Olen siis 39v mies, pari lasta minulla, ero tuli vuosia sitten. Parisuhteissa olen ollut aina se jätetty osapuoli. Kavereita on ollut aika vähän, ja yläasteella sekä lukiossa kiusattiin, tai suljettiin ulkopuolelle lähinnä. Ulkonäöllisesti olen aika tavallinen, joku on joskus sanonut että näytän ihan kimi räikköseltä, ja aika paljon näytänkin, vaalea babyface ja hoikka ja pituuskin sama 175, eli lyhyehkö.
Töissä pärjään ihan hyvin, mutta olen huomannut että kaikki ei hakua jutella, ja osa kohtelee kuin ilmaa. Suurin osa toki tervehtii, ja vaihtaa muutaman sanan, mutta heti kun taukotilaan tulee muita, niin kukaan ei enää ota katsekontaktia, ja jos sanon jotain, niin sitä ei noteerata.
Eilen oltiin lasten kanssa jouluna avauksessa. Ei ollut kovin paljoa porukkaa siellä, ja joulupukki tuli järjestyksessä juttelemaan ja jakamaan karkkeja. Meidän kohdalla hän nopeasti vilkaisi minua, ja harppasi ohitsemme seuraavaan perheeseen, eli ohitti minut ja lapseni. Jäimme lasteni kanssa hämilleen, että mitä ihmettä. Odottelimme, josko pukki tulisi vielä takaisin, mutta ei. Seurasimme sitten vielä pukkia, kun hän oli viimeisillekin jakanut karkit, ja hän vilkaisikin minuun päin, mutta käänsi sitten selkänsä ja poistui takavasemmalle. Lapseni itki myöhemmin autossa, ja koitin heitä lohduttaa että joskus pukki unohtaa asiat.
Elämässäni on tapahtunut vuosikausia paljon vastaavanlaisia tapahtumia. Tuntuu kuin kaikki olisi jossain salaliitossa minua vastaan. Vaikka ajatus tuntuu absurdilta ja psykoottiselta, (en ole psykoosissa siis:), niin silti pistää välillä epäilyttämään kaikki tämä todellisuus. Toki uskon vahvasti että kaikki on vain sattumaa, mutta en voi välttyä salaliitto-ajatuksilta, sen verran useasti vastaavia juttuja on tapahtunut.
Toki en ole täysin yksinäinen. On minulla sukulaisia ja tuttavia, jonkin verran. Mutta varsinaiset kaverit puuttuu. Kaksi työkaveria on, joiden kanssa joskus tulee pari kertaa vuodessa lähdettyä jonnekin, esim baariin tms. Mutta siinäpä ne sitten..
Ymmärtäisin tämän, jos olisin jollain tapaa erikoisen näköinen tai pelottava. Mutta kun olen niin tavallisen näklöinen kuin olla voi. Myönnän että itsetuntoni on huono, myötäilen helposti muita, olen ns joojoomies. Mutta ei sekään kaikille heti paljastu. Mikä sen aiheuttaa, että usein huomaan heti alussa, että muut ikäänkuin synkronoivat keskenään paremmin. Jopa silloinkin kun täysin toisilleen tuntemattomat eri puolelta maata, jossain luento- tai koulutustilaisuudessa, luovat yhden tai usean päivän tuttavuuden. Niin vaikka olen alussa usein jopa melko aktiivinen ja puhelias, niin sitten lounaalle lähtiessä ihmiset on jo tietämättäni sopineet keskenään minne kukin menee syömään, ja sitten yksikseni huomaan että kaikki jo lähti, enkä tiedä minne, eikä kukaan kysynyt minua mukaan. Jopa sellaiset, jotka eivät ehtineet pukahtaa sanaakaan, menivät jonkin autokyydillä syömään. Olen miettinyt joskus, enkö hoksaa jotain sanatonta viestintää tai jotain. Toisinaan mietin, miten jotkut saattaa olla puhumatta juuri mitään, mutta silti heidän perään kysellään ja heidän harvoista mielipiteistä ollaan kiinnostuneita.
En siis ole mikään hiljaisin, mutta en toki puheliainkaan. Yritän aina johonkin väliin saada sanottua jotain, taikka sitten yritän hauskuuttaa. Usein tämä menee kuuroille korville. Toki tuttujen keskuudessa saan huomiota ja jutuilleni nauretaan vedet silmissä. Mutta se on eri asia. Siksi nämä ajatukset gang-stalkingista aina välillä heräävätkin, vaikka naurettavaahan sellaisia on ajatella, koska eihän ne voi millään järjellä olla totta.
Onko muilla samanlaisia kokemuksia?
Ps. Olen jo tottunut tähän. Pystyn elämään ihan mukavaa elämää, kun tiedän mistä osaan nauttia ja mitä kannattaa välttää.
Olen kuin ilmaa kaikille
4
652
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko miettinyt terapian menoa ? Olet kuitenkin eronnut, ja sekin on jättänyt haavoja. Ilmeisesti olet eronnut, kun lapset ovat olleet ihan pieniä, jos siitäkin jo monta vuotta ja lapsille vieläkin tulee joulupukki/ ovat pukista kiinnostuneita. Terapiassa voisit saada itsellesi vahvistusta ? Hyvä, että sinulla kuitenkin on sukulaisia ja tuttavia . Ja pärjäät työssäni. Sinulla on paljon vahvojakin osa-alueita elämässäsi.
- Anonyymi
Kävin joskus eron jälkeen terapiassa, mutta se ei oikein tuonut muuta kuin ns tsemppiä siihen tilanteeseen. Erosta on jo useampi vuosi aikaa, siitä olen päässyt yli. Enemmänkin tämä yksinäisyyden tunne on pidemmältä aikaväliltä, ihan lapsuudesta saakka vaivannut. Ja olen joskus miettinyt, että onko kaikki ihmissuhteet, kaverit ja seurustelukumppanit, olleet vain huonoa tuuria, että olen jäänyt kaikessa ns seinäruusuksi, jota ei noteerata eikä aina edes huomata.
Pitäisi kai olla vahvoja mielipiteitä ja särmää, että huomattaisiin. En kuitenkaan pysty luontaisesti olemaan kovinkaan särmikäs, annan helposti periksi, en pidä puoliani. Joskus jos yritänkin, niin se saa aikaan muissa vain ärsyyntymistä tai jopa vihamielisyyttä. Ikäänkuin minulla ei olisi jostain syystä oikeutta esittää mielipiteitä. En tiedä mistä tämäkin johtuu, jostain olemuksesta tms, kroppa tai ulkonäkö ei kaiketi anna oikeutusta tietylle käyttäytymiselle. Vaikka kropassa ja ulkonäössä ei mitään vikaa olekaan. Ehkä ulkonäössäni on jokin elementti, mikä saa ihmiset pitämään etäisyyttä. Ehkä näytän jotenkin tyhjältä tms. En tiedä.
Lapset ovat alakouluikäisiä, ei ne nyt sillä tapaa ole enää pukista kiinnostuneita. Mutta se tilanne, jossa muille saman ikäisille lapsille ja perheille jaettiin karkkeja, ja meidät sivuutettiin (vaikka huomattiin) veti lapsilla mielen apeaksi. Siinäkin tilanteessa joulupukki katsoi äkisti päälleni ja kulki vaivaantuneesti ohi, yrittäen olla huomaamatta minua ja lapsiani.
- Anonyymi
Sinua tuntematta ja näkemättä on tietysti mahdotonta sanoa, mistä kenkä mahdollisesti puristaa. Mutta tulee vaan mieleen eräs mieshekilö työpaikaltani. Hän on ihan tavallisen, oikeastaan mitäänsanomattoman näköinen. Ei maailman puheliain, mutta ottaa kyllä osaa keskusteluun. Mutta sehän siinä onkin, kun hänen puhetyylinsä on sellainen töksäyttelevä, että välillä muut jää suu auki, kun tuntuu, ettei hänen sanomansa liity mitenkään siihen mistä oli puhe. Ja välillä hänen kommenttinsa kuulostavat siltä kuin hän neuvoisi, vaikkei itsekään tiedä asiasta mitään. Olen varma, ettei hän tarkoita neuvoa muita, mutta jotenkin hänen tyylinsä vaan on niin "awkward", että tulee sellainen mielikuva. Lisäksi hänellä on outoja maneereja, esim. rykiminen ja tavaroiden hypistely. Työkaverit harvoin hakeutuvat vapaaehtoisesti hänen seuraansa, tosin ei häntä poiskaan ajeta, jos tulee kahvihuoneessa tai ruokalassa samaan pöytään.
En nyt siis todellakaan väitä, että sinulla ap olisi kyse tällaisesta käytöksestä, mutta tuli nyt vaan mieleen. Joskus ihmisellä voi olla jotain outoja tapoja, joita ei itse edes tajua. En jaksa uskoa, että kohdallasi kyse olisi ulkonäöstäsi.
Tuo joulupukkitapaus on kyllä outo. Voisiko olla niin, että lapsesi olivat kuitenkin ehkä vähän vanhempia kuin muut, jolloin pukki ajatteli, että eivät tuon ikäiset taida enää pukkiin uskoa? Siitä huolimatta tosi outoa ja tökeröä sivuuttaa yksi perhe jos kaikki muut huomioidaan. Tosi ikävää, että lapsesi joutuivat pettymään. Toivottavasti teille tulee kuitenkin muuten mukava joulu! :) - Anonyymi
Tuskinpa fyysisissä ominaisuuksissasi mitään luotaan työntävävää on. Olet pystynyt parisuhteeseenkin siinä määrin, että lapsia on.
Tulee mieleen, että ehkä kohtaamistilanteissa viestität itseltäsikin huomaamatta, että menkää ohi. Se on jokin pienen pieni viesti asennossa, katseessa tai jossain.
Olisiko mahdollista tulla ulos kuoresta ja lähestyä itse kiinnostuneesti muita?
Toisaalta olen sitä mieltä, ettei aikuinen ihminen isoja kaveripiirejä tarvitse. Pari ystävää tai tuttavaa ja lähisukulaiset, siinä on joukkoa tarpeeksi. Muuten mennään omillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847142Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845328Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410