Jos hissi tipahtaa ja hyppään ilmaan oikealla hetkellä

Anonyymi

sattuuko ollenkaan?

14

524

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo vähän riippuu.
      Maailman vahvin mies -kisassa on monikin pystynyt rikkomaan itsensä omilla lihaksillaan. Ei siis kannata ponnistaa kovin lujaa.

    • Anonyymi

      Ei hyppääminen, mutta pysähdys kyllä.

    • Anonyymi

      Mietin asiaa hetken itsekin.. tosin vasta sen jälkeen, kun olin jo suoltanut tuotoksen palstalle.

      Hyppäämällä pääsee ehkä irti hissistä ja hissi tömähtää ensimmäisenä. Sen jälkeen tömähtää itse perässä sillä energialla, jota hyppääminen ei riittänyt kumoamaan.

      • Anonyymi

        Karkeasti voisi ajatella, että jos on kyse vapaasta putoamisesta, eikä ilmanvastusta tarvitse huomioida, hyppääminen vähentää törmäysenergiaa saman verran kuin hyppykorkeus vähentää putoamiskorkeutta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Karkeasti voisi ajatella, että jos on kyse vapaasta putoamisesta, eikä ilmanvastusta tarvitse huomioida, hyppääminen vähentää törmäysenergiaa saman verran kuin hyppykorkeus vähentää putoamiskorkeutta.

        Silloinhan hypyllä olisi merkitystä jos hissi putoaisi tarpeeksi matalalta.
        Esim. putomaminen ensimmäisestä kerroksesta voisi olla aika rajoilla selviääkö


    • Anonyymi

      Lyöt pääsi hissin laipioon ja se sattuu.

    • Anonyymi

      Hypätessä voi aina satuttaa itsensä.
      Se hissin putoaminen ei satuta ellet ole itse putoavassa hississä.

    • Anonyymi

      Vaikea arvioida koska hissi on alhaalla
      Melkein yhtä tyhmä vastaus kun aloittajan kysymys

      • Anonyymi

        Jos vauhtia ei ole liikaa, niin parasta tulla jaloillen, ja voi yrittää hypätä hyvin ennakkoon, toisen kerroksen jälkeen, arviolta tai jos näkee toisen kerroksen oven. Jos vauhtia on enemmän, niin ehkä mahdollinen jousitus auttaa, ja asento voi olla matalampi, kun mätkähtää ikävästi lattialle muuten.


    • Anonyymi

      Tiesitkö, että hissi kokonaisuutena (siis muukin kuin vain hissikori) on suunniteltu seuraavasti:

      Hissikori tosiaan liikkuu hissikuilussa (yleensä ylös/alas, mutta on viistosti liikkuvia hissejäkin olemassa, mm. eräillä Helsingin metroasemista).

      Hissikuilun pohjalla on järeät jouset, ilmeisesti juurikin hätävarana mahdollisesti putoavan hissikorin varalta.

      Jopa asuinkerrostalossakin hissikuilun pohja on lähes metrin alempana kuin alimman sellaisen kerroksen lattiataso, johon hissillä pääsee.

      Hissien suunnittelufilosofia on jostain syystä aina ollut sellainen, että hissiin jumittuneen täytyy odotella ulkopuolista pelastusta.

      Eli hissin liikkuessa hissin ovet ovat lukittuja, ja jos hissi jostain syystä pysähtyy muualle kuin kerroksen kohdalle, ovet pysyvät lukittuina.

      Joissakin hisseissä tuo lukitusmekanismi on vahvemmin toteutettu kuin toisissa.

      Mitä tästä sitten seuraa?

      Mietitäänpä tilannetta, jossa ulkopuolista pelastuspalvelua ei jostain syystä ole saatavana.

      Esimerkki: World Trade Centeri terrorismi-iskut 11. syyskuuta 2001 USA:ssa:

      Niissä hisseissä, joissa tuo lukitusmekanismi oli erityisen vahva, hissiin jumiutuneet kuolivat hissiin.

      Sensijaan hississä, jossa tuo lukitusmekanismi ei ollut kovin vahva, hississä olijat onnistuivat pakottamaan ovet auki ja siksi onnistuivat pelastautumaan hissistä, kun hissi oli pysähtynyt ilmeisesti siksi, että hissin tekniikka jäi ilman sähköä.

    • Anonyymi

      Voi suo päähän sattua? Koska hissit on silleen suunniteltu et se vastapaino on vähän painavampi kuin se hissin kori matkustajineen, joten jos se vetovaijeri katkeaa niin se hissi lähtee siitä ylöspäin, eikä alaspäin, kuten elokuvissa.

      • Anonyymi

        Vetääkö se vetovaijeri siis hissiä alaspäin, vai mikä saa hissin liikkeeseen alaspäin jos vastapaino on aina painavmpi? Nostokoneistonhan täytyisi nostella sitä vastapainoa, ei hissikoria.


    • Jos tiput 20 m alas, sun vauhti on 71.3 km/h kun tiput maahan. Ihminen voi hypätä 15 km/h, joten jos hyppäät, törmäät 56.3 km/h maahan, mikä on aika kova vauhti, jos ajattelet että ajaisit vaikka autolla 56.3 km/h seinään.

      Tämä video voi auttaa visualisoinnissa:
      https://www.youtube.com/watch?v=RWwGFDynOHo

      • Kun autokin mene noin paljon rikki 40 mph (64.3 km/h) vauhdissa, kyllähän ihminenkin tietysti menisi mäsäksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1330
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe