Tein jauhelihakastiketta Mutti-tomaattimurskan kanssa, mutta siitä tuli kamalan hapanta. Millä tavalla happamuutta saisi pois? Maitotuotteet ovat pois vaihtoehdoista.
Tomaattikastikkeesta pois happamuus
4
1357
Vastaukset
- Anonyymi
Tomaattikastiketta pitää keittää pitkään, että kitkeryys häviää, voit myös lisätä ripauksen sokeria siihen, mutta se ei ole pakollista. Kunnon kastiketta tulee keittää ainakin 1,5-2 tuntia ja sitten lisätä liha sinne ja vieläkin keittää ainakin ½ tuntia.
- Anonyymi
Lisäys vielä edelliseen, keitä miedolla lämmöllä, niin että vaan hiljakseen kuplii.
- Anonyymi
Käytän aina mutti tomaattimurskaa eikä kastikkeeni ole koskaan ollut hapanta vaikka joskus se keittyy vain 30 minuuttia. Jauhelihan maustan mustapippurilla suoraan myllystä sekä maustepippurilla molempia reilusti. Jauhelihan kypsennän en ruskista kattilassa ja sitten kaadan päälle tomaattimurskan. Lisäksi laitan kuivattua oreganoa. Joskus, mutten aina lorautan pienen määrän omaa sekoitustani, jossa akasia hunajaa ja tummaa balsamicoa. Seoksen virallinen nimi on Mieleaceto. Valmiina sekoitusta ei myydä suomessa. Italiassa myydään. Tätä ei tarvita kuin teelusikallinen. Sokeria ole koskaan laittanut ehkä myöskään tuntikausia keittänyt.
- Anonyymi
Natriumvetykarbonaatti neutraloi ainakin hapanta. Myyntinimike sillä on ruokasooda.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata1063128Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2361959Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois591861- 1361849
Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641352- 961235
Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻841164- 611155
- 591147
- 68997