Missä sääprofeetat

Anonyymi

Jokin aikaa sitten niitä oli vaikka kuinka paljon. Esim. sammakkoprofessori, Kerman Kalle ja pitkä rivi muita sääukkoja. Niitä usein haastateltiin televisiossakin ja lehdissäkin niistä uutisoitiin. Ehkä nämä vanhat ukot ovat jo kuolleet, mutta miksei uusia ole ilmaantunut?
Tuossa loppukesästä ja syksystä niin ilmatieteen laitos kuin forecakin, valehtelivat jatkuvasti. Eikä kesällä ollut juuri paremmin. Tuli täysin seurattua, kun jatkuvasti rampattiin mökillä. Molemmat kertoivat aina päinvastaista. Lupasivat sadetta, mutta ei tullut pisaraakaan. Lupasivat paistetta, mutta pilvien takaa ei näkynyt auringon vilaustakaan.
Vaikka ne "sääprofeetat" aikoinaan vetivät hatusta (ja jotkut huumorilla) ennusteensa, niin aina joku niistä osui oikeaankin, varsinkin pitkän ajan ennusteissa. Niin että alkakaapa tekemään ennustuksia, ne ovat vieläpä oikeampaa tiedettä, mihin ilmatieteen laitos ja foreca koskaan pystyvät.

9

341

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varsinainen sääprofeetta on Forecan Mäntykannas. Vähän väliä hän on ilmoittanut tänä talvena, että Suomi hehkuu punaisena ja aina toteutunut sää on kireä pakkanen.

      • Anonyymi

        Mäntykannas on ilmeisesti mennyt häpeämään ennustuksiaan, kun ei ole näkynyt.


      • Anonyymi

        Nyt Mäntykannas taas päivittelee Iltalehdessä, että tässäkö tämä talvi oli.


    • Anonyymi

      Matti Huutonen sanoi tänään aamulla, että etelään tulee viikonloppuna 40 cm lunta.

      • Anonyymi

        En sitä 40 cm:ä usko, mutta muutoin ihmiset on niin nykyään niin tumpeloita, että kun tulee 10 cm:ä lunta, niin kaikki on sekaisin. Liikenne tökkii ja kolareita syntyy. Jalankulkijat marmattaa, kun tien varsille on aurattu pieniä luminökkäreitä, eikä hiekkaakaan ole tarpeeksi. Ja viikon päästä ruikutetaan, että miksei hiekkaa poisteta. Kyllä ihmiset ovat taantuneet surkeiksi.


      • Anonyymi

        Vastaako huutoonsa :)
        En ottanut sitä lupauksena vaan uhkauksena. siksi hyvä jos ei tapahdukaan :D

        Sammakkoprofesorien virat on kaikki lakkautettu. Siksi heidän ennustuksia ei ole enää lehdissäkään


    • Anonyymi

      Sään lyhytaikainen ennustaminen on virallisilla ennustajilla parantunut miltei paikkansapitäväksi - siis meteorologeilla. Kynnys aloittaa "poppamiehenä" on tullut suuremmaksi. Toisaalta ei virallisen ennustuksen viereen ole ollut tarvetta. Tosin itsekin kaipaisinsatunnaista "vaihtoehtotiedettä". vaikkei se aina pitäisi paikkaansakaan

    • Anonyymi

      Sääprofeettojen työt ja pieleen menneet ennutamiset hoitaa nykyään ilmastoprofeettojen ammattikunta.

    • Anonyymi

      Taas Foreca ennustaa lämmintä kevättä. Kun ennusteet eivät pidä paikkaansa, ei kukaan kuitenkaan pyydä anteeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      105
      1810
    2. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      1650
    3. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      45
      1270
    4. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      1010
    5. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      177
      875
    6. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      820
    7. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      49
      766
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      16
      733
    9. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      201
      723
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      41
      678
    Aihe