Aurinko määrää sään

Anonyymi

Auringon korkeus keskipäivällä selittää kuukauden keskilämpötilan 0.5 C tarkkuudella ympäri vuoden ainakin Helsingin datalla. Tuo 0.5 C jäännöshajonta 30 päivän keskiarvossa vastaa 2.7 C jäännöshajontaa päiväarvoissa.

Auringon korkeuden perusteella voidaan ennustaa myös päiväkohtainen keskilämpötila. 95/95 varmuustasolla ennuste on sitten /- 5.5 C rajoissa tästä. Esimerkiksi tulevan Juhannuksen keskilämpötila on todennäköisimmin 14.8 C em. virherajoissa. Enempää ei siitä voi sanoa. Sellaista on sää.

1

211

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Useimmin osuu kohdalleen, kun ennustaa, että huomisen keskilämpötila on sama kuin tänään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      172
      1502
    2. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      115
      1088
    3. Mitä Kärnässä tapahtui?

      Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.
      Lappajärvi
      15
      924
    4. Tämä meidän välinen tilanne

      Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen
      Ikävä
      37
      895
    5. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      78
      811
    6. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      34
      772
    7. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      771
    8. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      54
      755
    9. Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä

      Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle
      Ikävä
      25
      729
    10. Kohtalo antoi

      sinulle vielä mahdollisuuden valita oikein. Et siihen tarttunut.
      Ikävä
      70
      691
    Aihe