Televisionn tai radion haastatteluissa toistuu nyjyään usein ilmaisu "juurikin". Eikö "asia on juuri noin" riitä?
Tiedänn kyllä Eerikin ja Nyyrikin mutta kuka on Juurikki?
Uusi käytäntö?
7
59
Vastaukset
- Anonyymi
Liian pitkä tuo "asia on juuri noin".
Mielumin vaikka "nytten"- Anonyymi
Pågen voisi käyttää sitäkin, vaikkei ne tuoreita olekaan.
Ei tuo juurikin edes sovi yleensä, pitäisi olla jotain muutakin kuin juuri. Leivässä varmaan onkin, mutta ärsyttävän mainoksen takia jää ostamatta, eivätkä ole hyviäkään.
- Anonyymi
No johon tuli vätystelyä.
Eikö kenenkään muun kielikorvaa tosiaankaan ole vaivannut tuo jatkuvasti nykyisin toistuva "asia on juurikin niin"?
Mistä lie peräisin? Käyttikö joku tunnettu henkilö ensin ja sitten on levinnyt varsinaisena meeminä?- Anonyymi
Ei tuosssa "juurikinissa" ole mitään ihmeellistä.
Jokainen kieli voidaan nähdä valtavana, ajassa muuntuvan meemikasaumana, joita meemejä me sitten toisillemme toistellaan, uskoen olevamme hyvinkin omaperäisiä.
Tänään juurikin, huomenna joku muu. - Anonyymi
Niinistöä on pilkattu sketseissä -kin päätteen käyttämisestä turhaan. Välillä pitää itsekin poistaa tekstistä kun tulee turhaan käytettyä. Juusi sanaan se ei edes kuulu varmaan missään tilanteessa, enkä tiedä onko Niinistö siinä käyttänyt, tuskin.
- Anonyymi
Ei kai tuo mitenkään kovin uusi ole. Sanoisin että esim. "nyjyään" on uudempi.
- Anonyymi
Nuorina puhutaan ”sillee tällee” -kieltä ja vanhoina sanotaan ”asia on juurikin näin”.
Että silleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271984
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001730Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571380Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?791375Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47936Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44892- 73866
- 109863