Miten fyysikot eivät ole kuolleet sukupuuttoon?

Anonyymi

3

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tainnut lafkassa olla johtajaa joka olisi pitänyt lapset kurissa ainakin mitä tulee turvallisuuteen.

      Toisaalta oli sota ja välineellä tapettiin tai oli tarkoitus tappaa kymmeniä tuhansia ihmisiä sekunneissa.
      Ehkä se vaikuttaa ihmisen psyykkeeseen.

    • Anonyymi

      Itse asiassa, tuo ruuvimeisselileikki päättyi huonosti.

    • Anonyymi

      Fyysikoilla on elämässään vähemmän vaaroja kuin kemisteillä. Kemistien elämään pääsee tutustumaan esimerkiksi näillä hakusanoilla:

      Derek Lowe things i won't work with

      Sitten on tietenkin kaikkien rakettimoottoreiden historiaa tuntevien suosikki vuodelta 1972 liittyen nestemäisten rakettipolttoaineiden kehittämiseen eli John D. Clark: "Ignition!"

      https://library.sciencemadness.org/library/books/ignition.pdf

      Kuten Isaac Asimov kirjan esipuheessa mainitsee "Now it is clear that anyone working with rocket fuels is outstandingly mad." Tarkentaen sitten vielä että ei siis millään tavanomaisella tavalla mielisairas vaan ennätyksiä rikkovalla tavalla aivan käsittämättömän ja poikkeuksellisen hullu.

      Suosittelen molempia. Noihin verrattuna fyysikon kokemat vaarat ovat kevyitä juttuja. Avointen säteilylähteiden käsittelykin onnistuu ongelmitta kunhan tilanteet on mietitty lävitse etukäteen eikä oteta helposti vältettävissä olevia riskejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      161
      22104
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      59
      8519
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      55
      6155
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      178
      5782
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      314
      5122
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      29
      4806
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      78
      4411
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      78
      4207
    9. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3750
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      107
      1633
    Aihe