oisko joku niin ystävällinen, että laittais mulle vinkkejä rippijuhlien tarjoiluun? aattelin laittaa jotain makeaa ja suolaista. ei ole tulossa montaa vierasta, joten ei mitään kovin hienoja ja isoja. Hienoja en osaa edes tehdä.
Laittakaa jotain ohjeita, kun en osaa oikein tehdä mitään.
Kiitos
Laittakaa jotain ohjeita, kun en osaa oikein tehdä mitään.
Kiitos
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hei Äiti,
Kannattaa tietenkin otta huomioon rippilapsen omat taipumukset (ruokavaliot ja muutmielisuuntaukset) sekä onko juhlakansa lähinnä sukulaisia vai kaveraita, mutta tässä kuitenkin muutama idea.
Koska juhlat ovat (ilmaisestikin) nyt kesäaikaan, niin itse tekisin aika kevyttä ruokaa, sekin tietenkin vaikuttaa onko pitkämatkalaisia tulossa.
Menu
Vihanneslautanen dippeineen, eli kukkakaalia, porkkanaa, kurkkua, kirsikkatomaatteja ja retiiseja esim. valmiillakin kermaviili/jogurttidippien tai salsan kera
Kanasalaatti / Pastasalaatti
Laita eri salaatteja esim. lehtisalaattia ja rucolaa pohjaksi, lohko ainakin cantoloupe- ja hunajamelonia sekä salaattisipulia, lisää tuoretta basilikaa ja paista valmiiksi marinoidut broilerisuikaleet ja sekoita, lisää kastikkeeksi (vadelma)balsamiviinietikkaa, voit koristella halutessasi tuoreilla vadelmilla TAI keitä (tricolori)pastaa juuri sen verran että se pysyy vielä hyvin koossa salaatissa, lisää runsaasti savustettua kalkkunaleikettä, tuoreita herneitä, hillosipuleita, kevätsipulia, keltaisia/oransseja/punaisia luumutomaatteja ja paprikoita. Kastikkeeksi joko yrteillä ja sinapilla tai chilillä maustettua kermaviilikastiketta.
Tuoretta leipää ja levitteitä
Leivo itse (omatekemät siemenillä koristellut sämpylät ovat aivan loistavia) tai osta tuoretta leipää (tarvittaessa lämmitä hiemn uunissa juuri ennen tarjoilua) ja tarjoa sen kanssa erilaisia tahnoja esim. tonnikalatahnaa (purkki tonnikalaa, purkki ranskankermaa, hieman mustapippuria, valkosipulia ja sinappia ja koristeluun mustia oliiveja), guacamolea (osat vaikka valmista ja lisää kotona kaksi kypsää avokadoa, sekoita monitoimikoneessa ja lisää hieman chiliä ja sitruunanmehua) tai sekoita raejuustoa, tuorejuustoa ja tuoreita yrttejä raikkaaksi tahnaksi (minttu&timjami sopivat loistavasti tähän yhdistelmään)
Juustolautanen
Katso vaikka Valion ruokasivuilta ehdotuksia, heillä on hyviä neuvoja. Omia suosikkeja ovat Mustleima, Luostari, leipäjuusto ja sinihomejuustot. Tarvitset ennen kaikkea hyvät veitset juustojen leikkaamiseen sekä kasan hedelmiä esim. päärynöitä, omenia, mangoa, melonia, mansikoita yms.
Pikkuleipiä
Osta tai leivo itse, perinteiset kaneliässät maistuvat ainakin meillä kesälläkin
Kesän nopein mansikkakakku
Tee yksinkertainen sokerikakkupohja, kumoa sokeroidulle leivinpaperille ja täytä kermavaahdolla ja viipaloiduilla mansikoilla suoraan ison tarjoilualustan päälle. Jos on kuuma lisää purkki rahkaa noin 4 desiin kuohukermaa niin kerma pysyy koossa paremmin. Muista että tämän kakun on tarkoituskin näyttää kesäisen huolettomalta (ei sii marjakiilteitä eikä pursotuksia), voit koristella sen halutessasi tuoreilla mintunlehdillä ja pienillä sokeroiduilla orvokeilla (pitäisi saada erikoisliikkeistä);)
Jos haluat lisätä jotain hieman juhlavampaa/perinteisempää:
- kaunis pienehkö pullakranssi, jonka keskelle pikkuleivät voi asettaa
- quiche-piiraita, esim. kinkku-, parsa- tai sinihomejuustomakuja
- suolaisia ja makeita minituulihattuja, voit osataa tuulihatut ja sitten täyttää ne itse
Jos on kysymyksessä nälkäinen nuorimies ripitettävänä niin voin lämpimästi suositella myös seuraavia:
- edellisenä päivänä itsetehtyä pitsaa joka leikataan tarjolle kylminä pienehköinä annospaloina
- pieniä voitaikinapiiraita esim. sieni- fetapinaattitäytteellä, voit joko ostaa tai tehdä itse
- jos aasian maut ovat suosiossa niin intialaishenkiset minisamosat menevät hyvin kaupaksi, samoin kuin pienet sushipalat (molempia saa ostettua ainakin pääkaupunkiseudulta)
Oman kokemuksen mukaan suolaisia tuppaa menemään enemmän kuin makeita, mansikkakakku tosin on aina huippuhitti (etenkin jos omatekoinen). Samoin tuore leipä, itsetehtynä tai lämmitteynä ostamisen jälkeen on aina suosittua.
Rippijuhliin yleensä tulee jonkun verran kavereitakin, joten itse valitsisin aika mutkatonta ja kevyttä kesäruokaa. Nykyisin vieraiden joukossa on myös usemmiten kevyen ruokavalion tai kasvisruokavalion noudattajia...
Jos on kuuma kannattaa pienellekin porukalle tehdä alkoholitonta (tai melkein alkoholitonta) boolia, sitä kuluu runsaasti istuskellessa juhlapäivää iltaan asti. Alkosta ja lehdistä löytyy hyviä ohjeita.
Kylläpäs tuli pitkä vastaus! Käyttäkää sepustuksestani mitä haluatte, onnea rippilapselle ja oikein mukavia juhlia :)
Ehdottaisin ensiksi suolaista tarjottavaa , jonka
jälkeen sitten kahvitarjoilu.Ohjeet ovat tosi helppoja ja suurimman osan voit tehdä etukäteen täysin valmiiksi.Tarjottavat ovat myös nuorison mieleen(poikani testaamia moneen kertaan).Eli
sopskasalaattia
savukalasalaattia
tsatsikia
lihapullia, nakkeja
patonkia
sopskasalaatti:
1 iso tuore kurkku
1 paprika
3 tomaattia
1 salaattisipuli/tavallinen sipuli
fetajuustoa
oliiviöljyä
(valko/punaviinietikkaa)
ota laakea vati johon pilkot ensin kurkun pieniksi
kuutioiksi(itse kuorin sen, ei välttämätöntä)ja levität tasaisesti vadin pohjalle..Sen jälkeen kuutioit paprikan ja levität sen tasaisesti kurkun päälle.Seuraavana kerroksena kuutioitu sipuli ja sitten tomaattikuutiokerros(poista kannat).Oliiviöljyä kevyesti päälle ja halutessasi pirskota etikkaa varovasti(itse en laita).Päällimmäiseksi levität tasaisen(reilun) kerroksen hienoksiraastettua fetajuustoa.
Savukalasalatti:
osta valmista perunasalaattia jota "höystät" sekoittamalla joukoon hienonnettua savukalaa(kirjolohta esim.)Ota ruodot tarkasti pois.Lisää myös silputtua purjoa ja herkkukurkkukuutioita.Voit laittaa vielä mausteeksi hienonnettua tilliä.Sekoita kaikki ja laita kulhoon.Päälle koristeeksi vaikka munalohkoja ja tillin oksia.
Tsatsiki:
ruoka/bulgarianjogurttia 2 prk
1 tuorekurkku
2 valkosipulinkynttä
sitruunan mehua tilkka
oliiviöljyä
ripaus suolaa
Laita jogurtti valumaan kahvinsuodattimeen väh.15 min.Kuori kurkku ja raasta karkealla terällä,valuta siivilässä.Sekoita, jogurtti,raastettu kurkku ja mausta tilkalla sitruunanmehua ja puserretuilla valkosipulinkynsillä ja ripauksella suolaa.Anna maustua jääkaapissa.Tarjoa patonkin kera, tähän voi dipata myös lihapullia.
Kaikki voi valmistella etukäteen, kirkosta tullessasi lämmität vain nakit ja lihapullat(jotka voi tarjota myös kylmänä).
Kahvin kanssa tarjoa sankarin mielikakkua, jonka voit tehdä itse tai tilata leipomosta.Lisäksi leipäjuustoa kauniksi leikattuna paloina lakkahillon kera(molempia saa valmiina).Paria pikkuleipää ja kenties jotain kuivaa kakkua.
Juomaksi lisäksi mehua, limsaa, kivennäisvettä, kotikaljaa.
Toivottavasti tästä oli jotain apua suunnitteluun.
Mukavia rippijuhlia.
Kiitos oikein paljon, oli kattavat vastaukset. :) Reseptit tuli käyttöön.