På spåret-ohjelmassa virhe?!

Anonyymi

Yle5:lla lähes suorana esitettävässä ruotsalaisessa På spåret -ohjelmassa olin kuulevinani väitteen , että sana Haparanda on LAINATTU suomenkieleen, että siis sana Haparanda olisi juontajien mukaan se alkuperäinen ruotsinkielen sana! Ja että siitä olisi väännetty suomenkielen sana Haaparanta! Anna mun nauraa!!! Yritin googlettaa vahvistusta juontajien virheelle, mutten löytänyt mitään. Please, joku kielitieteilijä! Antakaa selvyys asiaan: Kumpi oli ensin, Haaparanta vai Haparanda? (Tuohan on meänkielen aluetta, ohjelmassa Claes Elfsberg sai pisteen ääntämisestä: möönkeeli, muut eivät osanneet maansa virallista vähemmistökieltä lainkaan.) Ite oon vaan maisteri (mutta suomalaisesta yliopistosta 😂).

3

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tästä tärkeästä asiasta piti sitten tehdä jo parikin aloitusta. Et ole kovin tarkkaan guuglaillut, kun jo edim. ruotsinkielinen wikipedia myöntää suoraan että suomen kielestä on lainattu.

      • Anonyymi

        Onhan tuo selvää, onhan Umeåkin väännös Uumajasta, Stockholm on väännetty suomen Tukholmasta. Pori oli olemassa kauan ennen kuin ruotsalaiset löysivät kaupungin ja antoivat sille kaupungin vaakunasta johdetun nimen Björneborg.


      • Anonyymi

        Okej, tack, nu hittade jag detta från svensk Wikipedia! Glömde väl kolla det först!

        Kiitos. Joo, sieltä löytyi vastaus, en huomannut tätä. - Hieno ohjelma tuo På spåret, ja tuntuu, että juontajat ovat erehtymättömiä, mutta eiväthän he sitä tietenkään ole. Jotenkin juuri ko. jaksosta kuvastui, kuten yleensäkin, pieni ylimielisyys Suomea kohtaan. Joka oli syy siihen, että aikoinaan muutin takaisin Ruotsista Suomeen. Enkä ole katunut! Heja Finland!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      23
      4974
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      161
      4134
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      13
      3456
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      67
      3096
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      89
      2859
    6. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      152
      2667
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2473
    8. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      37
      2473
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1685
    10. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      121
      1660
    Aihe