Takaisin veto Biltema sähköfillari

10289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Taitaa olla veto eteenpäin etupyörän navassa, eikä niinkään takaisinveto, vaan ylimääräinen eteenveto. Nytkään ei kerrota mikä syy on, mutta luultavasti naparoottori vouvvaa ylimääräisen kierroksen kun on jo lopettanut polkemisen. Varsinkin risteystä lähestyttäessä varsin vaarallista, jos ei osaa ennakoida.

Äänestä

Ei voi sanoa mikä siinä on vialla. Varmaan joku mielenhallinta-siru jääny asentamatta.

Äänestä

--- poikkeamana joidenkin polkupyörien etupyörässä ---

noitahan on kaikissa, siksi ne on syytä tarkistuttaa vuosittain ammattilaisella, ihan kaikista Trekeistä, Triacleista, Cerveloista, Bianckiloista ja Inseroista alkaen.

AIVAN OMAN TURVALLISUUDEN VUOKSI

Äänestä
  • Harvemmin tuo etupyörä polkupyörässä rihtausta kaipaa, eikä pieni sivuttaisheitto haittaa mitään. Pysty vielä vähemmän. Ei nyt sentään pelkäämään tarvitse ryhtyä. Sisä paisti. Mistäs sen tiedät vaikka se ”ammattilainen” korjaisi noita ”poikkeamia etypyörässä” ihan päin honkia. Silloin toivosi että olisi vaan anatanut asian niinku raeuta AIVAN OMAN TURVALLISUUDEN VUOKSI

    Äänestä

Bilteman omista tiedotteista ei löydy kuin tuo, joka liittyy tavarakoriin. Mistä Stara on saanut tietonsa ? Sofia Belorfilta vai Niko Ranta-Aholta vai itse Nakkiko vinkannut ?

Biltema kutsuu sähköpyörät tuotenumerolla 27-1469 ja 27-1455 korjattavaksi, sillä pyörien tavarakorin kiinnittävässä raudassa on havaittu laatuongelma.

Biltema kehottaa kaikkia asiakkaita, jolla on jompi kumpi yllä mainituista sähköpyöristä, lopettamaan pyörän käyttämisen välittömästi ja ottamaan yhteyttä lähimpään myymälään vian korjaamiseksi. Korjaus on asiakkaalle maksuton, ja se tehdään Bilteman pyöräkorjaamossa. Kuittia ei tarvita.

Biltema pahoittelee asiasta mahdollisesti aiheutuvaa haittaa.Biltema kutsuu sähköpyörät tuotenumerolla 27-1469 ja 27-1455 korjattavaksi, sillä pyörien tavarakorin kiinnittävässä raudassa on havaittu laatuongelma.

Biltema kehottaa kaikkia asiakkaita, jolla on jompi kumpi yllä mainituista sähköpyöristä, lopettamaan pyörän käyttämisen välittömästi ja ottamaan yhteyttä lähimpään myymälään vian korjaamiseksi. Korjaus on asiakkaalle maksuton, ja se tehdään Bilteman pyöräkorjaamossa. Kuittia ei tarvita.

Biltema pahoittelee asiasta mahdollisesti aiheutuvaa haittaa.

Äänestä

Tyhjennä selaimen välimuisti, siellä voi olla jäänteitä Katiskasta.

Sen jälkeen näet uusimmankin tiedotteen

Äänestä

Ilmeisesti etupyörän jarru on liian raskastoiminen lihasheikkoisille kuskeille ja tästä aiheutuu vaaratilanteita.

Äänestä

"taustalla on laatupuute, joka on ilmennyt poikkeamana joidenkin polkupyörien etupyörässä."

Juu, ei sitä viitsi käyttää tuotetta jonka etupyörä saattaa hirttää kiinni. Alamäessä ja kovassa vauhdissa niin saattaa tulla ruumiita. Yksi pyöräilijä kuoli Salossa 2009 kun heikkolaatuinen joustohaarukka lähti alta. Alla on pari muuta esimerkkiä.

Timon, 39, pyörä katkesi kesken ajon: Yläleuka irtosi kallosta ja henki oli lähteä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005793684.html

13-vuotiaan hampaat katkesivat, kun Jopo murtui alta
https://yle.fi/uutiset/3-10752811

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.stara.fi/2022/01/28/takaisinveto-bilteman-sahkopyorassa-laatupuute-lopeta-kaytto-heti/?utm_source=suomi24.fi&utm_medium=recommendation_widget
Jos joku ei ole huomannut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu