Lihakauppa on taidetta

Anonyymi

Suhde omaan lihakauppiaaseen on usein hedelmällisempi kuin kiihkeinkään rakkausjuttu.

Kun tällainen suhde pääsee oikein kehittymään, tietää aina saavansa hyvää ja jopa oppivansa uusia niksejä.

”Samalla oppii lihakauppiaskin asiakkaalta. Minä koen tämän ammatin kutsumuksena”, sanoo kauppias Unto Sorsakivi, Helsingin Lihakauppiasyhdistyksen puheenjohtaja.

Lihakauppa on taidetta. Sille pitää antaa arvoa, yhtä hyvin kuin ammattitaidon puuttumista arvostella.

”Ihmettelen, mikseivät nuoret ota selvää ja kiinnostu liha-alasta”, juttelee kauppias Taisto Vainionpää.

”Palkat ovat hyvät ja etenemisen mahdollisuudet suuremmat kuin monissa muissa palveluammateissa.”

”Viime aikoina ovat sisälmykset tulleet niin suosituiksi, ettei aina tahdo riittää kaikille ostajille. Niitä ei kylläkään voi korvata millään muulla”, sanoo asiantunteva Vainionpää.

”Jollei tiedä mitä laittaa ruoaksi, voi aina kysyä lihakauppiaalta”, sanoivat ensi sunnuntaina 75-vuotisjuhliaan viettävät pääkaupungin kauppiaat.

1

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näkisin mielelläni enemmän pieniä kivjalka lihakauppoja suomessa, joskus kun käy kesällä jossain ns. maatilamyymälässä niin lihan hinta on aivan hirveän suorastaan törkeän kallista, esim Heinolan Heila. Onko kukaan käynyt britannian tai muun euroopan toreilla tai lihakaupoissa? Mikä on niissä lihan hinta verrattuna suomen hintoihin? Itse en ole käynyt kun en harrasta ulkomaan matkailua, ruokaohjelmissa käydään kyllä aina toreilla ja lihakaupoissa, mutta niiden hintoja ei näytetä. Kumi siis on kannattavampaa myydä 100kg lihaa päivässä hintaan 10€/kg vai myydä 10kg lihaa päivässä hintaan 30€/kg?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      502
      8707
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      133
      5998
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      345
      5053
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      59
      4677
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      79
      4253
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      3993
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      177
      3851
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1798
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      102
      1346
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      929
    Aihe