Tai lähestulkoon kuolleita. Suomenruotsia puhuu maailmassa äidinkielenä noin 2-300 000 henkilöä. (En minä tiedä, eikä kiinnosta vaikka olis puoli miljoonaa, ihan sama!!)
Sama, Lontoon murre-englannin kanssa. BBC-Buckinhamin palatsi-aksentilla Amerikan kieltä vääntäviä tuskin löytyy maailmasta yhtään sen enempää. Lontoon keskustasta jos meet 2 kilometria dösällä länteen tai etelään, jonnekki slummimman tapaselle alueelle, ni saat vielä turpaas jos siihen tyyliin sönkkäät.
KYSYMPÄ VAAN ! ? !! ? !!! ?
Miks koulussa opetetaan kuolleita kieliä?
8
94
Vastaukset
- Anonyymi
Murteet eivät ole kieliä. Ruotsia puhutaan ja ymmärretään kaikissa pohjoismaissa. Suomi on pohjoismaiden joukossa ainoa, jossa pärjää englannilla paremmin kuin ruotsilla.
Vaan turhaanpa tätä sinulle selitän, kun et oikeasti asiasta välitä. Kunhan mesoat lämpimiksesi.- Anonyymi
Suurkiitos kuitenkin että jaksat meitä niin kovin kärsivällisesti opettaa ja ojentaa.
Kiitos! - Anonyymi
Aivan. Eivät ole eivät. Great point fckin sherlock!! Mutta miksi niitä sitten opetetaan peruskoulussa. t: aloittaja.
KYSYMPÄ VAA !! ? !? ?! ??! ??! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan. Eivät ole eivät. Great point fckin sherlock!! Mutta miksi niitä sitten opetetaan peruskoulussa. t: aloittaja.
KYSYMPÄ VAA !! ? !? ?! ??! ??!Suomessa opetettava kieli on standardiruotsia, ei suomenruotsia.
- Anonyymi
" Ruotsia puhutaan ja ymmärretään kaikissa pohjoismaissa. Suomi on pohjoismaiden joukossa ainoa, jossa pärjää englannilla paremmin kuin ruotsilla."
Enpä ole tuosta kovin vakuuttunut. Olin aikoinaan töissä yrityksessä, jolla oli Nordic-organisaatiossa toimintaa kaikissa pohjoismaissa. Aluksi koetettiin käyttää ruotsia kokouksissa, mutta ensimmäisessä palaverissa todettiin, ettei tule mitään, ja otettiin käyttöön englanti kaikissa kokouksissa.
- Anonyymi
Suomessa opetettava kieli on standardiruotsia, ei suomenruotsia. Ääntämyksessä toki eroja paikallisesti mutta mitään suomenruotsin erikoisuuksia ei opeteta.
- Anonyymi
Senpä vuoksi se onkin vieras kieli vieraiden kielien joukossa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341982Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1801939Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3921822Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161258- 921133
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34990Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?693945- 95775
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15708- 32694