Määritä i^i arvo.
Ii potenssiin ii
13
393
Vastaukset
- Anonyymi
Koska kompleksinen eksponenttifunktio on jaksollinen, i^i:llä on äärettömän monta arvoa. ”Pääsarjan” mukainen arvo sille on e^(-pii/2). Myös kaikki muut arvot ovat reaalisia.
- Anonyymi
Jos kertoo keskenään kaksi lukua, joiden itseisarvo on 1, esimerkiksi i*i, niin tulonkin itseisarvo on 1.
Jos kertolaskun toistaa i kertaa, niin missä vaiheessa tulon itseisarvo poikkeaa ykkösestä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos kertoo keskenään kaksi lukua, joiden itseisarvo on 1, esimerkiksi i*i, niin tulonkin itseisarvo on 1.
Jos kertolaskun toistaa i kertaa, niin missä vaiheessa tulon itseisarvo poikkeaa ykkösestä?i ei ole lukumäärä, joten tuo ajatelma ei päde.
Siinä olet oikeassa, että millä tahansa kokonaisluvulla n (jotka siis ovat lukumääriä) luvun i^n itseisarvo on 1. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
i ei ole lukumäärä, joten tuo ajatelma ei päde.
Siinä olet oikeassa, että millä tahansa kokonaisluvulla n (jotka siis ovat lukumääriä) luvun i^n itseisarvo on 1.Ja myös millä tahansa reaalisella. Iihän on e^(i*(pi/2 k*2pi)), joten i^t reaaliluvulle t on
e^(i*(t*pi/2 t*k*2pi))
Tämä säilyy yksikköympyrällä, koska potenssi säilyy puhtaasti imaginäärisenä. Mutta siitä saattaa tulla moniarvoinen, koska t*k ei välttämättä ole kokonaisluku kaikilla k. Jos t on rationaaliluku, niin tulee vain äärellisen monta eri arvoa (supistetun muodon nimittäjä). Esim t=1/2, niin neliöjuuria on kaksi.
Itseisarvon muutos tulee siis potenssin imaginäärisestä komponentista: Jos laitetaan potenssiin t s*i, niin
e^(-(s*pi/2 s*k*2pi) i*(t*pi/2 t*k*2pi))
Jos nyt s on nollasta poikkeava, niin tällähän on aina äärettömän monta eri arvoa, itseisarvoltaan mielivaltaisen pieniä ja suuria.
- Anonyymi
Täällä https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/tt/ee4e8287-550e-45ae-9afa-4b4fa5babd12?ref=ampparit:ae87 lisää ihmeellisestä iistä.
- Anonyymi
/- i on yhtälön x^2 1 = 0 ratkaisu. Voidaan myös sanoa, että i = sqrt(-1). Sarjakehitelmällä voidaan sosittaa, että e^(i fii) = cos(fii) i sin(fii). Näin ollen e^(i pii/2) = i.
- Anonyymi
Jos olisi aikoinaan vain tyydytty siihen, että yhtälöllä x^2 1 = 0 ei ole ratkaisua, niin asia olisi varmaan jäänyt hiertämään. Niinpä oletettiin, että on joku ratkaisu x = i. Tästä seuraa, että i^2 = -1. Päätelmällä on ollut kauaskantoiset vaikutukset matematiikassa ja sitä kautta fysiikassa ja tekniikassa. Kun mukaan otetan vielä toinen kirjain eli e, niin ollan matematiikan ytimessä.
- Anonyymi
Olkoon
f(x) = a^x
Millä a:n arvolla pätee
df(x)/dx = f(x)
Vastaus on a = e. Tämän voi helposti itsekin johtaa ratkaisemalla tuon yhtälön diskretoimalla. e:n numeerinen arvo on 2,718281828.....
- Anonyymi
Helppohan se on pelkkää yhtä kirjainta korottaa itsensä potenssiin. Olkoon se vaikka i tai a. Mutta jos vaikka h pitäisi korottaa potenssiin g. On pikkusen vaikeampaa.
Entäpä jos f korotetaan potenssiin s ja tämä vielä korotetaan potenssiin r? Meneekö liian vaikeaksi?
Kuka puhuikaan potenssista? Mulla riittää!
Vastahan tein lyömättömän ennätyksen kakkosen korottamisessa ja tätäkin suuremman potenssikorotuksen.- Anonyymi
Minä korotan kaikki kirjaimet ja numerot potenssien potensseihin. Suurimmat potenssit lausun minä. Myöskin vaikeimmat. Mulla potenssia riittää.
i potenssiin i on peruskauraa. Helposti lyön lisää löylyä kiukaalle: i^i^i^i^i^i^iiiiii^iii^i!
Tällekin löydän arvon. Eniten tykkään kuiteskin suurista potensseista. Mielettömän suurista. Minä lataan kaikista suurimmat potenssit kehään.
- Anonyymi
i = e^(i pii/2)
i ^i = (e^(i pii/2) ^i = e^(i^2 pii/2) = e^(- pii/2) = =,207879576...
Tämä on transkendenttiluku.- Anonyymi
p.o : ...= 0,207879578...
- Anonyymi
Ja tuli vielä sulkumerkkivirhekin. Uudestaan:
i ^i = (e^(i pii/2)) ^i=e ^(i ^2 pii/2) = e ^(- pii/2) = 0,207879576...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1604977Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813616SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt352607SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402268Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä972169Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292067Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan662050Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja872013Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211526Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1061430