Haluan keittää teevettä. Kumpi tulee edullisemmaksi ja paljonko?
a) Kaadan hanasta mahdollisimman kylmää vettä vedenkeittimeen ja kiehautan sen keittimellä.
b) Kaadan hanasta mahdollisimman lämmintä vettä vedenkeittimeen ja kiehautan sen keittimellä.
Kumpi tapa on edullisempi veden keittämiseen?
17
682
Vastaukset
Kuumaa hanavettä ei suositella käytettäväksi ruokiin tai juomiin.
Oikea käytännön vastaus...- Anonyymi
Syynä kuuman käyttöveden välttelemiselle ruoanlaitossa on veden mahdolliset bakteerit. Selviävätkö ne hengissä siitä että veden lämpötila nostetaan hetkellisesti kiehumispisteeseen?
Itse tekisin kaikesta huolimatta teeveden kylmästä vedestä. Syynä se että lämpimään veteen on vesijohdosta liuennut enemmän makuvirheitä aiheuttavia epäpuhtauksia.
Kuuman ja kylmän veden litrahinnoista, tarvittavien veden juoksutusten hinnoista riittävän kylmyyden tai kuumuuden saavuttamiseksi ja sähkön hinnasta per kwh riippuu sitten se, mikä ratkaisuista olisi edullisin. Legioonalaistautiin sairastumisen aiheuttamat kustannukset painotettuna sairastumisen todennäköisyydellä on myös huomioitava.
- Anonyymi
Kuumaa hanavettä en käytä ruoanlaittoon tai juomiseen.
- Anonyymi
Aiakaan silloin jos on varaaja lämpimälle vedelle vettä ei kannata käyttää kuin pesuvetenä. Lämmönvaihtimessa ei varastoida lämmintä vettä, vaan sitä lämmitetään ihan realiaikaisesti tarpeen mukaan.
- Anonyymi
Hintahan riippuu siitä millä hanasta tuleva kuuma vesi on lämmitetty ja kuka lämmityksen maksaa.
Hintaan siis vaikuttaa esim se lämpiääkö se suorasähköllä, lämpöpumpulla, kaukolämmöllä öljyllä vai jollain muulla, sekä kyseisen energian hinnasta. Hinnassa on varsinkin kaukolämmön osalta hyvin suuria alueellisia eroja.
Ja kaikilla energiamuodoilla hinta riippuu siitä milloin sitä käytät, esim viime kesänä oli paljon halvempaa lämmittää sähköllä kuin nyt, ellei sähkösopimuksessa satu olemaan vielä sama hinta, eli määräaikainen sopimusta ei ole jouduttu uusimaan ko aikavälillä.
Hintaan vaikuttaa myös se maksaako veden lämmityksen esim taloyhtiö tai vuokranantaja, etkä sinä ainakaan kokonaan.
Kaikkein kalleinta on luonnollisesti maksaa lääkärin laskuja sen seurauksena, että sairastut hanasta otetun kuuman veden juomisen seurauksena, mutta jos et kyseistä kuluerää laske, niin toki saat niin tehdä näennäisen säästämisen nimissä.
Edullisuuteen vaikuttaa lisäöksi sekin, kuinka m´kuumaksi veden kuumannat. Tee ei todellakaan maistu paremmalta jos kuumennat veden kiehuvaksi asti, vaan parempaa saat kun jätät lämpötilan alemmaksi. Lisää säästät kuumentamalla vain sen verran vettä mitä juot, etkä turhaan liikaa. Toki saa kuumentaa useampaa henkilöä varten, jos juojia on useita. - Anonyymi
Vesilitran lämmittäminen kiehuvaksi vie 0.1 kWh energiaa. Helenin hinnoilla se maksaa noin kaksi senttiä sähköllä ja sentin kaukolämmöllä.
- Anonyymi
Jos aloittajalla on käytössään sähköinen lämminvesivaraaja niin hinnassa tuskin on mitään huomattavaa eroa, vaikka varaajan hyötysuhde voikin olla hieman parempi, jos se kuitenkin on päällä 247. Eikä nuo teevedet ihan helpolla kenenkään kukkarolle käy, toisin kuin suihkuvedet.
Itselläni on käytössä ääretön määrä ilmaista puuta, joten ensisijaisesti lämmitän sillä mökin ja vedet. Sähkö on epätaloudellisuutensa takia ainoastaan hätävarana, jos olen vaikka pitkään pois kotoa. - Anonyymi
"Kuumaa hanavettä ei suositella käytettäväksi ruokiin tai juomiin"
Mutta minä huuhtelen esim. salaatit suoraan kraanan alla lämpöisellä vedellä.
Niihin jää aika paljon vettä, kun syön salaatit. Eikö se olisi vaarallista? Olen nyt kuitenkin hengissä, uskokaa vaan.
Entäs sitten hampaiden pesu. Silloin huuhtelen suuni suoraan lämpöisellä kraanavedellä.- Anonyymi
Ei suositella eikä koskaan ole suositeltu, bakteeririski on merkittävästi suurempi varsinkin jos varaajan lämpötila on säädetty matalalle.
Ei myöskään suositella syömään lunta tai juomaan lätäköstä mutta tuskin siihenkään kuolet, aluksi voi tulla vatsatauti ja sitten sinulla on immuniteetti kyseiselle bakteerikannalle. Samoin käy toisinaan, kun lähtee ulkomaan matkalle tai koronavouhotuksessa, saat pienen flunssan ja sen jälkeen sinulla on jonkin aikaa immuniteeti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei suositella eikä koskaan ole suositeltu, bakteeririski on merkittävästi suurempi varsinkin jos varaajan lämpötila on säädetty matalalle.
Ei myöskään suositella syömään lunta tai juomaan lätäköstä mutta tuskin siihenkään kuolet, aluksi voi tulla vatsatauti ja sitten sinulla on immuniteetti kyseiselle bakteerikannalle. Samoin käy toisinaan, kun lähtee ulkomaan matkalle tai koronavouhotuksessa, saat pienen flunssan ja sen jälkeen sinulla on jonkin aikaa immuniteeti.Bakteeriski ei kyllä ole se ensisijainen syy olla käyttämättä kuumaa vaan se että kuumaan veteen liukenee putkistoista mukaan paljon herkemmin metalleja ja kemiallisia yhdisteitä.
- Anonyymi
Käytän aina kuumaa vettä raanasta ruuan laittoon ja kahviin Asun vuokralla kerrostalossa joten se lienee edullisinta minulle. Kun vieläensin lorottelee jonkun aikaa kuumaa vettä ulos niin saa puhtaampaa ja kuumempaa. Aivan samoin kuin kylmää vettä pitää vähän aika laskea ennenkuin se on kylmää eikä seisoneen makuista.
Vatsavaivoja ei ole ikinä ollut moisen takia.
Aamukahviakaan ei tarvitse erikseen keitellä kun laskee kuuman veden suoraan pannuun. Helppoa ja vaivatonta ja nopeata!- Anonyymi
Millä tavalla se kuumempi hanavesi on kylmää puhtaampaa? Emme nyt keskustele siitä milloin vesi ihmissilmin katsottuna näyttää puhtaimmalta vaan siitä onko siinä basilleja ja bakteereja tms. mahdollisesti enemmän missä tilanteessa. Ja tiedämme että lämpimässä vedessä bakteerit ja basillit ja likamolekyylit yleensä voivat kylmää paremmin, siis ei pidä käyttää ainakaan juoma- eikä ruokavetenäkään kuumaa vettä!
Hanavesi ei kotitalouksissa eikä muuallakaan esim. suihkuissa saisi olla yli 65 asteista sillä sitä kuumemmalla vedellä on mahdollista aiheuttaa iholle palovammoja. Sinäkö "keittelet" kahvisi max 65 asteisella vedellä, irtoavatko mukavastikin aromit kahvista siinä lämpötilassa?
Muistan eräänkin lääkärin joka sanoi ettei suosittele juomaan hanavettä joka on seissyt huoneenlämmössä tunnin verran...
- Anonyymi
Jos tarvitsee vain kupillisen teetä, niin mikroaaltouuni on hyvä. Se kohdentaa energian sinne, missä sitä tarvitaan.
- Anonyymi
Niin juurikin noin.
- Anonyymi
Kaikkein halvimmaksi tulee, kun ei juo teetä ollenkaan. Ei mene rahaa teepussien ostamiseen eikä veden keittämiseen. Ihminen pärjää kyllä ilman teetä.
- Anonyymi
Voihan jättää juomiset kokonaan, jo parin- kolmen vuorokauden jälkeen alkaa helpottaa kummasti eikä maksa paljon.
- Anonyymi
V-naista niin näkynyt?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk792786Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna911666Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll731441Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.641385- 1291335
- 1461236
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1581200- 741107
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur761098Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j901089