Luulisi että sitä on helppo kerätä, kun kosteusprosentti on öisin 100%.
Onko Marsissa vettä?
Anonyymi
7120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
1. Kyllä, Marsissa on vettä. Kuinka paljon, missä ja missä olomuodossa (eli käytännössä onko jossain jään alla myös nestemäistä vettä) ovat avoimia kysymyksiä.
2. Mistä olet saanut päähäsi, että kosteusprosentti olisi yöllä 100?
3. Jos kosteusprosentti olisi öisin 100, vettä olisi toki helppo kerätä, mutta määrät olisivat silti todella pieniä, koska ilmakehän tiheys on Marsissa vain sadasosa siitä, mitä se on Maassa. Jotta vettä saataisiin mihinkään tarkoitukseen riittävästi, sitä on pakko joko sulattaa jäästä tai valmistaa maaperästä (marsperästä) löytyvästä hapesta ja vedystä.
Marsissa on vettä!
Yöaikaan muodostuu hiilihappojäätä.
Mutta marsissa on paljon vettä maspinnan alla.
Laavaputkissa voi olla jopa nestemäisenä, koska sielä on vakaampi lämpötila.
Ja paljon onkin!
Jopa+Marsin+kaasukehästä+on+löydetty+vesihöyryä,+mutta+jo+Maapallon+ilmakehään+verrattuna+äärimmäisen+ohuen+Marsin+kaasukehän+sisällöstä+vain+keskimäärin+0,03+%.
Joten+kyllä,+Marsissa+on+vettä.
Vapaata,+nestemäistä+vettä+voi+Marsissa+käytännössä+olla+vain+pinnanalaisissa+onkaloissa+ja+ehkä+imeytyneenä+kiviainekseen+kuten+Maan+pohjavesi,+mutta+ilmeisesti+syvemmällä.
Jos Marsissa kävisi kusella, niin jäätyisikö vai höyrystyisikö se kusi heti?
Marsissa on vesihöyryä vain 1/1000 osa maapallon ilmakehään verraten!
Kerääppä itse maapallolta se vesi ilmankosteudesta talteen...