Reaktioista!

pollipo

tarvitsisin hieman viisaampien apua :S vanhat väärinmenneet tehtävät kummittelee, ja nyt ne pitäisi saada oikein menemään, koska koe tulossa..
Eli jos joku osaisi auttaa seuraavissa:

Millainen reaktioyhtälä syntyy, kun 1 mooli bromia reagoi 1 moolin sykloheksaanin ja syklohekseenin kanssa? Ei itellä oikeen sytytä :D

pitääkö paikkaansa, että tolueeni ja syklohekseeni reagoivat helposti bromin kanssa, koska kaksois- ja kolmoissidokset aukeavat helposti?

Sitten vielä, miksi sykloheksaanin ja bromin välisessä reaktiossa vesikerros muuttuu happamaksi, ja miten sen voisi osoittaa kokeellisesti?

3

2814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siis

      se eka juttu on sellanen että siinä syntyy bromi-sykloheksaania sekä vetybromidia. Myös dibromi-sykloheksaania syntyy ja riippuu tehtävän annosta kysytäänkö sitä. Määritteenä voi olla jotain tyyliin lopputuotteiden määristä ja pitää päätellä että myös dibromi-sykloheksaania syntyy.

      toisessa ensinnäkään syklohekseenissä ja tolueenissä ei ole kolmoissidoksia. tolueeni rakentuu bentseenirenkaasta joka reagoi hyvin huonosti, mutta vety voi korvautua tietyissä oloissa. myös tolueenin CH3 osa voi reagoida. syklohekseenissä kaksoissidos on reaktioherkkä kohta joka reagoi bromin kanssa.

      kolmannessa se syntyvä vetybromidi on vahva happo joten varmasti tajuat mitä se tarkoittaa. ja osoitamiseen nyt varmasti riittä fenoliftaleeni.

      • pollipo

        Kiitos vastauksestasi. Vielä tuosta bromin kanssa reagoinnista. Eli siis jos on heksaani, tolueeni, sykloheksaani ja syklohekseeni, niin niistä helposti bromin kanssa siis reagoi syklohekseeni kaksoissidoksensa vuoksi ja sitten vielä mikä muu?

        Palaako osa noista samoista aineista nokeavalla liekillä, koska osassa kyseisistä hiilivedyissä on runsaasti hiiliatomeja vetyatomeihin verrattuna, jolloin sitten osa vedustä palaa vedeksi mutta osa sitten muodostaa hiiltä josta tulee sitten se nokeava savu poltettaessa?


      • siis
        pollipo kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi. Vielä tuosta bromin kanssa reagoinnista. Eli siis jos on heksaani, tolueeni, sykloheksaani ja syklohekseeni, niin niistä helposti bromin kanssa siis reagoi syklohekseeni kaksoissidoksensa vuoksi ja sitten vielä mikä muu?

        Palaako osa noista samoista aineista nokeavalla liekillä, koska osassa kyseisistä hiilivedyissä on runsaasti hiiliatomeja vetyatomeihin verrattuna, jolloin sitten osa vedustä palaa vedeksi mutta osa sitten muodostaa hiiltä josta tulee sitten se nokeava savu poltettaessa?

        Kaikki neljä reagoivat bromin kanssa osa vain paremmin ja osa huonommin. Alkeenit eli kaksoissidoksen omaavat aineet reagoivat helposti koska kaksoissidos on reaktioherkkä. Alkeenit taas reagoivat myös, mutta hivenen heikommin ja tapahtuu vedyn korvautumista. Tolueeni on bentseenirengas jossa on kiinni metyyliryhmä eli aine on metyylibentseeni. Bentseenirengas on erittäin pysyvä, joka reagoi hyvin huonosti. Vedyn korvautumista saattaa tapahtua niin kuin siinä metyyliryhmässä, mutta ei mitenkään erityisesti, mutta teoriassa mahdollista.

        Ja tuo palaminen SIIS hiilivety happi = vesi hiilidioksidi. En tiedä sitten mitä tarkoitat

        "Palaako osa noista samoista aineista",

        tuolla lausella. Jos tarkoitat lopputuotteiden eli niiden bromi yhdisteiden palamista niin se onkin jo eri juttu. Siitä noesta en tiedä, sillä yleensä hiilidioksidi menee kaasuksi ja vesi nesteeksi tai höyryksi. Voihan siitä jotain nokeakin syntyä mutta en usko.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3342
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3147
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2546
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2528
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1943
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1840
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1455
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1179
    Aihe