sunnuntain sumeaa ajattelua sähköstä

Anonyymi

Jos ajatellaan hyvin pitkä (symmetrinen pyöreä) tanko varattuna jollain varauksella.
Tangon liikkuessa pituussuunnassaan sen ympärille muodostuu magneettikenttä.

Tuntuu vaikealta kuvitella mikä siinä liikkuu ulkopuolisen tarkastelijan näkökulmasta. Tasainen, tasa-aineinen ja tasaisesti varautunut kappale näyttää aivan samalta vaikka se liikkuukin. Voidaan tietysti kuvitella voimaviivat, mutta kaikki tuntuisi näyttävän samalta huolimatta missä kohtaa liikeradallaan tanko on.

Onhan siinä pakko liikkua varauksia. Yksittäiset varaukset tietysti käytännössä aiheuttavat magneettikentän summattuna yhteen. Onko pakka ajatella asia tätä kautta, ettei mitään äärettömän tasaisesti varautunutta kappaletta olekaan?

Tämä on ehkä toinen juttu mutta:
Magneettikentän voimaviivat eivät pyöri kappaleen mukana
https://fi.wikipedia.org/wiki/Faradayn_paradoksi
Tuossa ilmeisesti pitää ajatella magneettisten voimaviivojen pysyvän paikoillaan magneetin pyöriessä.

3

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liike on suhteellista.

    • Anonyymi

      Tarkkailija joka on varaukseen nähden levossa näkee pelkän sähkökentän. Tarkkailija joka on varaukseen nähden liikkeessä näkee sähkökentän lisäksi magneettikentän.

      Lorentzin muunnokset sähkömagneettisille kentille...

    • Anonyymi

      Jos ajatellaan hyvin pitkä (symmetrinen pyöreä) tanko varattuna jollain varauksella, ja sähkökentänvoimakkuusmittari, niin mittarin lukema muuttuu kun mittarin nopeus muuttuu.

      Jos ajatellaan hyvin pitkä (symmetrinen pyöreä) tanko varattuna jollain varauksella, ja tangonpituusmittari, niin mittarin lukema muuttuu kun mittarin nopeus muuttuu.

      Täsmälleen sama muutos molemmissa tapauksissa.

      Jos ajatellaan magneettikentänvoimakkuusmittaria, niin voidaan ajatella että se koostuu vähintään kahdesta sähkökentänvoimakkuusmittarista, jotka liikkuvat, vaikka kaksi varattua tankoa. Varattu rengas on käytännöllinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      132
      7163
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      417
      6891
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3493
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      133
      3078
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2644
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2221
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1914
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1777
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1447
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1327
    Aihe