Ilmastonmuutos on maapallon elinehto. Muuttumiseen ei ihminen onneksi pysty vaikuttamaan. Jos pystyisi, maapallon "toimintaa" muutettaisiin ja seuraukset saattaisivat olla miten pahoja tahansa.
Muutos on elinehto
Anonyymi
40133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
jos tuhat ydinasetta räjäytettäisiin samaan aikaan voisi ilmasto lämmetä hetkellisesti , mutta sitten tulisi ydin talvi 🤣
Itse aiheuttamaansa muutoksen ihminen pystyy vaikuttamaan ja ihmisen täytyy vaikuttaa.
En tiedä, mitä tarkoitat maapallon toiminnan muut´tamisella, ja epäilen, ettet tiedä sitä itsekään.
Heti tipahdit kuin eno veneestä.
Sinä et ole siihen veneeseen ikinä päässytkään. Höpinät maapallon toiminnan muuttamisesta ovat pelkkiä lapsellisia höpinöitä.
Jos taas puhutaan nykyisestä ilmastonmuutoksesta, niin siitä tiedän enemmän kuin sinä kykenet ikinä oppimaan.
Maapallollako ei ole mitään funktiota?
https://ilmasto-opas.fi/fi/
Valitettavasti ihminen on jo vaikuttanut Maapallon ilmastoon. Tuota vaikutusta kutsutaan ihmisen aiheuttamaksi ilmaston lämpenemiseksi AGW.
Ja valitettavasti koko teorialla voi pyyhkiä persettä. Ei ole mitään syytä muuttaa mitään elämässään, jos ei huvita.
Onhan nuo hörhöjutut aina hauskoja mutta tuo AGW on aika kulunut juttu. Koeta keksiä jotain omaperäistä.
On aivan sama millä sinä perseesi pyyhit. Käytä vaikka hiekkapaperia. ihmisen aiheuttama ilmastonmuutos on kovaa tieteellistä faktaa, eikä siihen jonkun vähäpojan inkutus vaikuta mitenkään.
Ei sinulta kukaan ole muutoksia vaatimassa. Kyllä ne päätökset tehdään sinunkin puolestasi.
Sinun pitäisi muuttaa korpeen asumaan turvekammissa. Yhteiskunnasta kokonaan riippumattomassa luontaistaloudessa voisit ehkä estää sinun elämääsi kohdistuvat muutokset.
Jos ajattelu on tuolla tasolla, niin kannattaako nolata itseään julkisella palstalla.
Kutistuvat atomit, -5 barin paineet ja planeettojen spiraaliradat ovat toki omaperäisiä, mutta samalla vailla järkeä.
No nyt tuli jo hiukan hörhömpää juttua. Jatka samalla linjalla niin varmaan pääset joskus Spede Pasasen tasolle.
Kyllä ne parempaa viihdettä ovat kuin jostain sanomalehdestä apinoitu AGW.
Nimen omaan viihdettä. Vailla järjen häivää.
Näin on. Ne hakkaavat mennen tullen AGW:n ja 6000 vuotta sitten rakennetun maapallon ja raamatun palavat pensaat.
Miten se vihreiden palmubulevardi Helsingissä jakselee, kun on niin vilpoista?
Käypä katsomassa tai kysymässä vihreiden toimistosta.
Kysy suoraan Hassilta, äläkä vihreiden keulakuvilta.
Ihanko oikeasti olet sitä mieltä että 5 bar alipainen ja kutistuvat atomit yltävät viihdearvossaan AGW:n tasolle?
Jäikö ne planeettojen spiraaliradat tarkoituksella pois? Taisi olla ihan ikioma aivopierusi.
Kovin on tautisi edennyt. Kykenit vielä silloin jopa keskustelemaan. Taidat olla sama hemppa, joka epäili ettei rakettimoottori toimisi vararuuden tyhjiössä, koska siellä ei ole mitään, mitä vasten työntää. (hih) Viihdearvosi oli silloin paljon parempi.
Olet oikeassa. Nuo satelliittien spiraaliratasi ovat viihdearvoltaan samalla tasolla kuin AGW ja IPCC.
Ei valtio paljoakaan yksittäisen ihmisen elämästä päätä. Jokainen ihminen päättää yksin miten elää. Lihansyönti, matkustaminen, auto, asuinpaikka, työpaikka jne ovat jokaisen omia päätöksiä eikä muiden mielipiteistä tarvitse piitata pätkääkään. Vain ekofasistit rääkyvät valtiota kontrolloimaan yksittäisiä ihmisiä.
Sinulla on vain oikeuksia, ei velvollisuuksia? Ilman valtiota et olisi täälläkään rääkymässä - jos sinua edes olisi. Yksin elämästään päättäminen on lapsellinen illuusio, jonka tajuat vasta kun yrität elää ilman valtiota. Sinunkin itkupotkuilusi täällä mahdollistaa vain se, että kaikki eivät ole samanlaisia kuin sinä.
Kirjoittaja moittii toisia omaperäisyyden puutteesta :D. Viikon paras - toistaiseksi - en usko että tällä palstalla pysyy ykkösenä.
Valtiokin on vain vaihtokelpoinen asia. Jos valtion päätökset ei miellytä niin valtiota voi vaihtaa. Monet ovat muuttaneet pois Suomesta.
Ja mitä höpiset "velvollisuuksista"? Ei ole olemassa velvollisuutta pysyä tietyllä paikkakunnalla, ei tietyssä työpaikassa, ei vaihtaa ruokailutottumuksia, ei hankkia uudempaa autoa jne. Kaikki nämä jokainen itse saa päättää eikä muiden mielipiteillä ole väliä.
Mihin valtioon sinä muuttaisit? Velvollisuuksista - esim. olla pilaamatta tätä palloamme omalla toiminnallaan, ymmärtää se asia, että omat oikeudet loppuvat siihen kohtaan missä ne alkavat vahingoittaa toisia. Oletko muuten ottanut rokotteita - voisin kuvitella ettet?
Mihin valtioon muutan ei ole olennaista, mutta omassa tuttavapiirissä on monia jotka ovat muuttaneet ulkomaille eikä ole aiettakaan muuttaa takaisin. Ei tuo mitenkään vaikeaa ole. Ja syyksi riittää se, että vain haluaa muuttaa pois Suomesta.
Työpaikassa pysyminen ei ole velvollisuus, ei edes vaikka työpaikasta lähteminen aiheuttaisi yrityksen konkurssin. Asuinpaikka pysyminen ei ole velvollisuus, vaikuttaa se mitä tahansa muihin. Millä autolla ajaa on aivan oma asia kuten ruokailutottumuksetkin ja muut vastaavat.
Rokotteet ovat aivan oma asia eikä kenenkään tarvitse tietää onko joku rokotettu tai ei. Asiasta voi jopa valehdella. Koronapassi toki on olemassa, mutta senkin tarkistaminen ei paljasta onko joku rokotettu, koska koronapassin saa myös pelkällä testillä tai sairastamalla koronan.
Itse asiassa tuo on aivan väärä luulo. Valtio päättää hyvin paljon yksittäisen ihmisen elämästä ihan ilman ekofasistejakin.
Korkea pino lakikirjoja on täynnä juttuja, joiden tekemisestä valtio määrää sinulle sanktioita. Kaava-alueella et saa omin lupinesi kaataa edes puuta tontiltasi, vaikka uskot tontin ja puun olevan omaisuuttasi, jostä voit määrätä.
Pitää olla melkoisen yksisilmäinen näkemys yhteiskunnasta, jos uskoo, ettei valtio rajoita yksittäisen ihmisen elämää. Mutta niinhän se teillä denialistella tuppaa olemaan. Kun tietotaso on huono ja se henkinen tasokaan ei ole sen parempi, niin tuollaisia pahnanpohjimmaisia siitä yhdistelmästä sitten syntyy. Onhan se hyvä, että tarjoatte meille vähän fiksummille ilmaista ja ehtymätöntä hupia tölväyksillänne.
Mielikuvbituskavereissasi niitä voi olla, mutta tuttavapiirisi taitaa olla ihan samanlaisia luusereita kuin sinäkin.
No, pienemmillä paikkakunnilla puita kaadetaan jatkuvasti omilla tonteilla ilman mitään lupaa. Samoin tonteilla on usein luvattomia rakennuksia. On typerää kysellä lupia joka asiaan. Jos haluan kaataa puun tontiltani niin teen sen ilman lupaa.
Oikeasti nuo lait rajoittaa melko vähän. Edelleenkin ihmiset voivat vaihdella työpaikkaa ja asuinpaikkakuntaa kuin paitaa eikä tuohon mitään lupien pyytelyä tarvita. Olen itsekin asunut pitkin poikin Suomea ja luultavasti vaihtelen paikkakuntaa jatkossakin.
Samoin valtio ei pahemmin kontrolloi miten ihmiset elävät. Ja tietenkin rajoitteet koskevat esimerkiksi työnantajaakin. Työnantajalle ja työtovereille kuuluvat vain työhön liittyvät asiat eikä mikään muu. Kaiken muun voi vaikka valehdella eikä laki siihen puutu. Ei työpaikan tarvitse tietää onko työntekijä naimisissa, onko lapsia, asumismuotoa, harrastuksia ja muuta täysin turhaa tietoa. Vaikka nämä tiedot valehtelisi työnantajalle niin sen perusteella ei voi irtisanoa.
Kohta työnantajalla voi olla oikeus tietää, oletko ottanut rokotteet vai et.
Yhteiskunnan etu ajaa monessa asiassa yksilön edun ohi.
Väärin, on ollut puhetta vain koronapassista. Koronapassi ei vaadi rokotuksia, koska sen voi saada myös testillä tai sairastamalla koronan. Ja tietenkin jos on sellaisessa työssä missä voi olla etätyössä niin koronapassia ei tarvitse.
Ja työnantajaahan voi vaihdella kuin paitaa.
Rokotteet kuuluvat joihinkin töihin (ei kaikkiin), mutta mikään muu luettelemani ei. Ei työnantajan edelleenkään tarvitse tietää onko työntekijä naimisissa, onko lapsia, asumismuotoa, harrastuksia, ruokavaliota jne. Periaatteessa mikään mikä ei liity työhön ei myöskään kuulu pätkän vertaa työnantajalle eikä työtovereille.
Rokotuksia ei kukaan kysy eikä tarvita semmoisissa töissä joissa ei ole vaaraa sairastua koronaan tai tartuttaa koronaa.
Jos työssä joutuu tekemisiin rokottamattomien ihmisten kanssa, niin on suorastaan rikos jos työnantaja päästää koronasairaan töihin. Jokaista, jolla ei ole koronapassia, pidetään koronan levittäjänä.
Kuten sanottua niin koronapassin saa ilman rokotteitakin. Jos työntekijä on sairastanut koronan niin silloin hänellä on koronapassi ilman rokotettakin. Tietenkin myös testaamalla itsensä saa koronapassin, mutta sitten pitäisi käydä testaamassa usein.
Eikä tuo sinun tekstisi liittynyt mitenkään minun vastaukseeni. Eli että työnantajalla kuuluu vain työhön liittyvät asiat eikä mikään muu. Rokote voi joissain paikoissa kuulua työnantajalle, mutta mikään muu luettelemani ei. Edes päiväkotiin hakevan kohdalla ei ole olennaista onko hän naimisissa tai onko hänellä lapsia tai edes aikomusta hankkia lapsia.
Oletko noin ahtaalla, nurkkaan ajettuna?
Mitä ihmeen "keskustelua asiasta" tuo on, että keskität energiasi toisen keskustelijan pilkkaamiseen ja ivaamiseen. Livetilanteessa olisit varmaan jo käynyt päälle.
Ymmärrän toki tilanteesi. Elämäsi on mennyt "Esson baarin" totuuksia kuunnellessa. Mitään asiaa et ole koskaan vaivautunut (pystynyt?) tarkistamaan tiedon oikeellisuuden kannalta. Olet vain toistanut kuulemaasi.
Sitten kun joku sanookin jotain aivan toisenlaista, suutut. Otat asian henkilökohtaisena. Ja se johtuu juuri siitä, että puhut kuulemaasi, et itse tietämääsi.
Nykyään tuo Esson baari on paljon laajempi kuin ennen. Kaltaisesi saavat vaikutuksia todella monelta suunnalta. Siinä tietotulvassa tavallinen tallaaja on ihmeissään. Ja se näkyy tuosta kirjoituksestasi.
Saihan mm. Jim Jones aikanaan kannattajia "tiedoilleen". Miksei sitten tänäkin päivänä he, jotka pelottelevat maailmanlopulla.
"Eli että työnantajalla kuuluu vain työhön liittyvät asiat eikä mikään muu."
Kyllä ravintolatyöntekijöiltä vaaditaan hygieniapassi.
Aivan yhtä hyvin kaikille työnantajalle kuuluu tarttuvien tautien levittämisen estäminen.
Siihen, että työnantaja ei tänään saa vaatia koronapassia, tulee kyllä muutos vaikkakin aivan liian myöhään.
Ja tuo liittyy työhön eli ei muuta minun asiaani. Ja kuten sanottua niin koronapassin voi saada ilman rokotettakin sairastamalla tai testaamalla.
Mielenkiintoista olisi nähdä tämä(kin) viestiketju jos täällä olisi pakko esiintyä omilla henkilötiedoillaan.
Mitä sinä siitä sitten saisit?
Tätä viestiketjua ei edes olisi. Eivät denialistit kehtaa omilla nimillään esiintyä.
Jo rekkauspakko parantaa keskustelun tasoa, koska ihmiset eivät viitsi saastuttaa nikkiään.
Toisaalta rekkauspakko on tyrehdyttänyt keskustelut useallakin palstalla.
Tämän palstan ylläpitäjä elää klikkauksista, joten kaikki palstan käyttöä vähentävät toimenpiteet ovat pannassa. Vielä 15 vuotta sitten s24 tiedesivustolla oli asiallistakin keskustelua, vaan ei enää pitkään aikaan. Nyt täällä on lähinnä trolleja, denialisteja ja muutama niille naureskeleva.
Hohhelin linkkilistat oli se asiallisin keskustelu mihin alarmistihihhuli on pystynyt.