Joka paikassa puhutaan kuinka paljon liikaa suolaa suomalainen syö. Itse käytän suolaa todella vähän. Luulempa, että leivästä saan kaiken suolan. 6 leivänpalaa täysruista. Onko se liian vähän? Suola vie mielestäni muiden mausteeiden aromit.
Vastaukset 6
- Anonyymi
Nimenomaan suola korostaa mausteiden makua ei toisinpäin.
- Anonyymi
Suola ei ole mauste. Pelkästään leivästä ihminen saa suolaa tarpeeksi. Söin 30 vuotta sitten Nurmeksen Bomban talolla tönkkösuolattuja muikkuja. YÖK!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suola ei ole mauste. Pelkästään leivästä ihminen saa suolaa tarpeeksi. Söin 30 vuotta sitten Nurmeksen Bomban talolla tönkkösuolattuja muikkuja. YÖK!
Mauste, makujen korostaja, välttämätön mineraali, mutta myös myrkkyä kuten melkein mikä tahansa jos syö liikaa. Jos hikoilee niin vähäsuolaisista leivistä tuskin saa tarpeeksi, mutta tuleehän sitä väkisin muualtakin tai sitten on todelle erikoinen ruokavalio, syötkö vain vettä ja leipää?
- Anonyymi
Vaihda tavallinen suola jodioituun mineraalisuolaan, siinä on vähemmän natriumia joten ei ole niin haitallista.
- Anonyymi
Käytän itsekin, vaikka niitä joutuu laittamaan enemmän, tiedä stten hyödystä. Perunoiden keitinveteen tms käytän merisuolaa tai tavallista.
Normaalisti ihmisille elimistö kertoo tarvitseeko suolaista ruokaa tai vettä, eläimetkin käy jopa tieltä syömässä suolaa, ei taida olla verenpaineongelmia, paitsi jos auto ajaa päälle.
- Anonyymi00006
Kourallinen suolaa kitusiin, silavaa pala ja kossua päälle. Ihminen tarvitsee suolaa, itse urheilen ja esim vaelluksilla suolaista aina muka, näin lihakset jaksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1082227- 103896
- 66843
- 47818
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21786Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha521734Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650- 66648
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561