Iäkkäälle omaiselle tuodaan päivän ateria paikallisesta ravintolasta. Omainen sanoo ettei ruoka maistu. Vähän väliä valittaa, että ruoka on maustettu sellaiseksi, ettei hän tykkää. Erityisesti makeat ja hapanimelät maut inhottavat. Suolaakin on usein liian vähän.
Olen sanonut, että suolaa voi itse lisätä. Ehdotin antamaan ravintolalle palautetta, että ruokaa ei maustettaisi makeaksi. Hän taisi loukkaantua - ilmeisesti hänen mielestä ruoasta ei voi antaa negatiivista palautetta. Itse ajattelen, että voisihan asiaa ainakin kysyä.
Omainen on ajatellut, että hän lopettaisi ateriapalvelun ja keittelisi omia tuttuja ruokiaan. Mutta itse hän ei saa ostoksiaan kaupasta. Pienellä paikkakunnalla kaupassa ei näyttäisi olevan kauppakassipalveluita.
Aiemmin hänellä oli hyvä ruokahalu, mutta se on muuttunut vanhemmiten huonoksi. Hän pelkää, että jos ruoasta antaa palautetta ja jos hänen makunsa sitten taas muuttuu, eikä sekään ruoka maistu. Minun mielestäni kannattaisi edes kokeilla. Vai onko se liian vaikeaa jättää jonkun aterioista tietyt mausteet pois?
Ravintolan ateriapalvelut
Anonyymi
2
147
Vastaukset
- Anonyymi
Vanhuksille lähetetään alaarvoista ruokaa
- Anonyymi
Ei niitä ruokia yhden asiakkaan vinkumisten perusteella lähdetä muokkaamaan, kerralla se ruoka aina maustetaan ja jaetaan vaan annoksiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 551226
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.941216Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171060- 18925
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45813Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne113791Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64742- 14730
- 38619
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72613