Ravintolan ateriapalvelut

Anonyymi

Iäkkäälle omaiselle tuodaan päivän ateria paikallisesta ravintolasta. Omainen sanoo ettei ruoka maistu. Vähän väliä valittaa, että ruoka on maustettu sellaiseksi, ettei hän tykkää. Erityisesti makeat ja hapanimelät maut inhottavat. Suolaakin on usein liian vähän.

Olen sanonut, että suolaa voi itse lisätä. Ehdotin antamaan ravintolalle palautetta, että ruokaa ei maustettaisi makeaksi. Hän taisi loukkaantua - ilmeisesti hänen mielestä ruoasta ei voi antaa negatiivista palautetta. Itse ajattelen, että voisihan asiaa ainakin kysyä.

Omainen on ajatellut, että hän lopettaisi ateriapalvelun ja keittelisi omia tuttuja ruokiaan. Mutta itse hän ei saa ostoksiaan kaupasta. Pienellä paikkakunnalla kaupassa ei näyttäisi olevan kauppakassipalveluita.

Aiemmin hänellä oli hyvä ruokahalu, mutta se on muuttunut vanhemmiten huonoksi. Hän pelkää, että jos ruoasta antaa palautetta ja jos hänen makunsa sitten taas muuttuu, eikä sekään ruoka maistu. Minun mielestäni kannattaisi edes kokeilla. Vai onko se liian vaikeaa jättää jonkun aterioista tietyt mausteet pois?

2

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vanhuksille lähetetään alaarvoista ruokaa

    • Anonyymi

      Ei niitä ruokia yhden asiakkaan vinkumisten perusteella lähdetä muokkaamaan, kerralla se ruoka aina maustetaan ja jaetaan vaan annoksiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      200
      1546
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      961
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      826
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      738
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      730
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      681
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      674
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      666
    Aihe