

        Usein aika toimii usein neljäntenä ulottuvuutena. Kyse ei siis käsittääkseni ole yleensä fyysinen ulottuvuus.

        Ainakin Wikipedian mukaan suhteellisuusteoriassakin aika on tuo neljäs ulottuvuus.

        Joten oikeasti kaikki havainnoivat neljännen ulottuvuuden, se vain on täällä maapallolla kaikilla sama.


    • Anonyymi

      "Tiedäthän sen oudon tunteen, kun lukiossa opetetaan, että yleisen suhteellisuusteorian mukaan objektit ovat neliulotteisia, ja että 3D-avaruus on vain illuusio."

      Ymmärrät tuon hieman väärin. Suhteellisuusteoriassa aika on neljäs ulottuvuus.

      • Anonyymi

        Juurikin näin. Matemaattisesti voidaan hahmotella n-ulotteisia avaruuksia, mutta se on eri asia kuin einsteinlainen neliulotteinen aika-avaruus. Einsteinin avaruudessa kolme metristä ulottuvuutta ja aikaulottuvuus ovat suhteellisia, ja riippuvat tarkkailijan liiketilasta, mutta aika-avaruus on absoluutti.


    • Anonyymi

      Multipallo. Multi-dimensionaalinen pallo ja jalka. Hyperpallo, MultiJaka, ;Multainen kKenkä.

    • Anonyymi

      Neljännessä ulottuvuudessa toimii vain sähkömagneettinen säteily liikenopeutensa (valonnopeuden) ansiosta.

      Valonnopeutta hitaampi liike on siis "miinusmerkkistä" liikenopeutta, aikaa viiveessä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      119
      2596
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      68
      1078
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      209
      1030
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      921
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      866
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      122
      842
    9. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    10. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      3
      746
    Aihe