Pellot kulumassa loppuun, ravinteet katoaa. Ympäri maailman

Anonyymi

Tiedättekö että peltoja ei olisi olemassa ilman metsiä, se maaperä, aines ja multa on muodostunut erittäin pitkän ajan kuluessa kymmenien ja satojen miljoonien vuosien kuluessa metsän luonnollisesta kiertokulusta eli isosta määrästä maatuvia puita ja pensaita, heiniä.

Kun nyt näette pellon niin maanviljelijä on kaatanut metsän raivannut sen ja maaperä on valmiina viljelyyn.

Peltojen tila huononee kokoajan niiden tiuhan kuormityksen takia, ympäri maailman. Se vaikuttaa ruuantuotantoon. Peltojen maaperää ei ihminen voi tehdä. Voidaan kaataa viimeiset metsät ja raivata mutta ruuantuotanto ei ole mahdollista tulevaisuudessa.

0

61

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Olet minua

        vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
        Ikävä
        119
        2596
      2. Jos tapaisimme uudelleen?

        niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
        Ikävä
        68
        1078
      3. Mies pyysi rahaa

        Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
        Ikävä
        209
        1030
      4. Mitä piirteitä rakastat

        Eniten kaivatussasi?
        Ikävä
        39
        982
      5. Mites nyt suu pannaan

        Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
        Sysmä
        38
        921
      6. Hän on niin

        Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
        Ikävä
        47
        894
      7. 36
        866
      8. Taas Lieksassa tyritty

        Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
        Lieksa
        122
        842
      9. Nähdäänkö ensi viikolla

        paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
        Ikävä
        35
        812
      10. Ruumis ojassa

        Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
        Oulainen
        3
        746
      Aihe