Jos ajatellaan hyvin pitkä (symmetrinen pyöreä) tanko varattuna jollain varauksella.
Tangon liikkuessa pituussuunnassaan sen ympärille muodostuu magneettikenttä.
Tuntuu vaikealta kuvitella mikä siinä liikkuu ulkopuolisen tarkastelijan näkökulmasta. Tasainen, tasa-aineinen ja tasaisesti varautunut kappale näyttää aivan samalta vaikka se liikkuukin. Voidaan tietysti kuvitella voimaviivat, mutta kaikki tuntuisi näyttävän samalta huolimatta missä kohtaa liikeradallaan tanko on.
Onhan siinä pakko liikkua varauksia. Yksittäiset varaukset tietysti käytännössä aiheuttavat magneettikentän summattuna yhteen. Onko pakka ajatella asia tätä kautta, ettei mitään äärettömän tasaisesti varautunutta kappaletta olekaan?
Tämä on ehkä toinen juttu mutta:
Magneettikentän voimaviivat eivät pyöri kappaleen mukana
https://fi.wikipedia.org/wiki/Faradayn_paradoksi
Tuossa ilmeisesti pitää ajatella magneettisten voimaviivojen pysyvän paikoillaan magneetin pyöriessä.
sunnuntain sumeaa ajattelua sähköstä
3
166
Vastaukset
Liike on suhteellista.
- Anonyymi
Tarkkailija joka on varaukseen nähden levossa näkee pelkän sähkökentän. Tarkkailija joka on varaukseen nähden liikkeessä näkee sähkökentän lisäksi magneettikentän.
Lorentzin muunnokset sähkömagneettisille kentille... - Anonyymi
Jos ajatellaan hyvin pitkä (symmetrinen pyöreä) tanko varattuna jollain varauksella, ja sähkökentänvoimakkuusmittari, niin mittarin lukema muuttuu kun mittarin nopeus muuttuu.
Jos ajatellaan hyvin pitkä (symmetrinen pyöreä) tanko varattuna jollain varauksella, ja tangonpituusmittari, niin mittarin lukema muuttuu kun mittarin nopeus muuttuu.
Täsmälleen sama muutos molemmissa tapauksissa.
Jos ajatellaan magneettikentänvoimakkuusmittaria, niin voidaan ajatella että se koostuu vähintään kahdesta sähkökentänvoimakkuusmittarista, jotka liikkuvat, vaikka kaksi varattua tankoa. Varattu rengas on käytännöllinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1327163KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4176891Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693493Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521333078Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092644Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442221- 1251914
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211777Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821447- 741327